wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-07-17| GNSS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt

NOAA: przełom w badaniach tsunami


Jak informuje amerykańska Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA), naukowcom tej instytucji po raz pierwszy w historii udało się prześledzić poruszanie się fali tsunami na otwartym oceanie za pomocą obrazów satelitarnych.

W badaniach wykorzystano zainstalowane na podkładzie satelity Jason-1 dwa urządzenia: radiometr mikrofalowy JMR (Jason Microwave Radiometer) oraz altimetr radarowy Poseidon-2. Zespół naukowców z NOAA odkrył, że podczas przechodzenia tsunami nieznacznie zmienia się chropowatość powierzchni oceanu i jest ona wprost proporcjonalna od aktualnej siły fali. Dzięki wieloletnim badaniom nad tą zależnością oraz dopracowaniu technologii przetwarzania danych o chropowatości udało się opracować pierwsze satelitarne obrazy propagacji fali tsunami.

Dotychczas uważano, że tsunami jest na tyle subtelnym zjawiskiem na otwartym oceanie, że za wyjątkiem badań altimetrycznych, nie da się go dostrzec metodami teledetekcyjnymi. Jedynym skutecznym sposobem monitoringu tych fal było wykorzystanie 39 boi systemu DART (Deep-ocean Assessment and Reporting of Tsunamis). Ich wadą jest ograniczenie obszaru badań do wschodniego wybrzeża Pacyfiku. Drugim narzędziem są altimetry satelitarne mierzące niewielkie zmiany poziomu oceanu. Problemem w przypadku tej metody jest ograniczona liczba tego typu sensorów oraz fakt, że zbierają one dane tylko wzdłuż linii orbity. Z tych względów wyniki badań zespołu NOAA można uznać za przełomowe, gdyż umożliwią one globalny monitoring nie tylko propagacji tsunami, lecz także jego siły. To z kolei pozwoli na skuteczniejsze ostrzeganie zagrożonych tym groźnym zjawiskiem regionów z odpowiednim wyprzedzeniem.

Więcej o projekcie badawczym w czasopiśmie Natural Hazards and Earth System Sciences.

Źródło: NOAA


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS