|2009-08-03|
GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje
Starożytne miasto odkryte w podczerwieni
Dzięki wykorzystaniu Lidaru oraz zdjęć lotniczych wykonanych w świetle widzialnym i podczerwieni naukowcy z Uniwersytetu w Padwie odkryli pośród pól kukurydzy i soi pozostałości po starożytnym mieście Altinum.
Od I do V w n.e. Altinum było jednym z ważniejszych centrów handlu w tym regionie Europy. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego zostało jednak doszczętnie splądrowane i zniszczone przez Hunów oraz Lombardów. Zmuszeni do opuszczenia miasta mieszkańcy założyli na pobliskiej lagunie nowe miasto – Wenecję.
Kluczem do odkrycia zagrzebanych około 40 cm pod ziemią pozostałości Altinum było wykorzystanie zdjęć lotniczych w świetle widzialnym i podczerwieni o rozdzielczości 50 cm (pasma: 0,38-0,60; 0,48-0,68; 0,58-0,72 oraz 0,68-1,0 μm). Na ich bazie wyliczono różne wskaźniki (m.in. NDVI), które pozwoliły dostrzec subtelne zmiany w szacie roślinnej spowodowane różną wilgotnością gruntu. W badaniach wykorzystano także Lidar, dzięki któremu sporządzono dokładny numeryczny model terenu dla powierzchni około 100 ha. Na podstawie tych materiałów naukowcy mogli po raz pierwszy w historii opracować plan Altinum. Wyznaczono na nim nie tylko siatkę ulic i kanałów melioracyjnych, lecz również budynki mieszkalne, port, amfiteatr i świątynie. Mapy te pozwolą teraz precyzyjnie wyznaczyć tereny, gdzie rozpoczną się dalsze badania archeologiczne, na które na razie, niestety, brak jest kolejnych funduszy.
Co ciekawe, wybrane materiały badawcze zostały zamieszczone w formacie KML, dzięki czemu można je oglądać na globusie Google Earth.
Źródło: Science, Ogle Earth
|