Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-11-03| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Kataster

Elektroniczne centrum zarządzania danymi geoprzestrzennymi na potrzeby budowy dróg ekspresowych i autostrad w Olsztynie



W firmie OPGK Sp. z o.o. w Olsztynie powstanie elektroniczne centrum zarządzania danymi geoprzestrzennymi na potrzeby budowy dróg ekspresowych i autostrad. Wartość realizowanego projektu wyniesie około 3,5 mln zł, a inwestycja zostanie w znacznej części sfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 – Innowacje i Nowe Technologie. Przedsięwzięcie powstaje przy współpracy z Katedrą Geodezji Satelitarnej i Nawigacji UWM w Olsztynie.

W ramach projektu planowane jest stworzenie takiego rozwiązania techniczno-organizacyjnego, które pozwoli na wdrożenie elektronicznego systemu pozyskiwania, przesyłania, przechowywania, udostępniania oraz przetwarzania danych przestrzennych wspomagającego realizację dużych prac geodezyjnych, takich jak:
• opracowanie cyfrowych dokumentacji geodezyjnych do celów projektowych,
• geodezyjna obsługa prac związanych z budową dróg ekspresowych i autostrad oraz dużych budów,
• kontrola obszarowa gospodarstw w ramach systemu IACS i innych.

W systemie wykorzystane zostaną najnowsze rozwiązania w zakresie przestrzennych baz danych oraz mobilnego i rozproszonego GIS. System stanowić będzie idealne narzędzie do zarządzania projektami, gwarantując takie funkcje jak: usprawnienie procesu planowania pracy poszczególnych zespołów mobilnych, stały monitoring poprawności wykonywanych prac pomiarowych oraz możliwość szybkiego reagowania na zmiany. Gromadzenie wszystkich informacji w jednej spójnej bazie danych przestrzennych zapewni nie tylko ich integralność, ale pozwoli również na pełne zabezpieczenie źródłowych danych pomiarowych oraz danych przetworzonych.

Elektroniczne centrum zarządzania danymi geoprzestrzennymi składać się ma z dwóch podstawowych jednostek wykonawczych:
• Centrum Przetwarzania Danych Geoprzestrzennych (CPDG) – zlokalizowanego w siedzibie firmy, na którego potrzeby zakupiono 360 m2 dodatkowej powierzchni biurowej. Centrum składać się będzie między innymi z serwerowni, laboratorium informatycznego, pracowni polowej, pracowni kameralnych oraz pracowni wycen i odszkodowań za nieruchomości zajęte pod drogi i autostrady.
• Mobilnego Centrum Łączności (MCŁ) – w postaci specjalistycznego samochodu terenowego wyposażonego w nowoczesny sprzęt teleinformatyczny, zgodny z wojskowymi standardami bezpieczeństwa danych, umożliwiający bezprzewodową łączność z internetem. Głównym zadaniem MCŁ będzie zbieranie drogą radiową danych pomiarowych od lokalnych grup pracowników polowych, a następnie przesyłanie ich do centrum przetwarzania w siedzibie firmy.

Projektowany system zapewni dostęp do danych – niezależnie od miejsca i czasu – nie tylko dla zespołów pomiarowych, wykonawców prac kameralnych, ale również dla współpracujących z firmą instytucji zewnętrznych. Mobilne grupy wykonujące pomiar w terenie będą wyposażone w sprzęt i oprogramowanie umożliwiające w dowolnym momencie połączenie i aktualizację firmowej bazy danych. Przesłane do CPDG dane pomiarowe będą przetwarzane w siedzibie firmy. Pracownicy polowi będą mogli na bieżąco łączyć się z centrum przetwarzania i pobierać z bazy danych geoprzestrzennych nowe pliki projektowe, a następnie przystępować do realizacji kolejnych etapów prac.

Termin uruchomienia Centrum planowany jest na koniec drugiego kwartału 2010 r.

Źródło: OPGK Olsztyn


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS