|2009-09-23|
GNSS, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software, Imprezy
Intergeo 2009 zasypane nowościami
Wczoraj (22 września) w niemieckim Karlsruhe ruszyły XV Międzynarodowe Targi Intergeo. 450 wystawców z 28 krajów jeszcze przez 2 dni będzie prezentować najnowsze osiągnięcia z dziedziny fotogrametrii, geodezji, kartografii i GIS-u.
Pod względem liczby nowości tegoroczna edycja targów z pewnością nie zawodzi sporej rzeszy odwiedzających. I tak, amerykański Trimble zaprezentował nowy tachimetr elektroniczny S3, satelitarne odbiorniki geodezyjne R4 i R5, a także udoskonalony R6. Firma Sokkia-Topcon wprowadziła na rynek serię bezlustrowych tachimetrów 50RX, odbiornik terenowy SHC250 oraz 72-kanałowy geodezyjny odbiornik GNSS GRX1. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Pentax (należący do koncernu Hoya) pokazał dwie nowe rodziny tachimetrów – R400V i R400VDN. Sporo nowości wypuściła także Leica Geosystems. Są wśród nich między innymi: satelitarny odbiornik geodezyjny GS09 oraz GIS-owe odbiorniki Zeno-10 i Zeno-15. Szwajcarska firma (fot.) zaprezentowała ponadto nową rodzinę produktów pod nazwą Viva. Składają się na nią geodezyjne odbiorniki satelitarne GS10 i GS15, rejestratory CS10 i CS15, a także tachimetr Viva TPS. Z kolei chińska firma South przedstawiła serię tachimetrów NTS-960R z kolorowym wyświetlaczem LCD.
Jednak nowości nie dotyczą wyłącznie instrumentów geodezyjnych. Kanadyjska firma FARO wypuściła na rynek nowy skaner laserowy Photon 120, który potrafi mierzyć nawet do 976 tys. punktów na sekundę. Z kolei należąca do Microsoftu firma Vexcel zaprezentowała nową średnioformatową kamerę lotniczą UltraCam-Lp, która obecnie jest w fazie testów, a na rynek trafi w maju 2010 roku. Niewiele różni się co prawda od starszego modelu UltraCam-Xp, ale będzie zapewne doskonałym rozwiązaniem dla firm ceniących jakość i oszczędność.
Mniej dzieje się na stoiskach producentów oprogramowania. Geosystems Deutschland prezentuje zalety aplikacji ERDAS Imagine 2010, a u przedstawicieli ESRI można dowiedzieć się o nowościach w wersji 9.4 pakietu ArcGIS. Najatrakcyjniej – co zaskakujące – prezentuje się stoisko fundacji OSGeo, na którym m.in. pokazywano możliwości stosunkowo nowego i mało znanego wirtualnego globusa „Biosphere 3D”.
Jak zapowiadaliśmy na Geoforum, na Intergeo można znaleźć także dwa polskie stoiska. WPG S.A. wspólnie z niemiecką Scan 3D prezentuje swoje osiągnięcia z zakresu skanowania laserowego. Na stoisku szczecińskiej spółki GISPRO (fot. poniżej) można natomiast zobaczyć opisywany już na łamach GEODETY (8/2009) mobilny system skanowania (MSS). Warto podkreślić, że na Intergeo wystawiono kilka podobnych pojazdów różnych producentów. Mimo to polskie rozwiązanie cieszy się sporą popularnością wśród zwiedzających, głównie z uwagi na wyróżniający je georadar.
Sprawozdanie z tegorocznych Targów Intergeo w Karlsruhe już w październikowym numerze GEODETY.
Jerzy Królikowski
|