Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-07-16| GNSS, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Instytucje

Nowy sonar Polaris do badań pod lodem


Po raz pierwszy wykorzystano nowy instrument Polaris, który służy do badania grubych warstw lodu oraz powierzchni znajdujących się pod lodem.

Urządzenie Polaris, o pełnej nazwie Polarimetric Airborne Radar Ice Sounder, został opracowany i zbudowany na zlecenie ESA przez naukowców z politechniki w Danii. Sonar wykorzystuje nietypowe częstotliwości radiowe oraz nowatorskie metody przechowywania i przetwarzania danych. Dzięki Polarisowi możliwa jest szczegółowa analiza poszczególnych warstw lodu i śniegu, jak również skał pod lodem. Wieloprzysłonowy sonar, umocowany w samolocie, może wykorzystywać różne częstotliwości, w zależności od pożądanego efektu zdjęcia. Możliwe jest również odbieranie i nadawanie na dwóch różnych częstotliwościach w tym samym czasie. Właściwości instrumentu pozwalają na szczegółowe kartowanie terenu położonego nawet 3 km pod pokrywą lodową. Instrument po raz pierwszy wykorzystano do badań lodu na Grenlandii.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS