Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-10-20| GNSS, Sprzęt, Firma, Przetargi, Instytucje

Komisja Europejska tnie zamówienia na Galileo


Fotis Karamitsos, przedstawiciel programu Galileo w Komisji Europejskiej, poinformował, że w tym roku zamówione zostaną prawdopodobnie tylko 22 satelity europejskiego systemu nawigacji. Wcześniejsze plany zakładały zakup od 28 do nawet 30 aparatów, które miały zostać zbudowane do 2013 roku.

Do ostatniego etapu przetargu dopuszczono dwa konsorcja, których liderami są firmy Astrium Satellites oraz OHB System. Komisja Europejska wysłała niedawno do oferentów prośbę o określenie ceny za zbudowanie 8, 16 oraz 22 aparatów. Oferty mają być przesłane do połowy listopada, a decyzja KE zostanie ogłoszona pod koniec grudnia br. Nie wykluczone, że zamówienie zostanie podzielone pomiędzy dwa konsorcja. KE zarezerwowała na ten cel 840 mln euro.

Oficjalną przyczyną cięć jest chęć pozostawienia sobie możliwości unowocześnienia i modyfikacji późniejszych satelitów, co jest szczególnie istotne w obliczu wciąż nierozwiązanego konfliktu o częstotliwości z chińskim systemem Compass. Nieoficjalnym powodem są jednak kłopoty finansowe. Jak podaje portal „Space News”, koszt rozbudowy systemu Galileo wzrósł aż o 400 mln euro, co związane jest głównie z niedostatecznymi postępami w fazie „In-Orbit Validation”. Jej najważniejszym efektem miało być wystrzelenie do końca przyszłego roku czterech satelitów nawigacyjnych. Jak już informowaliśmy, z uwagi na problemy z przystosowaniem centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej do wymagań rosyjskiej rakiety nośnej Sojuz, dwa aparaty zostaną wystrzelone w listopadzie 2010 roku, a pozostałe – na początku 2011 roku.

Mniejsza liczba zamówionych satelitów w praktyce oznacza, że system Galileo będzie w pełni funkcjonalny nie w 2013 roku, jak dotąd zapewniano, lecz najwcześniej w 2016 roku.

Źródło: Space News


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS