Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-10-01 | GNSS, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Prawo, Edukacja, Software, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Zakończyła się konferencja DGI CEE w Pradze


Wczoraj (30 września) zakończyła się konferencja DGI CEE (Defence Geospatial Intelligence: Central and Eastern Europe). Referaty, które wygłoszono drugiego dnia spotkania, dotyczyły konkretnych przykładów wykorzystania i wdrażania technologii GIS w wojsku.

Jedną z ciekawszych była prezentacja płk. Johna Fitzgeralda, zajmującego się w NATO wdrażaniem technologii GIS. Wykład dotyczył standardów i programów związanych z zastosowaniem systemów informacji geograficznej w jednostkach wojskowych. Jak podkreślił Fitzgerald, GIS służy nie tylko do wizualizacji przestrzennych i analiz, ale przede wszystkim do sprawnej wymiany danych i technologii pomiędzy jednostkami wojskowymi. Wymienił również podstawowe warunki i standardy, jakie muszą spełniać dane wykorzystywane w armii. Przedstawiciel NATO omówił także główne programy, których celem jest ujednolicenie sposobu zbierania i wymiany danych wśród członków paktu. Kluczowy projekt, JISR (Joint Intelligence Surveillance and Reconnaissance), zakłada zwiększenie efektywności jednostek wywiadowczych, rozpoznawczych i patrolowych m.in. dzięki lepszej wymianie informacji. Fitzgerald podkreślił jednak, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w zakresie wdrażania GIS.

Podobne zdanie na temat GIS-u miał Neil Marks, pracownik Centrum Satelitarnego Unii Europejskiej zlokalizowanego w Torrejón de Ardoz w Hiszpanii. Zaznaczył, że systemy informacji geograficznej są niezbędne w działaniu UE, ale są one niedostatecznie wykorzystywane. Głównymi utrudnieniami są liczne instytucje unijne, które zatwierdzają wdrażanie konkretnych działań, co trwa bardzo długo.

Podczas spotkania w Pradze dało się odczuć niepokój związany z sytuacją w Afganistanie. Temat ten pojawiał się w większości referatów i z pewnością mobilizował wielu uczestników do wymiany wiedzy i technologii.

Wszechobecny na konferencji i niezwykle rozmowny Chris Dorman z firmy ESRI po raz kolejny zachęcał, głównie licznych wojskowych obecnych na sali, aby wykorzystywali GIS, inwestowali w oprogramowanie, dzięki czemu ich działania będą sprawniejsze i tańsze.

Bardzo interesujące wystąpienie miał Jaroslav Piroh, szef słowackiego Instytutu Topograficznego (Topograficky Ustav) przy Ministerstwie Obrony. Instytut zajmuje się opracowywaniem i produkcją wojskowych map topograficznych, z wykorzystaniem przy tym międzynarodowych standardów kartograficznych i geodezyjnych. Piroh przedstawił działania instytutu związane z przygotowaniem wojskowych map specjalnych, głównie na potrzeby misji pokojowych ONZ, oraz z wdrażaniem technologii GIS w jednostkach wojskowych. Zaznaczył przy tym, że Topograficky Ustav intensywnie pracuje nad budową bazy danych, która obejmie zwektoryzowane mapy topograficzne w skali 1:10 000, jak również zdjęcia lotnicze dla obszaru całej Słowacji.

Dotychczas odbyło się 5 konferencji DGI, których tematyka obejmowała całą Europę. Natomiast konferencja w Pradze była pierwszym spotkaniem poświęconym problemom Europy Środkowo-Wschodniej. Pracownicy World Business Research, głównego organizatora spotkania, stwierdzili, że uczestników było mniej, niż się spodziewali. Dlatego nie jest pewne, czy tegoroczna konferencja DGI CEE nie była pierwszą i zarazem ostatnią.


uczestnicy konferencji podczas prezentacji trójwymiarowych obrazów

Joanna Mostowska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Krtografia Wojskowa A 15 lat temu w Europie cent-wsch. mieliśmy najlepszą geodezję wojskową.Został wspomnień czar.Cóż-my Polacy jesteśmy mistrzami destrukcji-na własne życzenie.
  



zobacz też:

Praga: Konferencja nt. militarnych zastosowań GIS-u

Wtorek (29 września) był pierwszym dniem DGI CEE – konferencji poświęconej zagadnieniom...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
jeden sążeń, według konstytucji z 1764 r., odpowiadał długości 1,786 metra?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Sanecki (1936-2022)

Józef Sanecki (1936-2022)
Józef Jan Sanecki (ur. 1936 r.) był absolwentem (1957 r.) Oficerskiej Szkoły Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu (budowa i eksploatacja maszyn inżynieryjnych). W latach 1957–1964 dowodził pododdziałami w 6. Pomorskiej Dywizji...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1956
Ukazuje się dekret o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama