|2009-07-20|
GNSS, GIS, Teledetekcja, Imprezy
Zakończyła się I Międzynarodowa Konferencja ISPRS SC
18 lipca (sobota) w gmachu Wydziału Leśnego SGGW odbyła się jednodniowa międzynarodowa Konferencja Studentów i Młodych Profesjonalistów organizowana przez Sekcję Studentów Międzynarodowego Towarzystwa Teledetekcji i Fotogrametrii (ISPRS SC).
W konferencji wzięli udział przede wszystkim uczestnicy zakończonej dzień wcześniej (17 lipca) IV Międzynarodowej Letniej Szkoły ISPRS. 15 referatów wygłoszono w czterech sesjach tematycznych poświęconych: użytkowaniu ziemi i klasyfikacji pokrycia terenu, detekcji zmian, metodom przetwarzania danych oraz wykorzystaniu GIS-u i Lidarów. W trakcie konferencji odbyła się także sesja posterowa, podczas której zaprezentowano 13 projektów naukowych. Jak podkreślił odpowiedzialny za organizację Krzysztof Stereńczak (SGGW), głównym celem konferencji jest wykształcenie u młodych naukowców i profesjonalistów umiejętności skutecznej prezentacji swoich badań w języku angielskim. W praktyce okazało się jednak, że impreza ta pozwoliła wielu prelegentom krytycznie spojrzeć na rezultaty własnych projektów naukowych, gdyż niemal każdy referat kończył się ciekawymi pytaniami oraz merytoryczną dyskusją. Zaangażowali się w nią nie tylko wykładowcy, lecz również sami uczestnicy Letniej Szkoły – także w przerwach między sesjami. Prezentowane podczas konferencji referaty w zdecydowanej większości dotyczyły realizowanych lub niedawno ukończonych prac magisterskich, doktorskich oraz studenckich projektów naukowych. O ich wysokim poziomie naukowym może świadczyć fakt, iż część z nich zrecenzowano i zamieszczono w najnowszym numerze „Roczników Geomatyki” (nr 2, tom VII).
Jednym z ciekawszych wystąpień był referat Bahaaedina Al-Haddada (fot.) z Uniwersytetu w Barcelonie. W ramach pracy doktorskiej opracował on metody klasyfikacji obszarów zurbanizowanych za pomocą zdjęć satelitarnych SPOT-5. Jak wyjaśnił, problem ten jest skomplikowany z uwagi na złożoność pokrycia terenu miast, gdzie tradycyjne metody klasyfikacji nadzorowanej nie pozwalają np. na odróżnienie na zdjęciach wysokorozdzielczych obszarów przemysłowych od dzielnic willowych czy blokowisk. Problem ten rozwiązano wykorzystując analizy morfometryczne, co umożliwiło przeprowadzenie ciekawych badań nad zmianami powierzchni zabudowy i użytkowania terenu w obrębie aglomeracji Barcelony.
Na konferencji było także kilka polskich referatów prezentowanych m.in. przez studentów i absolwentów: Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Przykładem może być wystąpienie Magdaleny Niemiec z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która omówiła wykorzystanie wysokorozdzielczych danych radarowych TerraSAR-X do monitorowania erozji wodnej gleb na przykładzie Wzgórz Trzebnickich. Co ciekawe, serie interferogramów radarowych uczelnia otrzymała bezpłatnie od Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) w ramach projektu LAN0514. I choć ich przetwarzanie w celu generowania szczegółowych numerycznych modeli terenu dopiero się rozpoczyna i przysparza wielu problemów, to już teraz wstępne rezultaty są obiecujące.
Jak zdradził Krzysztof Stereńczak, następna Letnia Szkoła ISPRS prawdopodobnie odbędzie się gdzieś w Azji. Zapisy zapewne rozpoczną się na początku 2010 roku, warto więc uważnie śledzić stronę ISPRS, gdyż w tym roku miejsca na tej imprezie rozeszły się „jak świeże bułeczki”.
JK
|