wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-07-22| GNSS, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Instytucje

Sonda Chandrayaan-1 skończyła 8 miesięcy


Wystrzelona 22 października 2008 r. sonda kosmiczna Indyjskiej Agencji Kosmicznej (ISRO) fotografuje powierzchnię Księżyca i bada skład mineralny jego powierzchni. W misji biorą udział m.in. naukowcy z Polski.

W ciągu 8 miesięcy sonda Chandrayaan-1 wykonała 3 tysiące obrotów wokół Księżyca oraz ponad 70 tysięcy zdjęć powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Główne cele misji to zobrazowanie wiecznie zacienionych kraterów, jak również zbadanie składu mineralnego powierzchni Księżyca.
Oświetlone tereny na Księżycu fotografowane są przy użyciu panchromatycznej kamery Terrain Mapping Camera (TMC), rejestrującej zakres 0,5-0,85 µm z rozdzielczością 5 m. Z kolei zdjęcia permanentnie zacienionych kraterów (niewidoczne dla ziemskich obserwatoriów) możliwe są do zobrazowania dzięki radarowi Mini-SAR (rozdzielczość 150 m). Materiały zarejestrowane przez to urządzenie mają posłużyć również do poszukiwania lodu. Na pokładzie Chandrayaan-1 znajduje się także spektrometr SIR-2 do badania składu mineralnego powierzchni Księżyca, który został zbudowany m.in. przez inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Przewiduje się, że misja mierzącej ok. 1,5 m i ważącej 1380 kg sondy potrwa kolejne 6-12 miesięcy.

Źródło: Moon Daily


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS