|2009-07-24|
GNSS, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja
Skanowanie laserowe w Tatrach
W ostatnich dniach w Tatrach przedstawieciele czterech uczelni wyższych przeprowadzili pierwsze w Polsce skanowanie z użyciem skanera Laser Profile Measuring System LPM-321 austriackiej firmy Riegl.
W projekcie wspieranym przez firmę Laser 3D uczestniczą doktoranci oraz pracownicy naukowi z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, AGH oraz Politechniki Warszawskiej. Wykorzystywany skaner charakteryzuje zasięg obrazowania do 6 km oraz możliwość zapisu do 3 odbić przy częstotliwości skanowania od 10 do 1000 pkt/s. Zakres pracy urządzenia zintegrowanego z kamerą cyfrową to 360 stopni w poziomie i 150 w pionie. Dokładność pomiaru wynosi 25 mm.
Pozyskanej chmurze punktów nadano w trakcie badań georeferencje przez wyznaczenie współrzędnych stanowisk skanera oraz punktów kierunkowych. Pomiar satelitarny przeprowadzono precyzyjnym odbiornikiem GNSS Leica GX1230GG, a postprocessing wykonano w systemie ASG-EUPOS oraz kontrolnie – w programie Leica GeoOffice.
Trójwymiarowe chmury punktów Kościelca oraz Kotłów Gąsienicowego i Goryczkowego zostaną wykorzystane do modelowania rzeźby (NMT, NMPT), wizualizacji 3D tras wspinaczkowych, analiz szaty roślinnej oraz monitorowania: procesów erozyjnych, pokrywy śnieżnej i występowania lawin.
Piotr Wężyk
|