wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-10-07| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Sprzęt, Firma, Software

Robot skanuje kopalnie


Rewolucyjny, zdalnie sterowany robot 3D-R1 został użyty do wykonania precyzyjnego modelu 3D kopalni cyny South Crofty w Wielkiej Brytanii.

Zdalnie sterowany robot 3D-R1 do skanowania został zbudowany przez firmę 3D Laser Mapping i Jobling Purser, a lasery pochodzą z firmy Riegl Laser Measurement Systems. Wykorzystane zostały najnowsze techniki i oprogramowanie. Robot został zaprojektowany głównie do robót pod ziemią: w tunelach, kopalniach czy ruinach. Urządzenie może szybko poruszać się po trudnym terenie – jest wyposażone w gąsienice, a niewielkie wymiary pozwalają przedostać się przez wąskie otwory. Dzięki temu jest bardzo przydatne do zobrazowania budynków czy kopalni po wypadkach (trzęsieniach ziemi lub tąpnięciach), gdy wymagana jest natychmiastowa ocena sytuacji.
Robot skanuje z dokładnością 10 mm, a zasięg lasera sięga 1000 m. 3D-R1 łączy ze sobą bardzo dużą dokładność i precyzję z możliwością pracy w ekstremalnych warunkach.

Użyto go też do innych projektów, m.in. do zeskanowania kopalni srebra San Jose w Argentynie, czego efekty można obejrzeć na filmie.

Źródło: Geoconnexion, Laser 3D


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS