Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-04-16 | Geodezja, Ludzie, Imprezy

Uroczystość z okazji setnej rocznicy urodzin prof. Odlanickiego-Poczobutta

Wczoraj (15 kwietnia) w Krakowie odbyła się uroczystość poświęcona Michałowi Odlanickiemu-Poczobuttowi. Uczczono pamięć profesora przy grobie na Cmentarzu Rakowickim. W budynku Akademii Górniczo-Hutniczej odbyło się spotkanie, podczas którego ciepło go wspominano.


Ilustracja: Uroczystość z okazji setnej rocznicy urodzin prof. Odlanickiego-Poczobutta

Prof. Bogdan Ney (PAN) omówił główne zasługi Michała Odlanickiego-Poczobutta dla polskiej geodezji. Podkreślił, że był to człowiek o bardzo szerokch zainteresowaniach, również humanistycznych, który potrafił łączyć teorię z praktyką. Angażował się też w wiele różnych działań ? zarówno dydaktycznych (był opiekunem studenckiego koła naukowego, wypromował kilkunastu doktorów), jak i naukowych. Prof. Ney podkreślił rolę Michała Odlanickiego-Poczobutta w kontaktach środowiska polskich geodetów z naukowcami zagranicznymi. Pomimo wielu trudności organizował w tamtych czasach międzynarodowe konferencje, zdobywał zachodnie publikacje.
Również inni zgromadzeni ciepło wspominali Michała Odlanickiego-Poczobutta. Prof. Stanisław Białousz (Politechnika Warszawska) przypomniał uroczystość nadania mu tytułu honorowego profesora Politechniki Warszawskiej. Z kolei prof. Ryszard Hycner (AGH) opowiedział o zupełnie innej działalności profesora ? o jego wsparciu Polaków na Wschodzie.
Prof. Tadeusz Chrobak (AGH) opisał geodetę jako bardzo ciepłego człowieka, który szanował i dbał o innych. W spotkaniu wzięli udział również córka i syn profesora.
Przypomniano także wiele zabawnych sytuacji. Prof. Odlanicki-Poczobutt jawi się wielu jako człowiek z poczuciem humoru, łatwo nawiązujący kontakty. Gdy pełnił funkcję dziekana Wydziału Geodezji Górniczej, pewna studentka zapytała go: ?a kolega z którego wydziału?, ten, nie chcąc peszyć dziewczyny swoim stanowiskiem, odpowiedział: ?z Odlewniczego?.

Michał Odlanicki-Poczobutt urodził się 31 marca 1910 roku w Poczobuttach na ziemi grodzieńskiej. W 1929 roku rozpoczął studia geodezyjne na Politechnice Warszawskiej. Pod kierunkiem Edwarda Warchałowskiego i Antoniego Kwiatkowskiego napisał pracę dyplomową na temat rozszerzalności termicznej drutów Jäderina i ich zastosowań do pomiarów baz. Po wojnie związany był jednak głównie z Akademią Górniczo-Hutniczą: kierował Katedrą Urządzeń Rolniczych (1945-1951), Katedrą Geodezji (1951-1969) i Instytutem Geodezji Górniczej i Przemysłowej (1969-1979). W 1974 roku współtworzył i został kierownikiem Zakładu Informatyki Geodezyjno-Kartograficznej. Od 1951 był profesorem nadzwyczajnym, od 1960 profesorem zwyczajnym. W 1954 i 1960-1964 pełnił funkcję dziekana Wydziału Geodezji Górniczej, a w latach 1954-1956 był prorektorem AGH.
Działał również w Polskiej Akademii Nauk. Dwukrotnie był przewodniczącym Komitetu Geodezji PAN. Był także członkiem rad naukowych Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie w latach 1952-1991 (1975-1991 przewodniczącym), Centrum Informatycznego Geodezji i Kartografii w Warszawie (przewodniczący 1974-1988), Instytutu Historii Nauki, Oświaty i Techniki PAN w Warszawie (1975-1986).
Brał aktywny udział w pracach wielu towarzystw naukowych polskich i międzynarodowych: działał w Stowarzyszeniu Geodetów Polskich, w Polskim Towarzystwie Fotogrametrii i Teledetekcji, w Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii (1986-1989 był prezesem Zarządu Głównego). Był także członkiem Międzynarodowej Asocjacji Geodetów w Międzynarodowej Unii Geodezyjno-Geofizycznej oraz Międzynarodowej Federacji Geodetów.
Za swój wkład w rozwój geodezji otrzymał wiele wyróżnień, m.in. w 1976 roku Nagrodę Prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, nagrody rektora AGH, odznaczono go także Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, Krzyżami Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz złotymi odznakami ?Za pracę społeczną dla miasta Krakowa? i ?Za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii?. Został wyróżniony doktoratem honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Był autorem cenionych podręczników z zakresu geodezji i planowania przestrzennego.

JM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
wybitni matematycy: Wacław Sierpiński, Zygmunt Janiszewski i Stefan Mazurkiewicz założyli w 1920 r. pierwsze polskie czasopismo matematyczne ?Fundamenta Mathematicae??
następny
strzałka w dółGeoludzie
Ryszard Koronowski (1927-1968)

Ryszard   Koronowski (1927-1968)
Kierownik Katedry Geodezji SGGW, specjalista od obliczeń geodezyjnych, przewodniczący SGP w latach 1966-68. Urodził się w Mławie 10 lipca 1927 roku. Od młodości był związany z harcerstwem, po wybuchu II wojny światowej działał w Szarych Szeregach;...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1957
Czołowy kartograf radziecki Konstantin Aleksiejewicz Saliszczew (1905-88) twierdzi, że nauki kartograficzne powinny być rozwijane w celu "zrozumienia przez proletariat działań rządu oraz dla poznania naturalnych i ludzkich zasobów kraju".
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama