|2009-10-01|
GNSS, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Prawo, Edukacja, Software, Ludzie, Instytucje, Imprezy
Zakończyła się konferencja DGI CEE w Pradze
Wczoraj (30 września) zakończyła się konferencja DGI CEE (Defence Geospatial Intelligence: Central and Eastern Europe). Referaty, które wygłoszono drugiego dnia spotkania, dotyczyły konkretnych przykładów wykorzystania i wdrażania technologii GIS w wojsku.
Jedną z ciekawszych była prezentacja płk. Johna Fitzgeralda, zajmującego się w NATO wdrażaniem technologii GIS. Wykład dotyczył standardów i programów związanych z zastosowaniem systemów informacji geograficznej w jednostkach wojskowych. Jak podkreślił Fitzgerald, GIS służy nie tylko do wizualizacji przestrzennych i analiz, ale przede wszystkim do sprawnej wymiany danych i technologii pomiędzy jednostkami wojskowymi. Wymienił również podstawowe warunki i standardy, jakie muszą spełniać dane wykorzystywane w armii. Przedstawiciel NATO omówił także główne programy, których celem jest ujednolicenie sposobu zbierania i wymiany danych wśród członków paktu. Kluczowy projekt, JISR (Joint Intelligence Surveillance and Reconnaissance), zakłada zwiększenie efektywności jednostek wywiadowczych, rozpoznawczych i patrolowych m.in. dzięki lepszej wymianie informacji. Fitzgerald podkreślił jednak, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w zakresie wdrażania GIS.
Podobne zdanie na temat GIS-u miał Neil Marks, pracownik Centrum Satelitarnego Unii Europejskiej zlokalizowanego w Torrejón de Ardoz w Hiszpanii. Zaznaczył, że systemy informacji geograficznej są niezbędne w działaniu UE, ale są one niedostatecznie wykorzystywane. Głównymi utrudnieniami są liczne instytucje unijne, które zatwierdzają wdrażanie konkretnych działań, co trwa bardzo długo.
Podczas spotkania w Pradze dało się odczuć niepokój związany z sytuacją w Afganistanie. Temat ten pojawiał się w większości referatów i z pewnością mobilizował wielu uczestników do wymiany wiedzy i technologii.
Wszechobecny na konferencji i niezwykle rozmowny Chris Dorman z firmy ESRI po raz kolejny zachęcał, głównie licznych wojskowych obecnych na sali, aby wykorzystywali GIS, inwestowali w oprogramowanie, dzięki czemu ich działania będą sprawniejsze i tańsze.
Bardzo interesujące wystąpienie miał Jaroslav Piroh, szef słowackiego Instytutu Topograficznego (Topograficky Ustav) przy Ministerstwie Obrony. Instytut zajmuje się opracowywaniem i produkcją wojskowych map topograficznych, z wykorzystaniem przy tym międzynarodowych standardów kartograficznych i geodezyjnych. Piroh przedstawił działania instytutu związane z przygotowaniem wojskowych map specjalnych, głównie na potrzeby misji pokojowych ONZ, oraz z wdrażaniem technologii GIS w jednostkach wojskowych. Zaznaczył przy tym, że Topograficky Ustav intensywnie pracuje nad budową bazy danych, która obejmie zwektoryzowane mapy topograficzne w skali 1:10 000, jak również zdjęcia lotnicze dla obszaru całej Słowacji.
Dotychczas odbyło się 5 konferencji DGI, których tematyka obejmowała całą Europę. Natomiast konferencja w Pradze była pierwszym spotkaniem poświęconym problemom Europy Środkowo-Wschodniej. Pracownicy World Business Research, głównego organizatora spotkania, stwierdzili, że uczestników było mniej, niż się spodziewali. Dlatego nie jest pewne, czy tegoroczna konferencja DGI CEE nie była pierwszą i zarazem ostatnią.
uczestnicy konferencji podczas prezentacji trójwymiarowych obrazów
Joanna Mostowska
|