Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-07-23| GNSS, Geodezja, Mapy, Sprzęt, Software, Ludzie, Instytucje, Kataster

Powstała sieć stacji referencyjnych w Serbii


Serbski Urząd Geodezyjny zakończył właśnie prace nad budową AGROS – państwowej sieci stacji referencyjnych GPS.

Starania o budowę tego typu sieci rozpoczęto jeszcze przed rozpadem Jugosławii. Jednak w komunistycznym państwie spełzły one na niczym, a wojna na długie lata przerwała wszelkie działania w dziedzinie geodezji.

Budowa sieci stacji nazwanej AGROS, niezbędnej dla rozwoju innych dziedzin gospodarki, rozpoczęła się w sierpniu 2006 roku. Stacje, umieszczone w odległości 70 km od siebie, wyposażone zostały w odbiorniki GPS firmy Trimble. Serbskie władze dostosowały standardy i procedury do nowych technologii i sieć stała się jednocześnie częścią EUPOS. Główna stacja umieszczona została w Belgradzie.

Stacje referencyjne GPS zaczynają być wykorzystywane przez firmy telekomunikacyjne, geodezyjne i budowlane, a użytkownicy uzyskali dostęp do danych ze stacji na zasadzie subskrypcji.

Jak podkreśla Vladimir Milenkovic (fot.), geodeta Belgradu, kolejnym wyzwaniem jest budowa katastru dla całego kraju. Ponadto geodeci rozpoczęli prace nad udoskonaleniem modelu geoidy dla terenu Serbii. Serbski Urząd Geodezyjny jest wspierany finansowo i merytorycznie przez Szwedzki Urząd Geodezyjny (Lantm

JM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS