wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-11-27| Mapy, Edukacja, Instytucje, Imprezy

O kartografii pograniczy w Gorzowie Wielkopolskim


Wczoraj (26 listopada) w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się konferencja historyków kartografii pod hasłem. „Cartographia confinium. Zachodnie i północne ziemie Rzeczypospolitej w dawnej kartografii”.

Gorzowska biblioteka znana jest ze swojej aktywności na polu propagowania wiedzy o przeszłości regionu, stanowiącego dawniej tzw. Nową Marchię, a dziś obejmującego północną część woj. lubuskiego i południową zachodniopomorskiego. Wśród zbiorów placówka posiada cenną kolekcję dawnych map tej typowo pogranicznej ziemi leżącej między Pomorzem, Wielkopolską i Śląskiem. Dlatego właśnie tu spotkało się ponad pięćdziesięciu historyków, kartografów i bibliotekarzy z całego kraju, aby wysłuchać siedmiu referatów i podyskutować o kartograficznym odzwierciedleniu różnych wydarzeń politycznych, a nawet lokalnych epizodów na obszarze, który po 1945 toku znalazł się w granicach Polski.

Obraz pogranicza Polski, Pomorza, Nowej Marchii i Prus na mapach Polski i krajów ościennych w drugiej połowie XVI wieku zreferował Jarosław Łuczyński z Torunia. Na rozwoju obrazu kartograficznego Słupska, skupił się przybyły stamtąd Krzysztof Strzelecki, a Kazimierz Kozica z Warszawy zrelacjonował XVIII-wieczny spór między właścicielami kilku wsi po obu stronach granicy śląsko-wielkopolskiej w Dolinie Baryczy, zilustrowany kilkoma szczegółowymi mapami Śląska z tego okresu.

W czasie przerwy uczestnicy konferencji mogli obejrzeć interesującą wystawę kartograficzną, na którą złożyło się ponad pięćdziesiąt eksponatów z gorzowskich zbiorów, przede wszystkim pokazane chronologicznie dawne mapy Nowej Marchii (od XVI do XVIII w.), kilka planów miast i bitew oraz kilka tablic odległościowych z XVIII wieku, których bogata kolekcja jest specyfiką tych zbiorów.

Drugą sesję rozpoczął Bogusław Czechowicz z Hradca Kr

Jerzy Ostrowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS