Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-11-19 | Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

GIS Day w Bytomiu: było o GIS-ie dla administracji i o open source


Dzień GIS w Bytomiu (18 listopada) był o tyle wyjątkowy, że jako jedyny w Polsce zorganizowany został przez Urząd Miasta. Tematyka spotkania dotyczyła rozwiązań informatycznych dla urzędów, przedstawiono również możliwości darmowego lub taniego budowania systemów GIS. W spotkaniu uczestniczyło około 150 osób, zaprezentowano 9 referatów, odbyły się też warsztaty.

GIS Day otworzył prezydent Bytomia Piotr Koj, zaznaczając, że Bytom jest liderem, jeśli chodzi o wdrażanie nowych rozwiązań informatycznych. W wielu projektach urząd miasta współpracuje z firmami, szkołami i innymi instytucjami.

W referatach zaproponowano wiele możliwości wykorzystania darmowego oprogramowania GIS. Robert Szczepanek, Borys Jurgiel i Milena Nowotarska, którzy reprezentują w Polsce organizację Open Source Geospatial Foudation (OSGeo), zachęcali do korzystania z darmowego oprogramowania QuantumGIS. Przedstawili jego zalety, jak również zapowiedzieli, że niebawem powinna ukazać się kolejna wersja (QGIS 2.0.). Poza oprogramowaniem interesująco przedstawili również funkcjonowanie OSGeo, opowiedzieli, kto i w jaki sposób pracuje nad darmowymi programami. Po wykładzie przeprowadzili warsztaty, w trakcie których można było w praktyce zapoznać się z QuantumGIS. Uczestnicy zajęć, głównie uczniowie szkół średnich i studenci, mieli za zadanie zaproponować sieć ścieżek rowerowych w Bytomiu. Trasy te nanoszone były jako jedna z warstw na dane uzyskane z serwisu miasta.

Ciekawy był również referat Marcina Bajorskiego z gliwickiej spółki Instytut Systemów Przestrzennych i Katastralnych (ISPiK SA), który dotyczył Systemu Obsługi Wniosków Administracyjnych (SOWA). Jest to aplikacja służąca do usprawniania procesu przepływu dokumentów oraz wymiany informacji. System ten ułatwia i przyspiesza proces wydawania decyzji. SOWA umożliwia współpracę z serwerem mapowym ISDP i wizualizację toczących się spraw bezpośrednio na odpowiednio skonfigurowanej mapie. Marcin Bajorski podkreślił, jak ważne jest dla urzędów łączenie różnych systemów danych w jedną spójną bazę.

Do najbardziej spektakularnych należała prezentacja panoramicznych obrazów Bytomia – tzw. cykloram. Przedsięwzięcie realizowane jest przez firmy KPG i Cyklomedia z Krakowa. Pierwszy jego etap polegał na sfotografowaniu (co 5 m) miasta precyzyjną kamerą zainstalowaną na dachu samochodu. Dzięki obróbce powstała trójwymiarowa wizualizacja miasta. Zdjęcia znacząco różnią się jednak od panoram zamieszczonych w Google StreetView, gdyż są georeferencyjne. Bezpośrednio na zdjęciu można zatem precyzyjnie pomierzyć długości lub powierzchnie. Ponadto wyświetlane są na nim szczegółowe dane dotyczące współrzędnych punktów oraz kąta jego wykonania. Projekt ten jest obecnie wdrażany i wprowadzany na stronę WWW miasta Bytomia.

Joanna Mostowska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Ruszyły obchody Dnia GIS!

Tradycyjnie już 18 listopada w całym kraju rozpoczęły się obchody Dnia GIS. Na samo tylko spotkanie organizowane przez...

Nowości w serwisie internetowym Bytomskiej Infrastruktury Danych Przestrzennych (iBIDP)

Pod koniec sierpnia serwis główny i-BIDP wzbogacony został o...

GIS wspomaga wyborców w Bytomiu

W związku czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego Urząd Miejski w Bytomiu uruchomił nową usługę pozwalającą...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
cząstki alfa są jonami helu?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Lech Nowogrodzki (1950-2022)

Lech Nowogrodzki (1950-2022)
Lech Damazy Nowogrodzki urodził się 11 grudnia 1950 r. w Warszawie, gdzie ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV, a także studia magisterskie na kierunku geodezja i kartografia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1958
W US Naval Observatory zdefiniowano skalę czasu atomowego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama