Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-12-29 | Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

10 lat satelity Terra


18 grudnia 1999 roku z centrum kosmicznego w Vandenberg w Kalifornii wystrzelono satelitę teledetekcyjnego Terra, znanego także pod skrótem EOS AM-1. Już od 10 lat aparat z powodzeniem monitoruje nie tylko zmiany pokrycie terenu, lecz także procesy zachodzące w atmosferze i oceanach.

Terra jest misją międzynarodową, w której oprócz NASA uczestniczą m.in. agencje kosmiczne z Kanady i Japonii. Satelitę wyposażono w pięć instrumentów obserwacyjnych: ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer), CERES (Clouds and the Earth's Radiant Energy System), MISR (Multi-angle Imaging SpectroRadiometer), MODIS (Moderate-resolution Imaging Spectroradiometer) oraz MOPITT (Measurements of Pollution in the Troposphere). Do najbardziej znanych w teledetekcji z pewnością należą MODIS oraz ASTER.

Ten pierwszy obrazuje Ziemię w 36 kanałach spektralnych w zakresie od 0.4 µm to 14.4 µm z rozdzielczością terenową od 250 m do 1 km i rozdzielczością czasową 1-2 dni. W ciągu 10-letniej historii urządzenie monitorowało m.in. wysychanie Jeziora Aralskiego oraz bagien w Mezopotamii, a także wycinanie lasów Amazonki, eksplozje wulkanów, huragany czy pożary. Obrazy z radiometru MODIS można oglądać raptem z kilkugodzinnym opóźnieniem m.in. za pośrednictwem usługi WMS oraz programu World Wind.

Drugim ważnym instrumentem satelity Terra jest ASTER. Radiometr ten obrazuje Ziemię w rozdzielczości od 15 do 30 metrów w 15 kanałach spektralnych (0,52-11,65 µm). Bez wątpienia jednym z najważniejszych efektów jego pracy jest wygenerowanie globalnego numerycznego modelu pokrycia terenu ASTER-GDEM o rozdzielczości 30 metrów. Opublikowano go bezpłatnie pod koniec czerwca 2009 roku.

NASA przewiduje, że aparat będzie pracować jeszcze przynajmniej przez 5 lat.

Źródło: NASA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Koniec misji SPOT-2

Jak podała w oficjalnym komunikacie Francuska Agencja Kosmiczna (CNES), 29 lipca, po 18 latach bezawaryjnej służby, satelita...

25 lat satelity Landsat 5

1 marca 1984 roku NASA umieściła na orbicie piątego satelitę Landsat. Czas jego pracy początkowo szacowano na 3 lata, choć...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1926 r. Henry Fourcade zbudował Photogoniometr - instrument, który wykorzystywał zasadę Porro-Koppego i umożliwiał tym samym stereoskopowy pomiar kątów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mieczysław Panek

Mieczysław Panek
Jego zawodowy życiorys po ukończonych w 1967 roku studiach w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie na Wydziale Melioracji Wodnych – Oddział Geodezji, rozpoczął się od pracy w Powiatowym Biurze Geodezji i Urządzeń Rolnych w Gliwicach na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2000
Wprowadzenie państwowego układu odniesień przestrzennych "1992" i "2000"; uporządkowanie układów współrzędnych obowiązujących w powojennej polskiej geodezji.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama