|2009-11-18|
GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Sprzęt, Firma, Software, Ludzie, Instytucje, Imprezy
Ruszyły obchody Dnia GIS!
Tradycyjnie już 18 listopada w całym kraju rozpoczęły się obchody Dnia GIS. Na samo tylko spotkanie organizowane przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego przybyło ponad 120 studentów (nie tylko z UW), naukowców oraz przedstawicieli urzędów i firm z branży geoinformacyjnej.
Pierwsze obchody Dnia GIS w Polsce zorganizowano w 2000 roku w Toruniu. Od tego czasu imprezy tego typu przyciągają z każdym rokiem coraz więcej osób zainteresowanych GIS-em. Rośnie również liczba instytucji organizujących obchody oraz firm, które chcą je wspierać – zarówno merytorycznie, jak i finansowo. W tym roku w kraju organizowanych jest aż 17 imprez.
Wzrost zainteresowania Dniem GIS bez wątpienia był widoczny także na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie znalezienie miejsca siedzącego w auli mieszczącej ponad 120 słuchaczy nie było łatwe. Tematyka większości wykładów była w dużym stopniu związana z kartograficznymi aspektami GIS-u. Dr Andrzej Głażewski z Zakładu Kartografii Politechniki Warszawskiej podkreślił zresztą w swoim wystąpieniu, że popularne obecnie w GIS-ie zagadnienia, takie jak: analizy przestrzenne, systemy odniesień, modele pojęciowe baz danych czy wizualizacja danych kartograficznych, korzystają przecież bezpośrednio z osiągnięć naukowych wypracowanych w ciągu kilkuset lat przez pokolenia kartografów. W gruncie rzeczy każdy system informacji geograficznej można więc nazwać mapą. Nie ma więc obawy, że GIS zastąpi pewnego dnia kartografa, gdyż to właśnie przedstawiciele tej profesji są twórcami rozwiązań dla tych systemów.
Jednak Dzień GIS to nie tylko wykłady. Wypada w tym miejscu pochwalić GUGiK za bardzo ciekawą terenową prezentację działania systemu ASG-EUPOS. Uczestnicy pokazu zostali podzieleni na dwie grupy, których zadaniem było odnalezienie ukrytego „skarbu” przy wykorzystaniu dwóch zestawów Trimble R8. Choć „skarbem” był tylko jeden grosz, a łączność ze stacjami bazowymi nieco szwankowała, to studenci mocno się w ten konkurs zaangażowali i z pewnością na długo zapamiętają zasadę działania systemu.
Po raz pierwszy obchody Dnia GIS na UW połączono z możliwością zwiedzania stoisk firm z branży geoinformacyjnej. Goście mogli nie tylko zakupić mapy i podręczniki niektórych wydawnictw, lecz również przetestować urządzenia GPS marki Navigo, porozmawiać o możliwościach oprogramowania ESRI czy dostać płytę z testową wersją aplikacji GeoMedia firmy Intergraph. Podobnie jak w ubiegłym roku, chętni mogli również wziąć udział w warsztatach komputerowych poświęconych możliwościom kartograficznym aplikacji ArcGIS.
Jerzy Królikowski
|