Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-07-22| GNSS, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Instytucje

Sonda Chandrayaan-1 skończyła 8 miesięcy


Wystrzelona 22 października 2008 r. sonda kosmiczna Indyjskiej Agencji Kosmicznej (ISRO) fotografuje powierzchnię Księżyca i bada skład mineralny jego powierzchni. W misji biorą udział m.in. naukowcy z Polski.

W ciągu 8 miesięcy sonda Chandrayaan-1 wykonała 3 tysiące obrotów wokół Księżyca oraz ponad 70 tysięcy zdjęć powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Główne cele misji to zobrazowanie wiecznie zacienionych kraterów, jak również zbadanie składu mineralnego powierzchni Księżyca.
Oświetlone tereny na Księżycu fotografowane są przy użyciu panchromatycznej kamery Terrain Mapping Camera (TMC), rejestrującej zakres 0,5-0,85 µm z rozdzielczością 5 m. Z kolei zdjęcia permanentnie zacienionych kraterów (niewidoczne dla ziemskich obserwatoriów) możliwe są do zobrazowania dzięki radarowi Mini-SAR (rozdzielczość 150 m). Materiały zarejestrowane przez to urządzenie mają posłużyć również do poszukiwania lodu. Na pokładzie Chandrayaan-1 znajduje się także spektrometr SIR-2 do badania składu mineralnego powierzchni Księżyca, który został zbudowany m.in. przez inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Przewiduje się, że misja mierzącej ok. 1,5 m i ważącej 1380 kg sondy potrwa kolejne 6-12 miesięcy.

Źródło: Moon Daily


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS