wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-08-07| GNSS, Sprzęt, Instytucje

Kłopoty z chińskim Compassem


Amerykański system GPS ma problem z sygnałem L5 i budową satelitów III generacji, a ukończenie europejskiego Galileo jest notorycznie odkładane. Jak donosi portal GPS World, od niedawna kłopoty ma również chiński Compass.

Problem dotyczy geostacjonarnego satelity Beidou-1D, który według informacji U.S. Space Command 18 lutego bieżącego roku zwiększył swój pułap o 130 km i w konsekwencji zaczął się obracać wokół Ziemi z prędkością 4,5° na dzień. 17 lipca znajdował się tuż nad południkiem Greenwich, choć teoretycznie miał utrzymywać pozycję nad południkiem 86° E. Według specjalistów operację tego typu przeprowadza się, gdy aparat jest uszkodzony lub „odsyła się go na emeryturę”. Chińskie władze nie wydały jednak, jak dotąd, żadnego komunikatu w tej sprawie.

Beidou-1D został wystrzelony w lutym 2007 roku i miał być częścią systemu Beidou-1, jak również jego następcy – Beidou-2, znanego bardziej jako Compass. Docelowo cała konstelacja ma składać się z 5 satelitów geostacjonarnych i 30 aparatów na średniej orbicie (21,5 tys. km).

Źródło: GPS World


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS