wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-06-21| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Spotkanie na temat wykorzystania szansy jaką daje Polsce inicjatywa GMESW centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbędą się 26 czerwca br. Polskie Konsultacje GMES na temat „Obserwacja Satelitarna oraz Globalny Monitoring Środowiska i bezpieczeństwa w Polsce”.

Celem spotkania jest:
● zaprezentowanie strategii rozwoju programu GMES w Europie,
● zaproponowanie planu działań umożliwiających wykorzystanie w Polsce obserwacji satelitarnych (EO) i szansy jaką stwarza program GMES, jak również rozpoczęcie konsultacji ww. sprawach,
● dyskusja nad kierunkami rozwoju obserwacji satelitarnych i inicjatywy GMES w Polsce.

Moderatorami dyskusji będą: dr Marek Banaszkiewicz (dyrektor CBK PAN), dr Andrzej Jagusiewicz, Katarzyna Wiech (z biura Głównego Inspektora Ochrony Środowiska), Robert Lach (Satelitarne Centrum Odbioru Regionalnego), Jakub Ryzenko, Anna Burzykowska (Polskie Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej), dr Maciej Rataj (GMES Information Center).
Początek imprezy o godz. 10.

Inicjatywa GMES (Global Monitoring for Environment and Security) czyli europejskiego programu monitoringu środowiska i bezpieczeństwa zrodziła się w 1998 r. we Włoszech podczas spotkania reprezentantów Komisji Europejskiej i przedstawicieli agencji ds.badań kosmicznych. Efektem tych rozmów było powstanie manifestu, w którym wskazano na potrzebę utworzenia europejskiego systemu służącego globalnej obserwacji środowiska. Nazwa GMES pojawiła się po raz pierwszy w 1999 r. w dokumencie Komisji Europejskiej wystosowanym do grupy doradczej SAG (Space Advisory Group). Zwrócono w nim uwagę na konieczność monitorowania środowiska nie tylko pod kątem naturalnych zmian w nim zachodzących, ale także wywołanych działalnością człowieka. GMES ma na celu m.in. rozpowszechnianie wśród rządów i regionów UE nowoczesnych technik zdalnej obserwacji powierzchni Ziemi.
W latach 2007-13 w budżecie Unii zarezerwowano na ten cel 1,2 mld euro. Pierwsze serwisy obserwacyjne GMES mają powstać do 2008 roku.

JP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS