wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-06-05| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja, Ludzie

Mapa radarowa pozwoliła "odkryć" góry Antarktydy


Po raz pierwszy szczegółowo skartowano pasma górskie w centralnej Antarktydzie. Badania terenu przykrytego kilkoma tysiącami metrów lodu były możliwe jedynie przy zastosowaniu czułych radarów. Opublikowane w czerwcu br. wyniki pomiarów i kartowania okazały się zaskakujące dla naukowców.

Opublikowano niedawno mapy jednych z ostatnich nieznanych dotąd gór na Ziemi. Ponieważ w centralnej Antarktydzie jest nieznacznie wyższy poziom lodu niż w pozostałych częściach kontynentu, spodziewano się tam obecności pasma górskiego. Jednak ze względu na trudne warunki klimatyczne oraz grubość lodu sięgającą w tym obszarze 3 km nie podjęto dotychczas próby dokładnych badań. Jedyną istniejącą dotąd dokumentacją powierzchni Antarktydy była mapa wykonana dzięki serii lotów w latach 70. ubiegłego wieku. Jak twierdzą naukowcy obszar ten był do niedawna poznany w podobnym stopniu jak powierzchnia Marsa.
fragment modelu gór Gamburcewa

Nowe mapy powstały na podstawie badań przeprowadzonych w latach 2004 i 2008. Naukowcy z Chin, Japonii i Wielkiej Brytanii przemierzali teren o powierzchni 900 km kw w centralnej części kontynentu. Poruszali się za pomocą traktora śnieżnego wyposażonego w silne radary. Wykonywali oni pomiary w punktach przecięcia się wytyczonych co 140 m linii. Używano bardzo czułego radaru wykorzystującego mikrofale, który umożliwiał dokładny pomiar grubości lodu. Ponadto umożliwił on rozpoznanie wielu parametrów lodu, m.in. jego gęstość i wilgotność oraz pozwolił zlokalizować znajdujące się pod lodem jeziora. W trakcie badań wykonano również precyzyjne pomiary magnetyzmu ziemskiego oraz mierzono siłę grawitacji, co umożliwiło częściowe rozpoznanie skał znajdujących się pod grubą warstwą lodu. Kartowanie wspomagały też badania przeprowadzane z samolotu, który wyposażony w SAR (Synthetic Aperture Radar), pozwolił stwierdzić jak głęboko sięga lód.

Wyniki badań i kartowania wykazały, że w centralnej części kontynentu znajduje się pasmo górskie (nazwane Gamburcewa od nazwiska radzieckiego geofizyka), które okazało się bardzo podobne zarówno pod względem wielkości obszaru jak i rzeźby do Alp. Przedstawione na trójwymiarowych modelach terenu góry cechuje poszarpana rzeźba, ostre granie (najwyższy szczyt sięga 2434 m n.p.m), strome zbocza i płaskie doliny. Naukowcy spodziewali się, że lodowiec zniszczył już urozmaiconą rzeźbę w ciągu milionów lat. Nowe mapy pozwoliły więc stwierdzić specjalistom, że zlodowacenie w tym regionie nastąpiło bardzo szybko, dlatego rzeźba górska została zachowana. Naukowcy orzekli również, że prawdopodobne jest, iż właśnie w górach Gamburcewa rozpoczęło się tworzenie lodowca około 34 mln lat temu.


traktor śnieżny w czasie badań terenowych

JM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS