Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-04-12| Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Edukacja, Instytucje

Wdrażanie Plan4All w Polsce


Plan4All to projekt mający na celu harmonizację danych kluczowych dla planowania przestrzennego zgodnie z wytycznymi dyrektywy INSPIRE. 9 kwietnia w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące zawiązania polskiej sieci partnerów afiliowanych projektu; obecnie są nimi Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa (IGPiM) w Warszawie oraz Instytut Systemów Przestrzennych i Katastralnych (ISPiK) w Gliwicach.

Harmonizacja danych w ramach Plan4All ma obejmować m.in. takie tematy danych, jak użytkowanie terenu, zagospodarowanie przestrzenne, usługi użyteczności publicznej i służby państwowe, gospodarowanie obszarem/strefy ograniczone/regulacyjne. Tematy te uwzględniono w załącznikach 2 i 3 dyrektywy, ale zharmonizowany model danych nie został jeszcze dla nich opracowany. Plan4All ma to umożliwić. Ponadto mają być opracowane profile metadanych i architektura usług sieciowych. Punktem dostępowym do europejskich danych odnoszących się do planowania przestrzennego ma być specjalny portal.

Założenia oraz stan realizacji projektu przedstawił Tomas Mildorf z Uniwersytetu Zachodnioczeskiego (UZ) w Pilznie. Jednostka ta koordynuje prace konsorcjum, w skład którego wchodzi 24 partnerów z 14 krajów Unii Europejskiej i Norwegii. Plan4All, finansowany w ramach wspólnotowego programu eContentplus, realizowany jest od maja 2009 do października 2011 r.

Prezentację omawiającą relację projektu Plan4All do koncepcji monitoringu zagospodarowania przestrzennego kraju przedstawił kierownik IGPiM dr Sławomir Anusz. Założenia funkcjonowania polskiej sieci Plan4All zaprezentował przedstawiciel IGPiM – pełnomocnik ds. rozwoju informacji przestrzennej i monitoringu przestrzennego Robert Lach. Zwracał uwagę na odniesienie projektu nie tylko do INSPIRE, lecz również do programu GMES.

Występowali także przedstawiciele regionów. Krzysztof Mączewski, geodeta województwa mazowieckiego, omówił zamierzenia samorządu województwa w zakresie standaryzacji dokumentów planistycznych. Eugeniusz Romański, dyrektor Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, przedstawił koncepcję Otwartego Regionalnego Systemu Informacji Przestrzennej (ORSiP) jako regionalnego węzła krajowej i europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej. Jadwiga Brzuchowska z Urzędu Miasta Wrocławia zaprezentowała problematykę standaryzacji miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz rozwiązania dla planowania przestrzennego wdrażane w SIP Wrocławia. Przedstawiciele samorządu województwa kujawsko-pomorskiego Krzysztof Głuszek i Zbigniew Wajer omówili projekt „Infostrada Kujaw i Pomorza” dostarczający usługi w zakresie e-Administracji i informacji przestrzennej.

Kontynuacją sesji prezentacji była dyskusja. Prof. Bogdan Ney (PAN) zwrócił uwagę na rozbicie kompetencji instytucji zajmujących się ładem przestrzennym w Polsce oraz na częste zmiany strukturalne w administracji publicznej, które utrudniają realizację wielu dobrych inicjatyw. Prof. Grzegorz Węcławowicz podkreślił dobrą jakość regionalnych i lokalnych rozwiązań planistycznych, przy jednoczesnym braku koordynacji w tym zakresie. Prezes Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości i były wiceminister infrastruktury Janusz Kwieciński zauważył, że jest duże zapotrzebowanie społeczne na dyskusję o ładzie przestrzennym i badania na poziomie regionalnym, nie ma natomiast silnej wizji, jak łączyć planowanie przestrzenne z długookresowym planowaniem rozwoju gospodarczego w kraju. Marek Wiland z Okręgowej Izby Urbanistów we Wrocławiu zwrócił uwagę, że w wielu sytuacjach nowe zmiany w prawodawstwie są załatwiane specustawami. Krzysztof Mączewski przedstawiał z kolei prowadzony przez BGWM projekt dotyczący modelu danych planistycznych jako cieszący się aprobatą ministra infrastruktury.

Kolejne spotkanie robocze zaplanowano na 8-9 czerwca w Katowicach. W ciągu 1-2 miesięcy ma także powstać punkt kontaktowy projektu w Polsce.

Paweł Sudra


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS