wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-11-03| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Kataster

Elektroniczne centrum zarządzania danymi geoprzestrzennymi na potrzeby budowy dróg ekspresowych i autostrad w OlsztynieW firmie OPGK Sp. z o.o. w Olsztynie powstanie elektroniczne centrum zarządzania danymi geoprzestrzennymi na potrzeby budowy dróg ekspresowych i autostrad. Wartość realizowanego projektu wyniesie około 3,5 mln zł, a inwestycja zostanie w znacznej części sfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 – Innowacje i Nowe Technologie. Przedsięwzięcie powstaje przy współpracy z Katedrą Geodezji Satelitarnej i Nawigacji UWM w Olsztynie.

W ramach projektu planowane jest stworzenie takiego rozwiązania techniczno-organizacyjnego, które pozwoli na wdrożenie elektronicznego systemu pozyskiwania, przesyłania, przechowywania, udostępniania oraz przetwarzania danych przestrzennych wspomagającego realizację dużych prac geodezyjnych, takich jak:
• opracowanie cyfrowych dokumentacji geodezyjnych do celów projektowych,
• geodezyjna obsługa prac związanych z budową dróg ekspresowych i autostrad oraz dużych budów,
• kontrola obszarowa gospodarstw w ramach systemu IACS i innych.

W systemie wykorzystane zostaną najnowsze rozwiązania w zakresie przestrzennych baz danych oraz mobilnego i rozproszonego GIS. System stanowić będzie idealne narzędzie do zarządzania projektami, gwarantując takie funkcje jak: usprawnienie procesu planowania pracy poszczególnych zespołów mobilnych, stały monitoring poprawności wykonywanych prac pomiarowych oraz możliwość szybkiego reagowania na zmiany. Gromadzenie wszystkich informacji w jednej spójnej bazie danych przestrzennych zapewni nie tylko ich integralność, ale pozwoli również na pełne zabezpieczenie źródłowych danych pomiarowych oraz danych przetworzonych.

Elektroniczne centrum zarządzania danymi geoprzestrzennymi składać się ma z dwóch podstawowych jednostek wykonawczych:
• Centrum Przetwarzania Danych Geoprzestrzennych (CPDG) – zlokalizowanego w siedzibie firmy, na którego potrzeby zakupiono 360 m2 dodatkowej powierzchni biurowej. Centrum składać się będzie między innymi z serwerowni, laboratorium informatycznego, pracowni polowej, pracowni kameralnych oraz pracowni wycen i odszkodowań za nieruchomości zajęte pod drogi i autostrady.
• Mobilnego Centrum Łączności (MCŁ) – w postaci specjalistycznego samochodu terenowego wyposażonego w nowoczesny sprzęt teleinformatyczny, zgodny z wojskowymi standardami bezpieczeństwa danych, umożliwiający bezprzewodową łączność z internetem. Głównym zadaniem MCŁ będzie zbieranie drogą radiową danych pomiarowych od lokalnych grup pracowników polowych, a następnie przesyłanie ich do centrum przetwarzania w siedzibie firmy.

Projektowany system zapewni dostęp do danych – niezależnie od miejsca i czasu – nie tylko dla zespołów pomiarowych, wykonawców prac kameralnych, ale również dla współpracujących z firmą instytucji zewnętrznych. Mobilne grupy wykonujące pomiar w terenie będą wyposażone w sprzęt i oprogramowanie umożliwiające w dowolnym momencie połączenie i aktualizację firmowej bazy danych. Przesłane do CPDG dane pomiarowe będą przetwarzane w siedzibie firmy. Pracownicy polowi będą mogli na bieżąco łączyć się z centrum przetwarzania i pobierać z bazy danych geoprzestrzennych nowe pliki projektowe, a następnie przystępować do realizacji kolejnych etapów prac.

Termin uruchomienia Centrum planowany jest na koniec drugiego kwartału 2010 r.

Źródło: OPGK Olsztyn


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dotacja Pomysł przedni!Oby tylko Generalni Wykonawcy Dróg i Autostrad chcieli znacznie więcej płaić za nasze usługi.Szczerze w to wątpię!

centrum Pomysł przedni. Oby miało to jakiś wpływ na postępy w budowie dróg.

:) Powodzenia!

pogratulować dobrych pomysłów. Nawet to ciekawie brzmi.

4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS