|2009-07-24|
Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje, Kataster
Do 31 grudnia 2010 r. likwidacja zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych
W nawiązaniu do informacji opublikowanej na Geoforum 21 lipca i komentarzy internautów uzupełnić wypada, że zgodnie z ustawą Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych, która została przyjęta przez Sejm i skierowana do Senatu, likwidacji ulegają nie tylko Wojewódzki i Powiatowy Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym, ale także państwowe zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze państwowych jednostek budżetowych.
Stosowne regulacje znalazły się w art. 80 i 93 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych:
Art. 80. 1. Z dniem 31 grudnia 2010 r. zakończeniu ulega likwidacja: 1) państwowych zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych państwowych jednostek budżetowych; 2) gminnych, powiatowych i wojewódzkich zakładów budżetowych prowadzących działalność w zakresie innym niż określony w art. 14 ustawy, o której mowa w art. 1; 3) gospodarstw pomocniczych gminnych, powiatowych i wojewódzkich jednostek budżetowych. 2. W przypadku zakończenia likwidacji państwowych jednostek organizacyjnych wymienionych w ust. 1 pkt 1 przed dniem 31 grudnia 2010 r. minister właściwy do spraw finansów publicznych dokona zmian w wydatkach budżetu państwa na wniosek dysponenta części, w szczególności mając na względzie zapewnienie odpowiednich środków na wynagrodzenia.
Art. 93. 1. Stosunki pracy z pracownikami likwidowanych podmiotów określonych w art. 80 wygasają z dniem zakończenia likwidacji, najpóźniej z dniem 31 grudnia 2010 r., jeżeli na 30 dni przed terminem zakończenia likwidacji albo nie później niż z dniem 30 listopada 2010 r. nie zostaną im zaproponowane przez organ, o którym mowa w art. 81 albo kierownika jednostki budżetowej, o której mowa w art. 82 ust. 1 i 2, nowe warunki pracy lub płacy na dalszy okres albo w razie ich nieprzyjęcia w terminie 15 dni od dnia złożenia propozycji. 2. Propozycja nowych warunków pracy lub płacy, o której mowa w ust. 1, może obejmować nawiązanie stosunku pracy na stanowisku urzędniczym, w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505), w urzędzie obsługującym organ, o którym mowa w art. 81, w innej jednostce budżetowej podległej temu organowi lub w jednostce budżetowej, o której mowa w art. 82 ust. 1 i 2, jeżeli charakter pracy wykonywanej w likwidowanej jednostce jest podobny do charakteru pracy wykonywanej na stanowisku urzędniczym. 3. Pracodawca jest obowiązany powiadomić na piśmie pracowników o zmianach, jakie mają nastąpić w zakresie ich stosunków pracy, w tym o skutkach nieprzyjęcia nowych warunków pracy lub płacy. Przepisy art. 231
AB
|