wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-02-04| GIS, Mapy, Firma, Instytucje

Google dogaduje się z polskimi miastami


W tym tygodniu aplikację mapową Google Earth wzbogacono o nowe wysokorozdzielcze zdjęcia satelitarne. Co ciekawe, wraz z aktualizacją udostępniono także obrazy wybranych miast europejskich (w tym trzech polskich) z lat 30. i 40., a także cztery aktualne ortofotomapy lotnicze Wrocławia, Poznania, Łodzi oraz Krakowa.

Historyczne zdjęcia przedstawiają Wrocław (z roku 1945 r.), Gdańsk (1943 r.) oraz Warszawę (1935 r., 1945 r.). Opublikowanie tych obrazów jest efektem porozumienia zawartego pomiędzy Google a urzędami wymienionych miast. Poza tym zdjęcia z lat 30. i 40. dostępne są także dla wybranych regionów Francji, Niemiec oraz Włoch (m.in. Bordeaux, Berlina, Drezna, Rzymu).

Wraz z lutową aktualizacją opublikowano także nowe obrazy satelitarne okolic: Płocka, Dobrzynia nad Wisłą, Golubia Dobrzynia oraz ujścia Wisły. Jak zauważył Arkadiusz Szadkowski, autor blogu „Miasta 3D”, Google opublikowano także ortofotomapy lotnicze Wrocławia, Poznania, Łodzi oraz Krakowa w rozdzielczości około 30 cm.

Źródło: „Miasta 3D”, Google Earth, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A co z aktualnym zdjęciem Warszawy? Ciekawi mnie, dlaczego zarówno w GE jak i w Google Maps tylko pół Warszawy ma aktualne, czytelne zdjęcia, a drugie pół ma mało czytelne i nieaktualne, mimo że fizycznie te najnowsze zdjęcia są dostępne, co w GE można sprawdzić na linii czasowej? Zgłaszam ten problem firmie Google od miesiąca i co, qpa, ani dziękujemy, zajmiemy się, ani spadaj i nie zawracaj głowy...
odpowiedz zgłoś
zorientowany będzie jeszcze ładna Warszawa - podobno oryginalne zdjęcia były ładniejsze niż to co na googlach
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS