wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-07-17| GNSS, Sprzęt, Software

Udane testy systemu iGPS


US Naval Research Laboratory zakończyło dwa kolejne etapy budowy wojskowego systemu nawigacji satelitarnej „High Integrity Global Positioning System” zwanego także iGPS. Wykorzystuje on jednocześnie konstelację satelitów nawigacyjnych GPS i telekomunikacyjnych Iridium.

Program iGPS jest skierowany wyłącznie do odbiorców wojskowych. Zasada działania całego systemu jest w teorii dość prosta. Dzięki wykorzystaniu konstelacji 66 satelitów telekomunikacyjnych Iridium sygnał nadawany przez satelity GPS jest przez nie retransmitowany oraz wzmacniamy. Technologia ta pozwala na utrzymanie wysokiej dokładności pozycjonowania w terenie leśnym, górzystym lub zabudowanym, a także w przypadku intensywnego zakłócania sygnału GPS przez oddziały wroga. Program iGPS rozpoczęto w zeszłym roku. Przetarg na jego realizację o wartości 153 mln dolarów wygrała firma Boeing. Projekt ma zostać ukończony w lutym 2011 roku.

Pierwszym zakończonym etapem przy wdrażaniu systemu iGPS jest opracowanie specjalnego oprogramowania dla satelitów Iridium. Umożliwi ono retransmisję sygnałów z satelitów GPS drugiej generacji. Kolejnym „krokiem milowym” jest przeprowadzenie udanych testów dokładności pozycjonowania podczas intensywnego zakłócania sygnału. Doświadczenia przeprowadzone w ruchu, gdyż dokładność zagłuszanego systemu GPS jest najniższa właśnie dla poruszających się obiektów. Wyniki wskazują, że mimo celowego zakłócania, precyzja pozycjonowania okazała się nie gorsza niż kilka centymetrów.

Źródło: Inside GNSS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS