Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-11-27| Mapy, Edukacja, Instytucje, Imprezy

O kartografii pograniczy w Gorzowie Wielkopolskim


Wczoraj (26 listopada) w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się konferencja historyków kartografii pod hasłem. „Cartographia confinium. Zachodnie i północne ziemie Rzeczypospolitej w dawnej kartografii”.

Gorzowska biblioteka znana jest ze swojej aktywności na polu propagowania wiedzy o przeszłości regionu, stanowiącego dawniej tzw. Nową Marchię, a dziś obejmującego północną część woj. lubuskiego i południową zachodniopomorskiego. Wśród zbiorów placówka posiada cenną kolekcję dawnych map tej typowo pogranicznej ziemi leżącej między Pomorzem, Wielkopolską i Śląskiem. Dlatego właśnie tu spotkało się ponad pięćdziesięciu historyków, kartografów i bibliotekarzy z całego kraju, aby wysłuchać siedmiu referatów i podyskutować o kartograficznym odzwierciedleniu różnych wydarzeń politycznych, a nawet lokalnych epizodów na obszarze, który po 1945 toku znalazł się w granicach Polski.

Obraz pogranicza Polski, Pomorza, Nowej Marchii i Prus na mapach Polski i krajów ościennych w drugiej połowie XVI wieku zreferował Jarosław Łuczyński z Torunia. Na rozwoju obrazu kartograficznego Słupska, skupił się przybyły stamtąd Krzysztof Strzelecki, a Kazimierz Kozica z Warszawy zrelacjonował XVIII-wieczny spór między właścicielami kilku wsi po obu stronach granicy śląsko-wielkopolskiej w Dolinie Baryczy, zilustrowany kilkoma szczegółowymi mapami Śląska z tego okresu.

W czasie przerwy uczestnicy konferencji mogli obejrzeć interesującą wystawę kartograficzną, na którą złożyło się ponad pięćdziesiąt eksponatów z gorzowskich zbiorów, przede wszystkim pokazane chronologicznie dawne mapy Nowej Marchii (od XVI do XVIII w.), kilka planów miast i bitew oraz kilka tablic odległościowych z XVIII wieku, których bogata kolekcja jest specyfiką tych zbiorów.

Drugą sesję rozpoczął Bogusław Czechowicz z Hradca Kr

Jerzy Ostrowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS