Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-07-27| GNSS, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma

Ostatnie przygotowania przed wystrzeleniem SMOS


ESA ogłosiła, że zakończono prace nad budową urządzeń, które zostaną zainstalowane na nowym satelicie SMOS i obecnie trwa ich testowanie. Aparat zostanie wystrzelony w listopadzie br.

Europejski satelita SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity satellite) ma na celu zbadanie zmian klimatu oraz wymiany soli i wody pomiędzy oceanem a powierzchnią lądu. Nad lądami aparat będzie wykonywał zdjęcia o rozdzielczości 50 km, które umożliwią ocenę zawartości soli i wody w glebie. Ponadto satelita co 30 dni będzie badał zasolenie wody morskiej (zdjęcia o rozdzielczości 200 km).

Zostanie on też wyposażony w 3 radiometry nazwane Elbara, które zostały ostatnio zbudowane przez szwajcarską firmę Gamma Remote Sensing. Umożliwią one pomiary wilgotności gleby. Zakończyły się również prace nad budową radiometru MIRAS (Microwave Imaging Radiometer using Aperture Synthesis), za pomocą którego satelita wykona globalne pomiary zawartości soli w glebie i wodzie morskiej. Instrumenty są obecnie testowane przez naukowców z Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium oraz Uniwersytetu w Walencji.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS