wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-04-16| Geodezja, Ludzie, Imprezy

Uroczystość z okazji setnej rocznicy urodzin prof. Odlanickiego-Poczobutta

Wczoraj (15 kwietnia) w Krakowie odbyła się uroczystość poświęcona Michałowi Odlanickiemu-Poczobuttowi. Uczczono pamięć profesora przy grobie na Cmentarzu Rakowickim. W budynku Akademii Górniczo-Hutniczej odbyło się spotkanie, podczas którego ciepło go wspominano.


Uroczystość z okazji setnej rocznicy urodzin prof. Odlanickiego-Poczobutta

Prof. Bogdan Ney (PAN) omówił główne zasługi Michała Odlanickiego-Poczobutta dla polskiej geodezji. Podkreślił, że był to człowiek o bardzo szerokch zainteresowaniach, również humanistycznych, który potrafił łączyć teorię z praktyką. Angażował się też w wiele różnych działań ? zarówno dydaktycznych (był opiekunem studenckiego koła naukowego, wypromował kilkunastu doktorów), jak i naukowych. Prof. Ney podkreślił rolę Michała Odlanickiego-Poczobutta w kontaktach środowiska polskich geodetów z naukowcami zagranicznymi. Pomimo wielu trudności organizował w tamtych czasach międzynarodowe konferencje, zdobywał zachodnie publikacje.
Również inni zgromadzeni ciepło wspominali Michała Odlanickiego-Poczobutta. Prof. Stanisław Białousz (Politechnika Warszawska) przypomniał uroczystość nadania mu tytułu honorowego profesora Politechniki Warszawskiej. Z kolei prof. Ryszard Hycner (AGH) opowiedział o zupełnie innej działalności profesora ? o jego wsparciu Polaków na Wschodzie.
Prof. Tadeusz Chrobak (AGH) opisał geodetę jako bardzo ciepłego człowieka, który szanował i dbał o innych. W spotkaniu wzięli udział również córka i syn profesora.
Przypomniano także wiele zabawnych sytuacji. Prof. Odlanicki-Poczobutt jawi się wielu jako człowiek z poczuciem humoru, łatwo nawiązujący kontakty. Gdy pełnił funkcję dziekana Wydziału Geodezji Górniczej, pewna studentka zapytała go: ?a kolega z którego wydziału?, ten, nie chcąc peszyć dziewczyny swoim stanowiskiem, odpowiedział: ?z Odlewniczego?.

Michał Odlanicki-Poczobutt urodził się 31 marca 1910 roku w Poczobuttach na ziemi grodzieńskiej. W 1929 roku rozpoczął studia geodezyjne na Politechnice Warszawskiej. Pod kierunkiem Edwarda Warchałowskiego i Antoniego Kwiatkowskiego napisał pracę dyplomową na temat rozszerzalności termicznej drutów Jäderina i ich zastosowań do pomiarów baz. Po wojnie związany był jednak głównie z Akademią Górniczo-Hutniczą: kierował Katedrą Urządzeń Rolniczych (1945-1951), Katedrą Geodezji (1951-1969) i Instytutem Geodezji Górniczej i Przemysłowej (1969-1979). W 1974 roku współtworzył i został kierownikiem Zakładu Informatyki Geodezyjno-Kartograficznej. Od 1951 był profesorem nadzwyczajnym, od 1960 profesorem zwyczajnym. W 1954 i 1960-1964 pełnił funkcję dziekana Wydziału Geodezji Górniczej, a w latach 1954-1956 był prorektorem AGH.
Działał również w Polskiej Akademii Nauk. Dwukrotnie był przewodniczącym Komitetu Geodezji PAN. Był także członkiem rad naukowych Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie w latach 1952-1991 (1975-1991 przewodniczącym), Centrum Informatycznego Geodezji i Kartografii w Warszawie (przewodniczący 1974-1988), Instytutu Historii Nauki, Oświaty i Techniki PAN w Warszawie (1975-1986).
Brał aktywny udział w pracach wielu towarzystw naukowych polskich i międzynarodowych: działał w Stowarzyszeniu Geodetów Polskich, w Polskim Towarzystwie Fotogrametrii i Teledetekcji, w Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii (1986-1989 był prezesem Zarządu Głównego). Był także członkiem Międzynarodowej Asocjacji Geodetów w Międzynarodowej Unii Geodezyjno-Geofizycznej oraz Międzynarodowej Federacji Geodetów.
Za swój wkład w rozwój geodezji otrzymał wiele wyróżnień, m.in. w 1976 roku Nagrodę Prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, nagrody rektora AGH, odznaczono go także Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, Krzyżami Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz złotymi odznakami ?Za pracę społeczną dla miasta Krakowa? i ?Za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii?. Został wyróżniony doktoratem honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Był autorem cenionych podręczników z zakresu geodezji i planowania przestrzennego.

JM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
dyplom Profesor Michał Odlanicki-Poczobut był człowiekiem wielkiej klasy mam satysfakcje że w 1970 roku napisałem pracę dyplomową w Katedrze Geodezji 1, którą kierował .
odpowiedz zgłoś
Wspominki To był człowiek z innej epoki. Wzór kultury osobistej. To była osobowość. Cieszę się, że jego podpis widnieje na mojej pracy dyplomowej... Uczył nas nie tylko geodezji, był niedościgłym wzorem zachowań. Tworzył klimat naszego wydziału, naszej uczelni, Krakowa i Polski.
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS