Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-03-26 | Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje

W Komisji Wspólnej o projekcie nowego rozporządzenia w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych



Podczas dzisiejszego (26 marca) posiedzenia Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu rozpatrywano m.in. projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz.

Zdaniem projektodawców wejście w życie rozporządzenia mogłoby skrócić z 10 do 5 dni roboczych termin, w jakim Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej powinien: • udzielić wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych pisemnej informacji o materiałach, jakie powinny być wykorzystane przy wykonaniu pracy (chodzi m.in. o mapy, współrzędne punktów, osnowy geodezyjne), o innych opracowaniach realizowanych aktualnie na obszarze zgłoszonej pracy, • udostępnić posiadane materiały wraz z ich charakterystyką techniczną.
Zgodnie z projektem geodeta wykonujący mapę co celów projektowych miałby otrzymać dokumentację opatrzoną klauzulą przyjęcia jej do ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej najpóźniej następnego dnia po złożeniu w ODGiK. Obecnie nie jest to możliwe (ośrodek musi najpierw przeprowadzić kontrolę przyjętej od geodety dokumentacji, a dopiero potem nadaje im odpowiednią klauzulę). W ten sposób miałby zostać skrócony termin pozyskiwania map dla potrzeb inwestycji.
Projekt wprowadza także zmiany w przepisach dotyczących wad dokumentacji zgłoszonej do ośrodka. Jeżeli ODGiK stwierdzi ich istnienie, wyda w tej sprawie decyzję administracyjną, od której geodeta będzie mógł się odwołać do wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, a następnie złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Zastrzeżenia do projektu przedstawił reprezentant Związku Powiatów Polskich Grzegorz Kubalski. Niepokój strony samorządowej zwróciło przede wszystkim to, że na poziomie rozporządzenia tworzona jest delegacja do wydawania decyzji administracyjnych. Zdaniem doradcy prawnego ZPP podstawę prawną decyzji administracyjnej musi być ustawa.

Stronę rządową reprezentowała dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach GUGiK Alicja Kulka, która przekonywała, że proponowane zmiany mają na celu uproszczenie procedury i ułatwią rozpoczęcie inwestycji budowlanych i drogowych. Wprowadzając decyzję administracyjną, autorzy projektu chcą otworzyć wykonawcom drogę do dochodzenia swoich roszczeń wobec organów służby geodezyjnej i kartograficznej. Jeżeli okaże się, że akt rangi rozporządzenia nie może być podstawą do wydawania decyzji administracyjnej, to zostanie przygotowana nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Zdaniem ZPP propozycja całkowitej przebudowy systemu przyjmowania dokumentów do zasobu geodezyjnego przenosi odpowiedzialność na geodetów za prawidłowość wykonywania pewnych czynności, ale z drugiej strony wprowadza chaos w zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Wadliwe dokumenty, które zostaną wniesione do zasobu będą w nim funkcjonowały przez co najmniej kilka miesięcy (6 dni roboczych na kontrolę, 21 dni na poprawienie, 7 dni na wydanie decyzji wyłączającej z zasobu, od decyzji przysługuje odwołanie). Samorządowcy obawiają się, że w projekcie nie sformułowano zapisu o wyłączeniu tymczasowym i ta dokumentacja będzie cały czas funkcjonować w zasobie do chwili aż ostatecznie zostanie to rozstrzygnięte, a biorąc pod uwagę tempo, w jakim działają organy odwoławcze, będzie to trwało parę miesięcy.

Alicja Kulka przekonywała, że geodeci uprawnieni są zobowiązani zgodnie z ustawą Pgik do rzetelnego wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych. Projektodawcy mają świadomość i wadliwości części prac, i utrudnień ze strony organów administracji. Ponieważ tych spraw nie jest jednak dużo, nie należy mówić, że dokumentacja sporządzana przez geodetów uprawnionych sporządzana jest wadliwie i nie należy obawiać się, że będzie ona funkcjonować w zasobie. W paragrafie 7 projektu rozporządzenia przewidziano zapis, że od razu kopia protokołu odbioru pracy jest przekazywana organom administracji architektoniczno-budowlanej, nadzoru budowlanego. Czyli trafia tam uwaga, że dokumentacja może być obarczona usterkami.

Na zakończenie strona samorządowa zobowiązała się do złożenia uwag na piśmie. Po wyjaśnieniu wątpliwości projekt wróci pod obrady KWRiS.

Projekt rozporządzenia z 24 lutego 2010 r.
Uzasadnienie

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Pojekt rozporządzenia z 5 marca 2010 r. Powiem tak przepisy przepisami a życie życiem. Nie znam ośrodka z terenu na którym działam żeby wydał materiały od reki. Chyba ze Pani Zosia ma dobry humor. To jedno. Co do map dla celów projektowych dla potrzeb inwestycji - drogowych to nie wydaje mi się żeby powodem opoznienienia były własnie te mapy. Co prawda wolają one o pomste jak są niejednoktronie wykonane ale pracując w administracji drogowej uważam że powodem opóźniej są również projekty budowlane i to może częsciej niż mapy dla celów projektowych. Ponadto po przeczytaniu powyższej wiadomości to zmiany raczej do niczego dobrego nie prowadzą. Nie wiele to wszystko zmieni. Myślę, że ośrodki dokumentacji mają za dużą swobodę a kontrole WINGiK przynoszą bierne korzyści. Dodatkowo jeżeli geodezją w administracji i w terenie również zajmują się ludzi nie mający pojęcie o geodezji... to nie tędy droga. Więc poczekajmy na roztrzygnięcie projektowe rozporządzenia.
  
To jeszcze nie to Czy ktoś się zastanawiał co będzie jeśli dokumentacja okaże się błedna, a mapy bedą już w obiegu np. projektant który dołączył już je do dokumentacji. A co do Anglii i barku uprawnień to myślę że nasz system uprawnień jest całkiem dobry (zwłaszcza przy 20 000 nowych geodetów rocznie)
  
Ostatnie słowo Ciekawy temat,a tak mało opinii-Czyżby wystarczył jeden etonowy głos poprzednika,by skończyć dyskusję?
  
Ratunku ANARCHIA!!! Jeśli ten projekt wejdzie to wszyscy bardzo szybko się przekonamy, że sądy będą zawalone skargami na pracę geodetów. Można to podsumować tylko w jeden sposób w geodezji zapanuje anarchia. Wszyscy znamy doskonale własne opracowania, wydaje się nam że jesteśmy bezbłędni ale wystarczy świeże oko kolegi który w naszym opracowaniu dopatrzy się masy usterek. Czy teraz nie jest wygodnie że mamy darmowego recenzenta który pokaże palcem gdzie są braki. Na czym nam teraz zależy? Trzeba zrobić szybko robotę i szybko otrzymać wynagrodzenie. Pośpiech zwłaszcza w geodezji nie jest wskazany. Pogoń za pieniądzem nie idzie w parze z jakością, trzeba to uczciwie powiedzieć.
  
Do Magmar. Daj sobie na luz z takimi komentarzami. Każdy może popełnić błąd ortograficzny. Przeczytaj lepiej uważnie wypowiedź i odnieś się co do treści. pzdr
  
optymistka Ciekawa jestem czy koleżanka pracująca w Anglii, mówiła coś o obowiązących tam przepisach? Zapewniam, że są proste, klarowne i spójne. Każdy wie za co odpowiada i do którego momentu, wie kto podpisuje co podpisuje co wydaje komu wydaje za ile wydaje itd itp. Tam nikt nad niczym się nie zastanawia, nie interpretuje, nie wysyła pism do WINGiK i GUGik z zapytaniem o......tylko po prostu pracuje, ku zadowoleniu swojemu i interesanta. Marzę o tym aby taki ład i porządek w przepisach i u nas zagościł i abyśmy mogli właśnie tak pracować. I dlatego błagam piszących nasze przepisy o wnikliwą analizę zapisów! Niech po raz kolejny nie będą one byle jakie!
  
do eljotpi piszemy chaos, póki. Nie wystarczy znać koleżanki wracające z Angli, trzeba jeszcze liznąc choć trochę polskiej ortografii.
  
Zlikwidowac haos odebrać starostom czyli samorządom zasób i egib! Puki jest jeszcze co zabrać. Jakie to bidule, no jakże tak bez kontroli? A w ustawie stoi, że geodety obowiązek jest wykonywać prace zgodnie ze standardami i przepisami, to nic nie znaczy? Koleżanka, która pracuje ze mną wróciła z Angli gdzie pracowała w firmie geodezyjnej obsługującej inwestycje. Mdcp tam jest wykonywana następująco: zlecenie inwestora, zamówienie branżowców na dany teren, wyznaczenie przez branzowców i oznakowanie sprajem sieci, pomiar powrót do biura, wykonanie mapy i przekazanie inwestorowi. Czas od zlecenia do mapy 3 dni. Oczywiście bez ośrodków, operatów, uprawnień itp. I co? Słyszał ktoś, że Albion ma się zawalić? I aby nie było, ze to głos jakiegoś małolata, to podaje nr uprawnień 4377 zakr. 1,2,3,4,5
  
Cuda się zdarzają? Aż nie chcę mi się wierzyć,że takie rewolucja przebiję się przez powiatowo-geodezyjno-sgp-owski beton.Wykonawca zrobi mapę w terminie takim samym jak pracownik ośrodka?Zarosną ścieżki petentów z lewymi zleceniami od wydziału budownictwa -do podgik i z powrotem, a urzędnicy z nudów zaczną się zajmować swoimi ustawowymi obowiązkami-będzie cud!!!
  
Czas wreszcie skończyć z monopolem odgik Rozporządzenie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom powiatów zeby zdjąć z nich obowiązek za produkt, który poełnił geodeta - a oni dalej kładą kłody pod nogi przedsiębiorcom i obywatelom. Dalej chcą narzekać że nie mają pieniędzy na etaty, a inwestycje będą czekały bo trzeba będzie miesiącami czekać na kontrolę czy jest właściwy znak, czcionka itp. Chce się utrzymać monopol i władzę (pieczątkę) bez odpowiedzialności. Dopuśćmy wreszcie pełną odpowiedzialność geodety uprawnionego za produkt i zniesienie obowiązku wykorzystywania wątpliwej jakości produktu, jakim jest mapa zasadnicza. Geodeta powinien decydować i oceniać czy przyda mu się towar jaki jest w ośrodku i kupić go, czy też wykonać pełny pomiar. Jeżeli źle zrobi odpowie swoim majątkiem. Jednocześnie wiadomo że część pracowników odgik nie żyje tylko z prcy w starostwie i dlatego też ustawia swoich pracodawców do blokowania tego rodzaju argumentów, szukając haczyków na wszelkie inicjatywy mające na celu odsunięcie ich od monopolu
  
Powstanie większy bałagan i tyle, dokumentacja oklauzulowana w następnym dniu, a czemu nie w następnej godzinie, lub kwadransie.
  
Tylko 10-20 % jest godnych zaufania Jeśli nie będzie stało w ustawie, że za wady odpowiada bezpośrednio geodeta uprawniony, to ... szkoda czasu. Największe błędy dotyczą granic działek, wznawiania znaków granicznych i ogólnie ewidenji gruntów i budynków.
  
znowu ZPP I znowu ZPP, za chwilę jeszcze ZMP - mistrzowie chaosu, opóźniania, rzucania kłód, miesięcznych dywagacji - to w końcu mają byc inwestycje szybciej czy nie? Geodeta wykonuje swoją pracę odpowiedzialnie czy może nie ? Dobrze, że nie poruszali spraw finansowych bo to ich sztandarowy dylemat.
  



zobacz też:

Senat przyjął ustawę o IIP

Dziś (26 marca) Senat przyjął ustawę O infrastrukturze informacji przestrzennej w wersji uchwalonej przez Sejm. W...

Projekt nowelizacji ustawy o IOŚ

23 marca rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska (IOŚ), który przewiduje zmiany w jej...

O sprawozdawczości na Radzie ds. INSPIRE

Do 15 maja br. kraje członkowskie Unii Europejskiej muszą przekazać Komisji Europejskiej sprawozdania...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Wojewódzkie Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych w Kielcach działało od 1962 do 1999 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Śniadecki (1756-1830)

Jan  Śniadecki  (1756-1830)
Urodził się w 29 sierpnia 1756 roku w Żninie k. Poznania w rodzinie piwowara i burmistrza tego miasta. Jego pierwszym nauczycielem był wikary kościoła farnego, w 1764 roku rozpoczął naukę w teologicznej szkole Lubrańskiego w Poznaniu. W latach...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2006
Wskutek zmian w Prawie geodezyjnym i kartograficznym nadzór nad głównym geodetą kraju przejmuje minister spraw wewnętrznych i administracji (od ministra budownictwa).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama