|2009-10-09|
GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Software, Imprezy
Targi GEA 2009: niewielu wystawców, sporo nowości
Wczoraj (8 października) w Krakowie rozpoczęła się 15. edycja Targów GEA, szczególnie licznie odwiedzana przez młodzież. Mimo skromnej liczby wystawców, zwiedzający mogą znaleźć tu kilka nowości, przede wszystkim sprzętowych.
GPS.PL, polski dystrybutor sprzętu chińskiej firmy CHC-Nav, prezentuje solidnie wykonany zintegrowany dwuczęstotliwościowy odbiornik RTK X90 (o dokładnościach poziomej 3 mm + 1 ppm i pionowej 5 mm + 1 ppm). Do tego kontroler Trimble Recon lub Nautiz-5 z ekranem wysokiej rozdzielczości i szybkim procesorem 806 MHz (pełnoklawiaturowy kontroler HCE200 ma być dostępny pod koniec roku). Na stoisku Impexgeo znajdziemy m.in. nowe tachimetry Nikona: superlekkie z serii Nivo C i M o dokładności pomiaru kątów 2, 3 i 5” czy 5-sekundowy DTM-322 zasilany zwykłymi bateriami AA. W ofercie firma ma też odbiorniki Trimble’a: RTK EPOCH 25 i zaawansowany SP EPOCH 35 oraz znane już odporne na warunki terenowe rejestratory polowe pod marką Spectra Precision – Recon, Nomad, Ranger/TSC2 z oprogramowaniem Survey Pro. Firma INS, reprezentująca Magellana, przyjechała z ofertą zestawów GPS RTK (m.in. ProMark 500 w zestawie z nowym kontrolerem MobileMapper 6). Nowością jest TRIUMPH-1 posiadający 2 wejścia na karty SIM, pozwalający na zapis w trybie RTK z prędkością 100 Hz. Inżynierowie z Javad GNSS wyposażyli go również w 2 akumulatory, które pozwalają na ciągłą pracę do 20 godzin.
Spory jest też wybór urządzeń do skanowania, kopiowania i drukowania dokumentów. I tak u Xeroxa znajdziemy m.in. wielkoformatowy ploter 6279 przeznaczony głównie do drukowania dokumentów CAD o wydajności 8-10 tys. m/mies. z kolorowym kontrolerem działającym w systemie Linux. Warszawska spółka DDP prezentuje z kolei dwa skanery firmy ImageAcces: szybki szerokoformatowy WideTEK 36 (dostępny również w wersjach o szerokości skanowania 42 i 48 cali) i płaski formatu A2 – WideTEK 25. Agraf przyjechał m.in. ze skanerami Colortrac, a Ves Ploter – z rozwiązaniami firmy Graphtec.
Swoje usługi, głównie z zakresu fotogrametrii i oprogramowania (m.in. Vega, V-Mapa) oferuje Compass z Krakowa. Spółka prowadzi równocześnie nabór nowych pracowników do działów geodezji, fotogrametrii, informatyki oraz wdrożeń i serwisu. Ciekawe rozwiązania firmy SmallGIS w zakresie oprogramowania znajdziemy na stoisku spółki INS z Zabierzowa (SprintMAP w wersjach Las, TBD, SWDE czy Arboretum). Z kolei gliwicka P.A. Nova, oprócz tego, że jest partnerem Autodesku, oferuje aplikacje GeoLisp System Geodezja, GeoLisp System Górnictwo Podziemne czy GeoLisp Górnictwo Odkrywkowe poprawiające funkcjonalność AutoCAD Map3D. Ciekawostką jest jedno z rozwiązań oferowanych przez debiutującą na targach austriacką firmę Giscons umożliwiające szacowanie potencjału energii solarnej powierzchni dachowych na podstawie numerycznego modelu terenu (danych laserowych LIDAR).
Na stoisku bydgoskiej firmy Wiese Fototechnik znajdziemy z kolei rozwiązania niemieckiej Rolleimetric do fotogrametrii naziemnej (cyfrowe aparaty fotogrametryczne), ale i lotniczej (udoskonalony system Rollei AIC). Nowe publikacje branżowe poleca natomiast wydawnictwo Gall, w tym „Kataster nieruchomości rejestrem publicznym” dr. Dariusza Felcenlobena.
Administracja geodezyjna na targach reprezentowana jest przez GUGiK, który promuje przede wszystkim system ASG-EUPOS oraz GEOPORTAL.GOV.PL. Dziś też podczas planowanego seminarium przedstawiciele urzędu zaprezentują między innymi: •nowe statystyki dotyczące ASG-EUPOS, a także możliwości zastosowania serwisów tego systemu, •nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego w kontekście usprawnienia budowy GESUT. Z kolei przedstawiciele krakowskiego ratusza omówią rolę ZUDP w procesie inwestycyjnym oraz Miejski System Informacji Przestrzennej jako narzędzie w usprawnianiu zarządzania miastem. Planowane są też pokazy firm uczestniczących w targach.
Z ofertą targową można zapoznać się jeszcze dziś w stolicy Małopolski w centrum wystawienniczym przy ul. Centralnej 41A do godz. 18.00 i jutro w godz. 10.00-15.00.
AW
|