Instytut Fotogrametrii Uniwersytetu Stuttgart organizuje w dniach 7-11 września 52. Tydzień Fotogrametryczny. Imprezę – jako wakacyjne kursy fotogrametryczne – zapoczątkował w 1909 roku Carl Pulfrich.
Od 1973 roku organizatorem Tygodnia jest Uniwersytet Stuttgart. Impreza od wielu lat cieszy się międzynarodową renomą i jest platformą wymiany doświadczeń specjalistów z dziedziny fotogrametrii i teledetekcji. Od 1972 roku warsztaty w dużej mierze zorientowane są na systemy informacji geograficznej, mające ścisły związek z fotogrametrią.
W tym roku wykłady specjalistów z Niemiec i innych państw będą skupiały się na następujących zagadnieniach: Zbieranie danych obrazowych; Lidar – zastosowania lotnicze, naziemne i mobilne; Wartość dodana w fotogrametrii.
Partnerami Tygodnia Fotogrametrycznego są firmy: Intergraph, ERDAS, Leica Geosystems, Trimble, Vexcel Imaging/Microsoft, IGI.
Dr Carl Pulfrich (1858-1927), wybitny niemiecki optyk i fotogrametra, skonstruował m.in. stereokomparator, w którym zastosował zasadę wędrującego znaczka pomiarowego. Pulfrich zwany jest ojcem stereofotogrametrii. Od 1880 r. aż do śmierci pracował w zespole badawczym w zakładach Carla Zeissa w Jenie. Zajmował się refraktometrią, stereoskopią i fotometrią.