wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-11-18| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Sprzęt, Firma, Software, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Ruszyły obchody Dnia GIS!


Tradycyjnie już 18 listopada w całym kraju rozpoczęły się obchody Dnia GIS. Na samo tylko spotkanie organizowane przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego przybyło ponad 120 studentów (nie tylko z UW), naukowców oraz przedstawicieli urzędów i firm z branży geoinformacyjnej.

Pierwsze obchody Dnia GIS w Polsce zorganizowano w 2000 roku w Toruniu. Od tego czasu imprezy tego typu przyciągają z każdym rokiem coraz więcej osób zainteresowanych GIS-em. Rośnie również liczba instytucji organizujących obchody oraz firm, które chcą je wspierać – zarówno merytorycznie, jak i finansowo. W tym roku w kraju organizowanych jest aż 17 imprez.

Wzrost zainteresowania Dniem GIS bez wątpienia był widoczny także na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie znalezienie miejsca siedzącego w auli mieszczącej ponad 120 słuchaczy nie było łatwe. Tematyka większości wykładów była w dużym stopniu związana z kartograficznymi aspektami GIS-u. Dr Andrzej Głażewski z Zakładu Kartografii Politechniki Warszawskiej podkreślił zresztą w swoim wystąpieniu, że popularne obecnie w GIS-ie zagadnienia, takie jak: analizy przestrzenne, systemy odniesień, modele pojęciowe baz danych czy wizualizacja danych kartograficznych, korzystają przecież bezpośrednio z osiągnięć naukowych wypracowanych w ciągu kilkuset lat przez pokolenia kartografów. W gruncie rzeczy każdy system informacji geograficznej można więc nazwać mapą. Nie ma więc obawy, że GIS zastąpi pewnego dnia kartografa, gdyż to właśnie przedstawiciele tej profesji są twórcami rozwiązań dla tych systemów.

Jednak Dzień GIS to nie tylko wykłady. Wypada w tym miejscu pochwalić GUGiK za bardzo ciekawą terenową prezentację działania systemu ASG-EUPOS. Uczestnicy pokazu zostali podzieleni na dwie grupy, których zadaniem było odnalezienie ukrytego „skarbu” przy wykorzystaniu dwóch zestawów Trimble R8. Choć „skarbem” był tylko jeden grosz, a łączność ze stacjami bazowymi nieco szwankowała, to studenci mocno się w ten konkurs zaangażowali i z pewnością na długo zapamiętają zasadę działania systemu.

Po raz pierwszy obchody Dnia GIS na UW połączono z możliwością zwiedzania stoisk firm z branży geoinformacyjnej. Goście mogli nie tylko zakupić mapy i podręczniki niektórych wydawnictw, lecz również przetestować urządzenia GPS marki Navigo, porozmawiać o możliwościach oprogramowania ESRI czy dostać płytę z testową wersją aplikacji GeoMedia firmy Intergraph. Podobnie jak w ubiegłym roku, chętni mogli również wziąć udział w warsztatach komputerowych poświęconych możliwościom kartograficznym aplikacji ArcGIS.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
FAKT:) Agata zrobiła wrażenie...:)!
odpowiedz zgłoś
Gratulacje! Dla Agaty Ciołkosz i Katedry Kartografii za organizację.
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS