Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-03-05| GNSS, Sprzęt, Instytucje

ESA testuje technologie do nawigacji wewnątrz budynków


Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaprezentowała wyniki badań nad udoskonaloną technologią do pozycjonowania w miejscach, gdzie sygnał GNSS jest bardzo słaby lub niedostępny.

Rozwiązanie nazwane DINGPOS (Demonstrator for Indoor GNSS Positioning) jest połączeniem odbiornika GNSS, inercyjnej jednostki pomiarowej oraz odbiornika Wi-Fi. Na tle obecnie wykorzystywanych technologii urządzenie wyróżnia się: anteną GNSS czulszą blisko 10 razy niż w komercyjnych produktach, kilkadziesiąt razy lepszą rozdzielczością radiometryczną odbiornika oraz o wiele bardziej skomplikowaną technologią przetwarzania danych, przez co pozycja wyznaczana jest tylko co dwie sekundy.

Nad nowym rozwiązaniem pracują oddzielnie dwa konsorcja finansowane przez ESA. Pierwsze składa się z firm: IFEN, UFAF, AUDENS oraz Telespazio, a drugie: GMV, TAS-F, UAB, ADI i Saphirion. Testy przeprowadzone zostały m.in. na lotnisku w Monachium oraz na poligonie testowym systemu Galileo w Bawarii (GATE – Galileo Test and Development Environment). Uczestnicy badań są zadowoleni z otrzymanych rezultatów. Liczą, że opracowana przez nich technologia będzie dostępna nie tylko dla profesjonalistów, lecz w dłuższej perspektywie czasowej także dla użytkowników ręcznych odbiorników satelitarnych.

Porówanie różnych metod pozycjonowania: cienka czarna linia – faktyczny ślad odbiorika, gruba czarna linia – ścieżka według wskazań jednostki inercyjnej, czerwona linia – ścieżka wegług odbiornika GNSS, zielona linia – ścieżka wg DINGPOS

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama