Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-07-24| GNSS, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja

Skanowanie laserowe w Tatrach


W ostatnich dniach w Tatrach przedstawieciele czterech uczelni wyższych przeprowadzili pierwsze w Polsce skanowanie z użyciem skanera Laser Profile Measuring System LPM-321 austriackiej firmy Riegl.

W projekcie wspieranym przez firmę Laser 3D uczestniczą doktoranci oraz pracownicy naukowi z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, AGH oraz Politechniki Warszawskiej. Wykorzystywany skaner charakteryzuje zasięg obrazowania do 6 km oraz możliwość zapisu do 3 odbić przy częstotliwości skanowania od 10 do 1000 pkt/s. Zakres pracy urządzenia zintegrowanego z kamerą cyfrową to 360 stopni w poziomie i 150 w pionie. Dokładność pomiaru wynosi 25 mm.

Pozyskanej chmurze punktów nadano w trakcie badań georeferencje przez wyznaczenie współrzędnych stanowisk skanera oraz punktów kierunkowych. Pomiar satelitarny przeprowadzono precyzyjnym odbiornikiem GNSS Leica GX1230GG, a postprocessing wykonano w systemie ASG-EUPOS oraz kontrolnie – w programie Leica GeoOffice.

Trójwymiarowe chmury punktów Kościelca oraz Kotłów Gąsienicowego i Goryczkowego zostaną wykorzystane do modelowania rzeźby (NMT, NMPT), wizualizacji 3D tras wspinaczkowych, analiz szaty roślinnej oraz monitorowania: procesów erozyjnych, pokrywy śnieżnej i występowania lawin.

Piotr Wężyk


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama