wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-10-09| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Software, Imprezy

Targi GEA 2009: niewielu wystawców, sporo nowości


Wczoraj (8 października) w Krakowie rozpoczęła się 15. edycja Targów GEA, szczególnie licznie odwiedzana przez młodzież. Mimo skromnej liczby wystawców, zwiedzający mogą znaleźć tu kilka nowości, przede wszystkim sprzętowych.

GPS.PL, polski dystrybutor sprzętu chińskiej firmy CHC-Nav, prezentuje solidnie wykonany zintegrowany dwuczęstotliwościowy odbiornik RTK X90 (o dokładnościach poziomej 3 mm + 1 ppm i pionowej 5 mm + 1 ppm). Do tego kontroler Trimble Recon lub Nautiz-5 z ekranem wysokiej rozdzielczości i szybkim procesorem 806 MHz (pełnoklawiaturowy kontroler HCE200 ma być dostępny pod koniec roku). Na stoisku Impexgeo znajdziemy m.in. nowe tachimetry Nikona: superlekkie z serii Nivo C i M o dokładności pomiaru kątów 2, 3 i 5” czy 5-sekundowy DTM-322 zasilany zwykłymi bateriami AA. W ofercie firma ma też odbiorniki Trimble’a: RTK EPOCH 25 i zaawansowany SP EPOCH 35 oraz znane już odporne na warunki terenowe rejestratory polowe pod marką Spectra Precision – Recon, Nomad, Ranger/TSC2 z oprogramowaniem Survey Pro. Firma INS, reprezentująca Magellana, przyjechała z ofertą zestawów GPS RTK (m.in. ProMark 500 w zestawie z nowym kontrolerem MobileMapper 6). Nowością jest TRIUMPH-1 posiadający 2 wejścia na karty SIM, pozwalający na zapis w trybie RTK z prędkością 100 Hz. Inżynierowie z Javad GNSS wyposażyli go również w 2 akumulatory, które pozwalają na ciągłą pracę do 20 godzin.

Spory jest też wybór urządzeń do skanowania, kopiowania i drukowania dokumentów. I tak u Xeroxa znajdziemy m.in. wielkoformatowy ploter 6279 przeznaczony głównie do drukowania dokumentów CAD o wydajności 8-10 tys. m/mies. z kolorowym kontrolerem działającym w systemie Linux. Warszawska spółka DDP prezentuje z kolei dwa skanery firmy ImageAcces: szybki szerokoformatowy WideTEK 36 (dostępny również w wersjach o szerokości skanowania 42 i 48 cali) i płaski formatu A2 – WideTEK 25. Agraf przyjechał m.in. ze skanerami Colortrac, a Ves Ploter – z rozwiązaniami firmy Graphtec.

Swoje usługi, głównie z zakresu fotogrametrii i oprogramowania (m.in. Vega, V-Mapa) oferuje Compass z Krakowa. Spółka prowadzi równocześnie nabór nowych pracowników do działów geodezji, fotogrametrii, informatyki oraz wdrożeń i serwisu. Ciekawe rozwiązania firmy SmallGIS w zakresie oprogramowania znajdziemy na stoisku spółki INS z Zabierzowa (SprintMAP w wersjach Las, TBD, SWDE czy Arboretum). Z kolei gliwicka P.A. Nova, oprócz tego, że jest partnerem Autodesku, oferuje aplikacje GeoLisp System Geodezja, GeoLisp System Górnictwo Podziemne czy GeoLisp Górnictwo Odkrywkowe poprawiające funkcjonalność AutoCAD Map3D. Ciekawostką jest jedno z rozwiązań oferowanych przez debiutującą na targach austriacką firmę Giscons umożliwiające szacowanie potencjału energii solarnej powierzchni dachowych na podstawie numerycznego modelu terenu (danych laserowych LIDAR).

Na stoisku bydgoskiej firmy Wiese Fototechnik znajdziemy z kolei rozwiązania niemieckiej Rolleimetric do fotogrametrii naziemnej (cyfrowe aparaty fotogrametryczne), ale i lotniczej (udoskonalony system Rollei AIC). Nowe publikacje branżowe poleca natomiast wydawnictwo Gall, w tym „Kataster nieruchomości rejestrem publicznym” dr. Dariusza Felcenlobena.

Administracja geodezyjna na targach reprezentowana jest przez GUGiK, który promuje przede wszystkim system ASG-EUPOS oraz GEOPORTAL.GOV.PL. Dziś też podczas planowanego seminarium przedstawiciele urzędu zaprezentują między innymi: •nowe statystyki dotyczące ASG-EUPOS, a także możliwości zastosowania serwisów tego systemu, •nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego w kontekście usprawnienia budowy GESUT. Z kolei przedstawiciele krakowskiego ratusza omówią rolę ZUDP w procesie inwestycyjnym oraz Miejski System Informacji Przestrzennej jako narzędzie w usprawnianiu zarządzania miastem. Planowane są też pokazy firm uczestniczących w targach.

Z ofertą targową można zapoznać się jeszcze dziś w stolicy Małopolski w centrum wystawienniczym przy ul. Centralnej 41A do godz. 18.00 i jutro w godz. 10.00-15.00.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
lipa Gdyby nie to ze byly seminaria o dosc dobrym poziomie to by byla totalna porazka. 12 wystawcow? to jest czysty smiech na sali. Zamowie sobie prezentacje gpsow i mam polowe targow u siebie w firmie
odpowiedz zgłoś
Nie byłem. W tym roku po raz pierwszy nie pojechałem na te targi i co - i nic, wcale nie żałuję.
odpowiedz zgłoś
Popieram Te targi to lipa - Pan Smutkiewicz nabija wystawców w butelkę, kosztuje ta zabawa kupę forsy i w zamian co ? - NIC !!! Odwiedzających jak na lekarstwo i to od wielu już lat.
odpowiedz zgłoś
?? Mimo skromnej liczby wystawców???? To, że jeszcze ktoś tam sie chce wystawiać to już jest wieeeeelki sukces. Przypomnijcie sobie ludzie targi w Warszawie, jakieś dwa lata temu. Na otwarciu 15 osób, może 20. Kupa forsy, kiszenie się w sosie wystawców. TO nie są targi. To jest lipa. I najwierniejsza widownia to młodzież, dla której największą atrakcją było piwo na jednym ze stoisk wiele lat temu... O, to był mądry i sprytny ruch, mieli wzięcie na stoisku. Ewentualnie mogą być cukierki. Nigdy więcej...
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS