Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-08-05| GIS, Mapy, Firma, Software

Google Earth ma już 0,5 mld użytkowników


Podczas odbywającej się pod koniec lipca br. w Vancouver międzynarodowej konferencji GeoWeb 2009 Michael T. Jones z Google podał szczegółowe statystyki dotyczące użytkowania aplikacji mapowej Google Earth.

Już po 4 latach od opublikowania programu został on zainstalowany na 500 mln komputerów na całym świecie. Tak duża popularność aplikacji spowodowała, że opracowany specjalnie dla niej format KML (Keyhole Markup Language) oraz jego spakowana wersja KMZ stały się najpowszechniejszą formą zapisywania danych przestrzennych. Google szacuje, że na 250 tys. stron internetowych udostępniono już 500 mln plików w tym formacie, które opisują ponad 2 mld punktowych, liniowych i powierzchniowych obiektów na całym świecie. Według Google wartości te będą w najbliższych latach rosnąć lawinowo. Michael Jones zapowiedział także opracowanie dla Google Earth nowego narzędzia do automatycznego dodawania współrzędnych geograficznych do amatorskich zdjęć cyfrowych (tzw. geotagowanie) udostępnianych na warstwie Panoramio. Ma być to osiągnięte poprzez porównywanie przez program komputerowy zdjęcia z danymi zapisanymi w serwisie Google Street View. Na razie nie ujawniono jednak, kiedy narzędzie to zostanie udostępnione.

Tymczasem ogłoszono kolejną w tym roku aktualizację zdjęć satelitarnych w aplikacji Google Earth. Jak informuje autor bloga Terra Observer, od początku sierpnia można podziwiać nowe, wysokorozdzielcze obrazy dla okolic: Warszawy, Łodzi, Starachowic, Szczytna, Kwidzyna i kilku innych miejscowości (patrz: mapa poniżej).

Źródło: Google Earth Blog, Terra Observer


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS