Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-07-21| Geodezja, Prawo, Instytucje

Ustawa o finansach publicznych wprowadzi od 2011 r. zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym



Uchwalona 16 lipca przez Sejm ustawa o przepisach wprowadzających ustawę o finansach publicznych wpłynęła do Senatu. Nowa regulacja przewiduje zmiany w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Zgodnie z nowymi przepisami Główny Geodeta Kraju (art. 7a pkt 3) „prowadzi centralny zasób geodezyjny i kartograficzny oraz dysponuje środkami Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym” [dotychczas prowadził centralny zasób i dysponował środkami Centralnego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym].
Z kolei do zadań marszałka województwa (art. 7c pkt 1) należy „prowadzenie wojewódzkiego zasobu geodezyjnego i kartograficznego” [dotychczas dysponował także wojewódzkim FGZGiK].
Do zadań starosty (art. 7d pkt 1) należy natomiast „prowadzenie powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w tym ewidencji gruntów i budynków, gleboznawczej klasyfikacji gruntów i geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu” [dotychczas należało do niego również dysponowanie środkami powiatowego FGZGiK].

Nowe brzmienie uzyskał art. 41:
„1. Tworzy się Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym, zwany dalej >>Funduszem<<, będący państwowym funduszem celowym w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2009 r. o finansach publicznych.
2. Przychodami Funduszu są wpływy ze sprzedaży map oraz innych materiałów i informacji z zasobu centralnego, z opłat za czynności związane z prowadzeniem tego zasobu, przekazywane w okresach kwartalnych, w ciągu 30 dni od zakończenia kwartału, a także inne wpływy.
3. Środki Funduszu są przeznaczone na dofinansowanie zadań związanych z aktualizacją i utrzymywaniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w szczególności na:
1) zakładanie, aktualizację i modernizację krajowego systemu informacji o terenie, map topograficznych i tematycznych, osnów geodezyjnych, mapy zasadniczej, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, ewidencji gruntów i budynków;
2) zakup urządzeń i wyposażenia lokali niezbędnych do prowadzenia zasobu;
3) informatyzację zasobu, w tym zakup sprzętu informatycznego i oprogramowania;
4) podnoszenie kwalifikacji pracowników Służby Geodezyjnej i Kartograficznej zatrudnionych w związku z prowadzeniem zasobu poprzez pokrywanie kosztów szkoleń, narad i konferencji w zakresie udostępniania, aktualizacji, utrzymywania i rozwoju tego zasobu;
5) opracowywanie, drukowanie i dystrybucję standardów i instrukcji technicznych, a także materiałów informacyjnych dotyczących zasobu oraz upowszechnianie informacji o zasobie;
6) działalność wydawniczą Służby Geodezyjnej i Kartograficznej.
4. Środkami Funduszu dysponuje Główny Geodeta Kraju”.

Uchylono art. 41a, w którym jest mowa o tworzeniu gminnych Funduszy Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym.

Z kolei dodano art. 41b:
„1. Wpływy ze sprzedaży map oraz innych materiałów i informacji z zasobów wojewódzkich, a także z opłat za czynności związane z prowadzeniem tych zasobów są dochodami własnymi budżetu samorządu województwa.
2. Wpływy ze sprzedaży map, danych z ewidencji gruntów i budynków oraz innych materiałów i informacji z zasobów powiatowych, a także z opłat za czynności związane z prowadzeniem tych zasobów i uzgadnianiem usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu są dochodami własnymi budżetu powiatu.
3. Z budżetu odpowiednio samorządu województwa i powiatu finansowane są zadania związane z gromadzeniem, aktualizacją, uzupełnianiem, udostępnianiem i zabezpieczaniem zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz wyłączaniem materiałów z zasobu, w tym w szczególności:
1) przebudowa
2) wyposażenie i utrzymanie w należytym stanie technicznym lokali przeznaczonych do prowadzenia zasobu;
3) informatyzacja zasobu;
4) zakładanie, aktualizacja i modernizacja systemu informacji o terenie, map topograficznych i tematycznych, osnów geodezyjnych, mapy zasadniczej, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, ewidencji gruntów i budynków;
5) kontrola opracowań przyjmowanych do zasobu, sposobu prowadzenia, gromadzenia i udostępnienia zasobu;
6) wykonywanie ekspertyz i opracowań dotyczących stanu zasobu oraz jego potrzeb rozwojowych;
7) zakup urządzeń, oprzyrządowania, sprzętu informatycznego, oprogramowania oraz sprzętu poligraficznego, niezbędnych do realizowania zadań wymienionych w pkt 1-6;
8) podnoszenie kwalifikacji pracowników Służby Geodezyjnej i Kartograficznej zatrudnionych w związku z prowadzeniem zasobu poprzez pokrywanie kosztów szkoleń, narad i konferencji w zakresie udostępniania, aktualizacji, utrzymywania i rozwoju tego zasobu.”.

Państwowy fundusz celowy zdefiniowany jest w art. 29 ustawy o finansach publicznych:
„1. Państwowy fundusz celowy jest tworzony na podstawie odrębnej ustawy.
2. Przychody państwowego funduszu celowego pochodzą ze środków publicznych, a koszty są ponoszone na realizację wyodrębnionych zadań państwowych.
3. Państwowy fundusz celowy nie posiada osobowości prawnej.
4. Państwowy fundusz celowy stanowi wyodrębniony rachunek bankowy, którym dysponuje minister wskazany w ustawie tworzącej fundusz albo inny organ wskazany w tej ustawie.
5. Do państwowych funduszy celowych nie zalicza się funduszy, których jedynym źródłem przychodów, z wyłączeniem odsetek od rachunku bankowego i darowizn, jest dotacja z budżetu państwa.
6. Podstawą gospodarki finansowej państwowego funduszu celowego jest roczny plan finansowy.
7. Ze środków państwowego funduszu celowego mogą być udzielane pożyczki jednostkom samorządu terytorialnego, jeżeli ustawa tworząca fundusz tak stanowi.
8. Koszty państwowego funduszu celowego mogą być pokrywane tylko w ramach posiadanych środków finansowych obejmujących bieżące przychody, w tym dotacje z budżetu państwa i pozostałości środków z okresów poprzednich.
9. W planie finansowym państwowego funduszu celowego mogą być dokonywane zmiany polegające na zwiększeniu prognozowanych przychodów i odpowiednio kosztów.
10. Zmiany planu finansowego państwowego funduszu celowego nie mogą powodować zwiększenia dotacji z budżetu państwa.
11. Jeżeli państwowy fundusz celowy posiada zobowiązania wymagalne, w tym kredyty i pożyczki, zwiększenie przychodów w pierwszej kolejności przeznacza się na ich spłatę.
12. Zmiany kwot przychodów i kosztów państwowego funduszu celowego ujętych w planie finansowym dokonuje odpowiednio minister lub organ dysponujący tym funduszem po uzyskaniu zgody Ministra Finansów i opinii sejmowej komisji do spraw budżetu.”

AB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

To ładnie nam władza zafundowała. Smutna Jola=smutna przyszłość... A może by tak butik jakiś otworzyc zamiast geodezja sie zajmowac.
  
Hurrra Nareszcie. A tylu Głównych Geodetów uprzedzało, że czas zmienić myślenie. W powiatach strach... A wykonawcy? Z chwilę ich nie bedzie, więc nie będzie problemu. Wreszcie firmy z UE doczekają się - tak jak doczekały się markety. Czy ktoś widział gdzieś np. szewca?
  
jestem ciekaw jak to będzie z geodezją. Łatwo będzie zlikwidować zakłady, jednostki i inne formy. Jednak prawda jest taka, że jeśli dochody za udostepnianie (itp, itd) będą dochodami powiatu, to napewno nie pójdą na geodezję tylko na szkoły, szpitale i inne wydatki. Geodezja przecież da sobie radę, jest bogata, a pieniadze z udostępniania nie sa znaczone jak niektórzy sądzą /przynajmiej narazie/. Zobaczymy jak będzie..... oby było lepiej
  
gospodarstwa Gospodarstwa i jednostki budżetowe tworzono w celu umożliwienia finansowania płac z Funduszu. Ten powód właśnie ginie. Każdy Starosta oceni indywidualnie co dalej.
  
do jaga przecież jak nie będzie funduszu to i gospodarstwa polecą. Nie bedzie z czego ich utrzymywać.
  
gospodarstwa pomocnicze czy ktos cos wie o likwidacji gospodarstw pomocniczych
  
Fundusz? Fundusz o którym piszemy jest pozostałością poprzedniego systemu. Cele które obecnie finansuje przedmiotowy fundusz powinny byś finansowane z wpływów jakie w makroskali on przynosi. Racjonalna jest propozycja, wcześniej formułowana oby był to odpis z podatków które są wymierzane na podstawie danych zawartych w zasobie. Historycznie rzecz biorąc kataster (poprzednik zasobu) był zakładany w celu wyłącznie fiskalnym. Dlatego też narzędzie służące do wymiaru podatków musi być utrzymywane z wpływów podatkowych. Odpis w wysokości poniżej 1% dawał by wiekszą kwotę niż obecny fundusz. PRZESTAŃMY UŻALAĆ SIĘ NAD FUNDUSZEM.
  
Jaki bum szkoleniowy . Czy urzędnik nie ma prawa się dokształcać? Mamy tak zawiłe przepisy, że bardzo często trzeba korzystać z pomocy innych. Nie znam człowieka który by wiedział wszystko, a tego wymaga się od urzędników. Polecam wszystkim wykonawcom aby też się trochę dokształcili i skorzystali ze szkoleń.
  
2011 Oczywiście. Fundusz likwiduje się od 2011 roku, natomiast sama ustawa o finansach publicznych obowiązywać ma od 2010 r. Za pomyłkę przepraszamy.
  
Data zmian c.d. Kolega Uważny ma rację - przepisy dotyczące Funduszu wchodzą z dniem 01.01.2011 r. Prośba do admina o zmianę nagłówka artykułu.
  
Nowe Skończy się też bum szkoleniowy!
  
Data zmian Z tekstu projektu ustawy (art. 83 i art.116 ust.3) wynika, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2011r. a nie jak podano w tytule od 2010r.
  
sukces Powiaty narzekały że muszą oddawać po 10% na fundusz centralny i wojewódzki to teraz będą miały lepiej. Będą walczyć ze Starostą o każdą złotówkę.
  
gratulacje Pierwszy sukces Pani GGK Orlińskiej. Długo oczekiwany, ale jest. Rozpoczynamy likwidacje branży geodezyjnej. No ale jaka skuteczność w działaniu. Duet marzeń robi swoje. gratulacje
  



zobacz też:



wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW | XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
przed wojną najbardziej wysunięty na północ punkt granicy Polski miał wsp. geogr. 55°51? i znajdował się w pow. brasławskim w woj. wileńskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Irmina Laudyn (1929-2022)

Irmina Laudyn (1929-2022)
W roku 1952 uzyskała na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej stopień inżyniera, w roku 1954 – stopień magistra inżyniera, a w roku 1965 doktora nauk technicznych. Pracowała w Zakładzie Geodezyjnych Pomiarów Szczegółowych ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1933
Ukazał się "Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej".
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama