Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-03-05 | Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Imprezy

O potrzebie jednolitego NMT na seminarium Intermapu


Wczoraj (4 marca) w Ambasadzie Kanady w Warszawie odbyło się seminarium organizowane przez firmę Intermap Technologies. Poświęcono je nie tylko zaprezentowaniu oferty tej kanadyjskiej spółki, lecz również istotnym kwestiom związanym z istniejącymi oraz planowanymi numerycznymi modelami terenu dla obszaru Polski.

„Jednolity numeryczny model terenu o wysokiej dokładności niezbędny do wykonywania map zagrożenia powodziowego i innych aplikacji w Polsce” – już samo hasło spotkania wskazuje, że dominującym tematem była dyrektywa powodziowa. Zgodnie z jej zapisami już za kilka lat Polska będzie musiała opracować mapy ryzyka oraz zagrożenia powodziowego. Do tego celu najważniejszym źródłem danych będzie szczegółowy numeryczny model terenu, jak zdecydował GUGiK, wykonany za pomocą lotniczego skaningu laserowego (ALS) dla około połowy powierzchni kraju. O przydatności tej technologii do oceny ryzyka powodziowego mówili Arkadiusz Szadkowski (GISPRO) oraz Janusz Zarzycki (Geomaru). Geomar na zlecenie GUGiK przeprowadził w ubiegłym roku projekt pilotażowy w okolicach Gryfowa Śląskiego, w trakcie którego szczegółowo przebadano przydatność technologii ALS do generowania NMT. Ważnym wnioskiem z prac jest konieczność osiągnięcia kompromisu między szczegółowością opracowania a możliwościami przetworzenia chmury punktów. Według firm biorących udział w projekcie do celów oceny zagrożenia powodziowego wystarczy NMT o rozdzielczości 1 metra, choć oczywiście z technologii tej można „wycisnąć” więcej. Arkadiusz Szadkowski zaznaczył jednak, że model z ALS warto uzupełnić o linie szkieletowe oraz o bardziej szczegółowe dane zebrane w technologii mobilnego skanowania laserowego (MLS) wzdłuż wybranych rzek.

Dyrektywa powodziowa to doskonała okazja do wzbogacenia krajowej infrastruktury informacji przestrzennej o nowe NMT wysokiej jakości. A jak wyjaśniał dr hab. Zdzisław Kurczyński z Politechniki Warszawskiej, w polskich zasobach jest już dużo tego typu opracowań o bardzo różnej jakości. Nasz kraj od lat 90., zgodnie z wymaganiami NATO, posiada model poziomu drugiego o szczegółowości 1:50 000 (tzw. DTED-2). Oprócz tego po powodzi w 1997 r. pozyskano bardziej szczegółowe dane dla fragmentów dorzeczy Odry i Wisły (łącznie dla 11,5% powierzchni kraju). Dla całego kraju NMT wykonano po 2002 roku na potrzeby systemu LPIS w dwóch standardach jakościowych. Dane wysokościowe są także jednym z trzech komponentów Bazy Danych Topograficznych. Nie należy ponadto zapominać o wielu innych zbiorach tego typu opracowanych na potrzeby poszczególnych jednostek samorządowych.

Z jednej strony stan ten można uznać za zadowalający, bo Polska dla całego terytorium posiada wysokorozdzielcze NMT. Jak jednak podkreślał Hugh MacKay z Intermap Technolgies, poważnym problemem prędzej czy później okaże się brak homogeniczności tych danych, co jest szczególnie widoczne na stykach różnych opracowań. Dlatego organizator seminarium proponuje polskim władzom utworzenie jednolitego NMT wykonanego poprzez połączenie danych LiDAR-owych (zebranych na potrzeby dyrektywy powodziowej) z modelem opracowanym w technologii interferometrii radarowej (w czym specjalizuje się organizator seminarium). Opracowanie takie zostało już wykonane m.in. dla całej Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, łączenie modeli wykonywane jest automatycznie przy zachowaniu płynnego przejścia między danymi ALS i IfSAR. Wynikowy model charakteryzuje jednakowa rozdzielczość (5 m) oraz dokładność danych (RMS – 1 m). Według Hugh MacKay’a uzupełnienie danych LiDAR-owych modelem z interferometrii radarowej jest najtańszym i najszybszym rozwiązaniem, by uzyskać jednolity NMT dla całego kraju.

Abstrahując od szczegółów technicznych propozycji Intermap Technologies, temat homogeniczności krajowych danych wysokościowych z pewnością powinien być przemyślany przez naszych decydentów. Polska do dziś nie posiada bowiem jednolitego NMT o dużej szczegółowości. A dane te będą potrzebne nie tylko do oceny ryzyka powodziowego lub wykonania ortofotomap dla systemu LPIS.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Gratuluję oceniania 30 minutowej prezentacji na podstawie jedno zdaniowego jej podsumowania. Bo o tym, że nie miał Pan okazji wysłuchać widać bardzo wyraźnie... Nikt nie twierdził że mamy doświadczenia w robieniu map ryzyka powodziowego bo nie będzie to zadaniem i obowiązkiem geodetów. Określano jedynie przydatność i dokładność technologii lotniczego skanowania laserowego (ALS) do celów generowania NMT. Forma i dokładność NMT, któy również był przedmiotem badań i prezentacji, czyli jaki kompromis przyjąć pomiędzy dokładnością wysokościową reprezentacji terenu a objętością danych i powierzchnią obszarów jednoczesnych badań i symulacji. Poprzez NMT o rozdzielczości 1 m redaktor rozumie GRID 1x1m na podstawie chmury punktów o gęstości 3-4 pkt na m2. PS. GUGiK nikogo nie wysyłał. Pozdrawiam.
  
A gdzie profesjonalizm i pokora. Doświadczenie Panów ze Szczecina wręcz powala. Cudowne jest wypowiadanie się na tematy kompletnie nie zbadane przez mówców. Cytat: Według firm biorących udział w projekcie do celów oceny zagrożenia powodziowego wystarczy NMT o rozdzielczości 1 metra - kluczowe są tu słowa wg firm biorących udział w projekcie - czyli takich, które w życiu nie zrobiły żadnej mapy zagrożenia powodziowego ani ryzyka i nie mają pojęcia co jest ważne przy takich produkcjach. Oj, oj a GUGiK się nie połapał i jeszcze wysłał profesora :)
  
Do halo i everybody Zgadzam się z Panami, że liczy się prawda, uczciwość, przyzwoitość i szacunek dla klienta. Czy przed wysunięciem zarzutów i pomówieniem firmy sprawdziliście Panowie jak się sprawy naprawdę mają? Czy byliście Panowie obecni na spotkaniu w ambasadzie? Ja byłam i mam odmienne od Panów zdanie. Otóż w prezentacji Geomaru było podane, że dane pochodzą z 2007 roku. Nie oszukano więc uczestników seminarium ani tym bardziej podatników. Wiem również, że nie oszukano również zamawiającego, gdyż w operacie, które znajduje się w CODGiK widnieje taka sama informacja odnośnie daty wykonania skanowania. Ja sprawdziłam. Trzeba więc sprawdzić fakty zanim się rzuci oskarżenie.
  
@ everybody Po pierwsze NMT LPISowy jest dobry dla całego kraju i kanadyjskiemy wynalazkowi sporo brakuje do tej jakości i szczegółowości. Co z tego, że jest jednorodny? Liczy się dokładność i rozdzielczość. Lansowanie tego produktu jest całkowicie bezzasadne. Ponadto mam wrażenie, że ostatnio wszystko można zeskanować z samochodu, łódki, hulajnogi, spacerówki i rowerka cyrkowego. Młodym firmom brakuje wyczucia i pokory. Co do wygrywania i przegrywania przetargów to ja wolę uczciwie przegrać niż uczciwie wygrać i wcisnąć kit zamawiającemu w postaci starych danych. Pomijam już etykę kadry menadżerskiej która firmuje z imienia i nazwiska takie działania. Pokazywanie kilku slajdów podczas prezentacji i przypominanie na łamach tego forum o tej niecnej zagrywce jest niezłym strzałem w mordę już nie tylko GUGIKowi, ale także nam. Pamiętajmy, że ostatecznie to my sponsorowaliśmy pokrytą kurzem, spleśniałą chmurę punktów z owego pilotażu anno domini 2009. Liczy się prawda i uczciwość kolego vpzrasz!
  
halo@ to prawie jak na Krupowkach.. sprzedaz pastowanych oscypkow jako swiezutkie.. turysta i tak zje ze smakiem - nie majac pojecia o tym co je..a daty waznosci nie sprawdzi ;-)
  
@halo Ach za zawiść ;] Nie jest łatwo przegrywać przetargi ;]
  
Witam, DO GISMAN: Ten sam obszar zapisany w postaci TIN (*.dgn, *.dxf, *.dwg itd.) to kilkakrotnie większy plik niż GRID (regularna siatka punktów: *.las, *.xyz, itd.). W kontekście tworzenia map ryzyka i zagrożenia powodziowego mówimy o symulacjach na co najmniej kilkuset km2, żaden znany mi sprzęt czy oprogramowanie niestety nie wczyta takiego TINa o boku trójkąta ~1m, GRID za to tak. Musimy więc zdecydować się tu na kompromis. DO FALO: Model Hybrydowy, czyli GRID + linie szkieletowe to oczywiście najlepsze rozwiązanie, jednak nie sądzę by GUGiK było na to stać w tym rzucie, po odfiltrowaniu chmury puntów i wydzieleniu warstwy gruntu GRID tworzy się już z automatu, linie szkieletowe już nie do końca. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by ten model kiedyś uzupełnić jeśli będzie taka potrzeba. Jednak sam GRID 1x1m uważam iż spełniłby w zupełności swoje zadanie w kontekście realizacji założeń Dyrektywy przeciwpowodziowej. Pozdrawiam.
  
drugie dno prezentacji Do Panów z GISPRO i GEOMARu! Szczytem bezczelności jest wciśnięcie GUGIKowi starych danych z LiDARA sprzed kilku lat w ramach cytowanego pilotażu... Firmy te na zlecenie GUGiK przeprowadziły w ubiegłym roku projekt pilotażowy w okolicach Gryfowa Śląskiego, w trakcie którego szczegółowo przebadano przydatność technologii ALS do generowania NMT. Oj zabrakło elementarnej przyzwoitości i szacunku do klienta... Jeszcze się tym chwalić i przypominać branży?
  
EURODEM a Dyrektywa PSI Przepraszam za pomyłke oczywiście 34-tematy, zamiast 43 - za szybko pisałem.
  
EURODEM a Dyrektywa PSI Podobno Polska też brała udział w pracach nad EURODEM. Za pieniądze państwowe wykonano DEM dla LPIS/IACS, czasami lepszy, czasami gorszy niz produkuje Intermap dla USA i Europy. Moze wreszcie doczekamy się publikacji cennika z ceną za DEM Polski ? Skoro wyznaczono CENĘ za EURODEM dla Amerykanów, - w porozumieniu z Państwami Członkowskimi UE, to może GUGiK coś baknie na temat ceny DEM dla podmiotów w Polsce ? (póki co, tego, który jest) W końcu NMT (elevation) taka sama warstwa tematyczna Dyrektywy INSPIRE, jak ortofoto czy inne 43 tematy Dyrektywy. Dość już ściemniania. Upublicznić dostęp do DEM, żeby rynek mógł się rozwijać. Dośc łamania Dyrektywy PSI (Access To Public Sector Information) !!!! Dla projektu EURODEM można było przekazać DEM a dla podmiotów krajowych NIE ? FARMA ORWELLA PO RAZ DRUGI ???kara za brak ortofoto na czas nie ściąga żadnych myśli ? JAK CAŁY ŚWIAT ROBI TO z INTERMAPEM to MY NIE ? WARTO TEN KROK ZROBIĆ. DLA ROZWOJU. A NIE TKWIĆ W OKOPACH GEODEZYJNEGO MONOPOLU.
  
To trochę wyrzucanie pieniędzy w błoto (tanowsk NMT opracowany na potrzeby LPIS spokojnie by wystarczył do opracowania jednolitego NMT na obszar kraju. W końcu jest to produkt, który w pocie czoła pod czujnym okiem Intergraphu opracowywała połowa polskich firm geodezyjnych. Nie wiem, jakie są argumenty GUGiK przemawiające za zrobieniem LIDAR-u. Jedyna rzecz to niska dokładność w lasach, ale tutaj też nie przeceniałbym LIDAR-u. Zgadzam się z przedmówcą i Arkiem Szadkowskim, że nic nie zastąpi NMT w formacie TIN z liniami strukturalnymi. Z treści artykułu wynika, ze A. Szadkowski też to rozumie, bo postuluje uzupełnienie grida liniami szkieletowymi. Ja na miejscu GUGiK-u bym zaczął od zlecenia importu i zapisania istniejącego NMT w jednorodnej i ciągłej bazie, potem dokonałbym oceny dokładności, a dopiero potem zdecydował czy jest potrzebny LIDAR. Dane LPIS/SMOK może nie są najlepsze, ale zawszy by był w miarę jednorodny model na cały kraj
  
 1 
coś nowego (zamiast) Czy opracowany w ramach TBD komponent NMT oraz baza SMOK i inne bazy, o których mówił prof. Kurczyński nie będą (nadal) leżały na półce? Może zwróćmy uwagę Szanownego Urzędu ds Decyzji w Geodezji i Kartografii, że ŻYCIE bazy danych (system do zarządzania w tym AKTUALIZACJI) jest sprawą istotniejszą od jej budowy. Oczekiwałbym raczej dyskusji o tym jak zintegrować dane istniejące, a następnie je uzupełnić (i tu widzę wykorzystanie technologii lidar i radar). Proponuję też pamiętać, że nie ma lepszego modelu danych dla NMT niż TIN uwzględniający LINIE SZKIELETOWE terenu, sama siatka, choćby nawet co 5m to za mało!!!
  



zobacz też:

Raport finansowy Intermapu: ostatni tak kiepski?

W opublikowanym przez firmę Intermap raporcie finansowym za IV kwartał oraz cały rok 2009 spółka...

Olimpiada w 3D

Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Vancouver promocję imprezy postanowili przenieść także w świat wirtualny, dzięki czemu obiekty...

5-metrowy NMT na mapach Tele Atlasu

Firma Intermap Technologies podpisała ze spółką Tele Atlas (część holenderskiego koncernu TomTom) umowę na zakup...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
określenie ?Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię? pochodzi z dwuwiersza o Koperniku, autorstwa Jana Nepomucena Kamińskiego z 1828 r.?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Sikorski (1940-1998)

Kazimierz Sikorski (1940-1998)
Geodeta, wykładowca akademicki, długoletni pracownik Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (dziś UWM), specjalista od fotogrametrii. Urodził się 25 listopada 1940 roku w Radziejowie (kujawsko-pomorskie); studia ukończył w Moskiewskim Instytucie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1770
Francuski natematyk Joseph Louis de Lagrange (1736-1813) przedstawia teorię błędów spostrzeżeń, opartą na zasadach rachunku prawdopodobieństwa.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama