Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-11-03 | GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Kataster

Elektroniczne centrum zarządzania danymi geoprzestrzennymi na potrzeby budowy dróg ekspresowych i autostrad w Olsztynie



W firmie OPGK Sp. z o.o. w Olsztynie powstanie elektroniczne centrum zarządzania danymi geoprzestrzennymi na potrzeby budowy dróg ekspresowych i autostrad. Wartość realizowanego projektu wyniesie około 3,5 mln zł, a inwestycja zostanie w znacznej części sfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 – Innowacje i Nowe Technologie. Przedsięwzięcie powstaje przy współpracy z Katedrą Geodezji Satelitarnej i Nawigacji UWM w Olsztynie.

W ramach projektu planowane jest stworzenie takiego rozwiązania techniczno-organizacyjnego, które pozwoli na wdrożenie elektronicznego systemu pozyskiwania, przesyłania, przechowywania, udostępniania oraz przetwarzania danych przestrzennych wspomagającego realizację dużych prac geodezyjnych, takich jak:
• opracowanie cyfrowych dokumentacji geodezyjnych do celów projektowych,
• geodezyjna obsługa prac związanych z budową dróg ekspresowych i autostrad oraz dużych budów,
• kontrola obszarowa gospodarstw w ramach systemu IACS i innych.

W systemie wykorzystane zostaną najnowsze rozwiązania w zakresie przestrzennych baz danych oraz mobilnego i rozproszonego GIS. System stanowić będzie idealne narzędzie do zarządzania projektami, gwarantując takie funkcje jak: usprawnienie procesu planowania pracy poszczególnych zespołów mobilnych, stały monitoring poprawności wykonywanych prac pomiarowych oraz możliwość szybkiego reagowania na zmiany. Gromadzenie wszystkich informacji w jednej spójnej bazie danych przestrzennych zapewni nie tylko ich integralność, ale pozwoli również na pełne zabezpieczenie źródłowych danych pomiarowych oraz danych przetworzonych.

Elektroniczne centrum zarządzania danymi geoprzestrzennymi składać się ma z dwóch podstawowych jednostek wykonawczych:
• Centrum Przetwarzania Danych Geoprzestrzennych (CPDG) – zlokalizowanego w siedzibie firmy, na którego potrzeby zakupiono 360 m2 dodatkowej powierzchni biurowej. Centrum składać się będzie między innymi z serwerowni, laboratorium informatycznego, pracowni polowej, pracowni kameralnych oraz pracowni wycen i odszkodowań za nieruchomości zajęte pod drogi i autostrady.
• Mobilnego Centrum Łączności (MCŁ) – w postaci specjalistycznego samochodu terenowego wyposażonego w nowoczesny sprzęt teleinformatyczny, zgodny z wojskowymi standardami bezpieczeństwa danych, umożliwiający bezprzewodową łączność z internetem. Głównym zadaniem MCŁ będzie zbieranie drogą radiową danych pomiarowych od lokalnych grup pracowników polowych, a następnie przesyłanie ich do centrum przetwarzania w siedzibie firmy.

Projektowany system zapewni dostęp do danych – niezależnie od miejsca i czasu – nie tylko dla zespołów pomiarowych, wykonawców prac kameralnych, ale również dla współpracujących z firmą instytucji zewnętrznych. Mobilne grupy wykonujące pomiar w terenie będą wyposażone w sprzęt i oprogramowanie umożliwiające w dowolnym momencie połączenie i aktualizację firmowej bazy danych. Przesłane do CPDG dane pomiarowe będą przetwarzane w siedzibie firmy. Pracownicy polowi będą mogli na bieżąco łączyć się z centrum przetwarzania i pobierać z bazy danych geoprzestrzennych nowe pliki projektowe, a następnie przystępować do realizacji kolejnych etapów prac.

Termin uruchomienia Centrum planowany jest na koniec drugiego kwartału 2010 r.

Źródło: OPGK Olsztyn


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Konsorcjum z liderem OPGK Olsztyn zintegruje osnowę geodezyjną z ASG-EUPOS

Główny Urząd Geodezji i Kartografii rozstrzygnął przetarg na...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
za panowania kalifa al-Mamuna (ok. 830 r.) arabscy astronomowie zmierzyli długość stopnia i obliczyli, że obwód Ziemi wynosi 40 tys. km?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Olbrycht Strumieński (? - ok. 1609 r.)
XVI-wieczny autor dzieła technicznego opisującego niwelator wodny. Ukończył on szkołę parafialną w Mysłowicach (nie zdobył wyższego wykształcenia), następnie był rządcą w majątku Firlejów w Babicach pod Krakowem. Pod mecenatem Mikołaja Firleja...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1600

1600
Wiliam Gilbert (1544-1603) publikuje dzieło "De magnete", w którym opisuje poznane dotąd zjawiska magnetyczne. Twierdzi, że Ziemia sama jest magnesem; wcześniej uważano, że igłę magnetyczną poruszają gwiazdy. Udowadnia, ża "siły przyciągania"...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2