Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-10-09 | GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Software, Imprezy

Targi GEA 2009: niewielu wystawców, sporo nowości


Wczoraj (8 października) w Krakowie rozpoczęła się 15. edycja Targów GEA, szczególnie licznie odwiedzana przez młodzież. Mimo skromnej liczby wystawców, zwiedzający mogą znaleźć tu kilka nowości, przede wszystkim sprzętowych.

GPS.PL, polski dystrybutor sprzętu chińskiej firmy CHC-Nav, prezentuje solidnie wykonany zintegrowany dwuczęstotliwościowy odbiornik RTK X90 (o dokładnościach poziomej 3 mm + 1 ppm i pionowej 5 mm + 1 ppm). Do tego kontroler Trimble Recon lub Nautiz-5 z ekranem wysokiej rozdzielczości i szybkim procesorem 806 MHz (pełnoklawiaturowy kontroler HCE200 ma być dostępny pod koniec roku). Na stoisku Impexgeo znajdziemy m.in. nowe tachimetry Nikona: superlekkie z serii Nivo C i M o dokładności pomiaru kątów 2, 3 i 5” czy 5-sekundowy DTM-322 zasilany zwykłymi bateriami AA. W ofercie firma ma też odbiorniki Trimble’a: RTK EPOCH 25 i zaawansowany SP EPOCH 35 oraz znane już odporne na warunki terenowe rejestratory polowe pod marką Spectra Precision – Recon, Nomad, Ranger/TSC2 z oprogramowaniem Survey Pro. Firma INS, reprezentująca Magellana, przyjechała z ofertą zestawów GPS RTK (m.in. ProMark 500 w zestawie z nowym kontrolerem MobileMapper 6). Nowością jest TRIUMPH-1 posiadający 2 wejścia na karty SIM, pozwalający na zapis w trybie RTK z prędkością 100 Hz. Inżynierowie z Javad GNSS wyposażyli go również w 2 akumulatory, które pozwalają na ciągłą pracę do 20 godzin.

Spory jest też wybór urządzeń do skanowania, kopiowania i drukowania dokumentów. I tak u Xeroxa znajdziemy m.in. wielkoformatowy ploter 6279 przeznaczony głównie do drukowania dokumentów CAD o wydajności 8-10 tys. m/mies. z kolorowym kontrolerem działającym w systemie Linux. Warszawska spółka DDP prezentuje z kolei dwa skanery firmy ImageAcces: szybki szerokoformatowy WideTEK 36 (dostępny również w wersjach o szerokości skanowania 42 i 48 cali) i płaski formatu A2 – WideTEK 25. Agraf przyjechał m.in. ze skanerami Colortrac, a Ves Ploter – z rozwiązaniami firmy Graphtec.

Swoje usługi, głównie z zakresu fotogrametrii i oprogramowania (m.in. Vega, V-Mapa) oferuje Compass z Krakowa. Spółka prowadzi równocześnie nabór nowych pracowników do działów geodezji, fotogrametrii, informatyki oraz wdrożeń i serwisu. Ciekawe rozwiązania firmy SmallGIS w zakresie oprogramowania znajdziemy na stoisku spółki INS z Zabierzowa (SprintMAP w wersjach Las, TBD, SWDE czy Arboretum). Z kolei gliwicka P.A. Nova, oprócz tego, że jest partnerem Autodesku, oferuje aplikacje GeoLisp System Geodezja, GeoLisp System Górnictwo Podziemne czy GeoLisp Górnictwo Odkrywkowe poprawiające funkcjonalność AutoCAD Map3D. Ciekawostką jest jedno z rozwiązań oferowanych przez debiutującą na targach austriacką firmę Giscons umożliwiające szacowanie potencjału energii solarnej powierzchni dachowych na podstawie numerycznego modelu terenu (danych laserowych LIDAR).

Na stoisku bydgoskiej firmy Wiese Fototechnik znajdziemy z kolei rozwiązania niemieckiej Rolleimetric do fotogrametrii naziemnej (cyfrowe aparaty fotogrametryczne), ale i lotniczej (udoskonalony system Rollei AIC). Nowe publikacje branżowe poleca natomiast wydawnictwo Gall, w tym „Kataster nieruchomości rejestrem publicznym” dr. Dariusza Felcenlobena.

Administracja geodezyjna na targach reprezentowana jest przez GUGiK, który promuje przede wszystkim system ASG-EUPOS oraz GEOPORTAL.GOV.PL. Dziś też podczas planowanego seminarium przedstawiciele urzędu zaprezentują między innymi: •nowe statystyki dotyczące ASG-EUPOS, a także możliwości zastosowania serwisów tego systemu, •nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego w kontekście usprawnienia budowy GESUT. Z kolei przedstawiciele krakowskiego ratusza omówią rolę ZUDP w procesie inwestycyjnym oraz Miejski System Informacji Przestrzennej jako narzędzie w usprawnianiu zarządzania miastem. Planowane są też pokazy firm uczestniczących w targach.

Z ofertą targową można zapoznać się jeszcze dziś w stolicy Małopolski w centrum wystawienniczym przy ul. Centralnej 41A do godz. 18.00 i jutro w godz. 10.00-15.00.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

lipa Gdyby nie to ze byly seminaria o dosc dobrym poziomie to by byla totalna porazka. 12 wystawcow? to jest czysty smiech na sali. Zamowie sobie prezentacje gpsow i mam polowe targow u siebie w firmie
  
Nie byłem. W tym roku po raz pierwszy nie pojechałem na te targi i co - i nic, wcale nie żałuję.
  
Popieram Te targi to lipa - Pan Smutkiewicz nabija wystawców w butelkę, kosztuje ta zabawa kupę forsy i w zamian co ? - NIC !!! Odwiedzających jak na lekarstwo i to od wielu już lat.
  
?? Mimo skromnej liczby wystawców???? To, że jeszcze ktoś tam sie chce wystawiać to już jest wieeeeelki sukces. Przypomnijcie sobie ludzie targi w Warszawie, jakieś dwa lata temu. Na otwarciu 15 osób, może 20. Kupa forsy, kiszenie się w sosie wystawców. TO nie są targi. To jest lipa. I najwierniejsza widownia to młodzież, dla której największą atrakcją było piwo na jednym ze stoisk wiele lat temu... O, to był mądry i sprytny ruch, mieli wzięcie na stoisku. Ewentualnie mogą być cukierki. Nigdy więcej...
  



zobacz też:

GEA 2009: zapowiedź prezentacji najnowszych skanerów WideTEK

Warszawska firma DDP działająca w branży związanej ze skanowaniem dokumentów...

Intergeo 2009 zasypane nowościami

Wczoraj (22 września) w niemieckim Karlsruhe ruszyły XV Międzynarodowe Targi Intergeo. 450 wystawców z 28 krajów...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
zakresy fal elektromagnetycznych, które łatwo przechodzą przez atmosferę, nazwano „oknami atmosferycznymi”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Lubomir Włodzimierz Baran (1937-2009)

Lubomir Włodzimierz Baran (1937-2009)
Urodził się 27 września 1937 r. w Żniatynie (woj. lubelskie). Tuż po ukończeniu studiów na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1960) rozpoczął pracę w Olsztynie na stanowisku pracownika naukowo-technicznego w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1946
Informatyk zatrudniony w U.S. Coast and Geodetic Survey - Charles A. Whitten (1909-94) po raz pierwszy zastosował maszyny liczące (IBM) do obliczeń geodezyjnych (wyrównanie sieci triangulacyjnej metodą najmniejszych kwadratów).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama