Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-06-21| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Spotkanie na temat wykorzystania szansy jaką daje Polsce inicjatywa GMESW centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbędą się 26 czerwca br. Polskie Konsultacje GMES na temat „Obserwacja Satelitarna oraz Globalny Monitoring Środowiska i bezpieczeństwa w Polsce”.

Celem spotkania jest:
● zaprezentowanie strategii rozwoju programu GMES w Europie,
● zaproponowanie planu działań umożliwiających wykorzystanie w Polsce obserwacji satelitarnych (EO) i szansy jaką stwarza program GMES, jak również rozpoczęcie konsultacji ww. sprawach,
● dyskusja nad kierunkami rozwoju obserwacji satelitarnych i inicjatywy GMES w Polsce.

Moderatorami dyskusji będą: dr Marek Banaszkiewicz (dyrektor CBK PAN), dr Andrzej Jagusiewicz, Katarzyna Wiech (z biura Głównego Inspektora Ochrony Środowiska), Robert Lach (Satelitarne Centrum Odbioru Regionalnego), Jakub Ryzenko, Anna Burzykowska (Polskie Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej), dr Maciej Rataj (GMES Information Center).
Początek imprezy o godz. 10.

Inicjatywa GMES (Global Monitoring for Environment and Security) czyli europejskiego programu monitoringu środowiska i bezpieczeństwa zrodziła się w 1998 r. we Włoszech podczas spotkania reprezentantów Komisji Europejskiej i przedstawicieli agencji ds.badań kosmicznych. Efektem tych rozmów było powstanie manifestu, w którym wskazano na potrzebę utworzenia europejskiego systemu służącego globalnej obserwacji środowiska. Nazwa GMES pojawiła się po raz pierwszy w 1999 r. w dokumencie Komisji Europejskiej wystosowanym do grupy doradczej SAG (Space Advisory Group). Zwrócono w nim uwagę na konieczność monitorowania środowiska nie tylko pod kątem naturalnych zmian w nim zachodzących, ale także wywołanych działalnością człowieka. GMES ma na celu m.in. rozpowszechnianie wśród rządów i regionów UE nowoczesnych technik zdalnej obserwacji powierzchni Ziemi.
W latach 2007-13 w budżecie Unii zarezerwowano na ten cel 1,2 mld euro. Pierwsze serwisy obserwacyjne GMES mają powstać do 2008 roku.

JP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS