|2009-11-19|
Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy
GIS Day w Bytomiu: było o GIS-ie dla administracji i o open source
Dzień GIS w Bytomiu (18 listopada) był o tyle wyjątkowy, że jako jedyny w Polsce zorganizowany został przez Urząd Miasta. Tematyka spotkania dotyczyła rozwiązań informatycznych dla urzędów, przedstawiono również możliwości darmowego lub taniego budowania systemów GIS. W spotkaniu uczestniczyło około 150 osób, zaprezentowano 9 referatów, odbyły się też warsztaty.
GIS Day otworzył prezydent Bytomia Piotr Koj, zaznaczając, że Bytom jest liderem, jeśli chodzi o wdrażanie nowych rozwiązań informatycznych. W wielu projektach urząd miasta współpracuje z firmami, szkołami i innymi instytucjami.
W referatach zaproponowano wiele możliwości wykorzystania darmowego oprogramowania GIS. Robert Szczepanek, Borys Jurgiel i Milena Nowotarska, którzy reprezentują w Polsce organizację Open Source Geospatial Foudation (OSGeo), zachęcali do korzystania z darmowego oprogramowania QuantumGIS. Przedstawili jego zalety, jak również zapowiedzieli, że niebawem powinna ukazać się kolejna wersja (QGIS 2.0.). Poza oprogramowaniem interesująco przedstawili również funkcjonowanie OSGeo, opowiedzieli, kto i w jaki sposób pracuje nad darmowymi programami. Po wykładzie przeprowadzili warsztaty, w trakcie których można było w praktyce zapoznać się z QuantumGIS. Uczestnicy zajęć, głównie uczniowie szkół średnich i studenci, mieli za zadanie zaproponować sieć ścieżek rowerowych w Bytomiu. Trasy te nanoszone były jako jedna z warstw na dane uzyskane z serwisu miasta.
Ciekawy był również referat Marcina Bajorskiego z gliwickiej spółki Instytut Systemów Przestrzennych i Katastralnych (ISPiK SA), który dotyczył Systemu Obsługi Wniosków Administracyjnych (SOWA). Jest to aplikacja służąca do usprawniania procesu przepływu dokumentów oraz wymiany informacji. System ten ułatwia i przyspiesza proces wydawania decyzji. SOWA umożliwia współpracę z serwerem mapowym ISDP i wizualizację toczących się spraw bezpośrednio na odpowiednio skonfigurowanej mapie. Marcin Bajorski podkreślił, jak ważne jest dla urzędów łączenie różnych systemów danych w jedną spójną bazę.
Do najbardziej spektakularnych należała prezentacja panoramicznych obrazów Bytomia – tzw. cykloram. Przedsięwzięcie realizowane jest przez firmy KPG i Cyklomedia z Krakowa. Pierwszy jego etap polegał na sfotografowaniu (co 5 m) miasta precyzyjną kamerą zainstalowaną na dachu samochodu. Dzięki obróbce powstała trójwymiarowa wizualizacja miasta. Zdjęcia znacząco różnią się jednak od panoram zamieszczonych w Google StreetView, gdyż są georeferencyjne. Bezpośrednio na zdjęciu można zatem precyzyjnie pomierzyć długości lub powierzchnie. Ponadto wyświetlane są na nim szczegółowe dane dotyczące współrzędnych punktów oraz kąta jego wykonania. Projekt ten jest obecnie wdrażany i wprowadzany na stronę WWW miasta Bytomia.
Joanna Mostowska
|