|2009-07-06|
Ludzie
Vanessa Lawrence z wizytą w Polsce
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 26 czerwca odbyło się spotkanie polskich parlamentarzystów i osób zaangażowanych we wdrażanie dyrektywy INSPIRE z dyrektorem generalnym Ordnance Survey (brytyjski odpowiednik GUGiK) Vanessą Lawrence.
Podczas spotkania Vanessa Lawrence zaprezentowała zasady gromadzenia i udostępniania danych przestrzennych oraz ich rolę w funkcjonowaniu administracji. Ordance Survey liczy sobie już 218 lat, zatrudnia blisko 1,4 tys. pracowników, a dzięki dobremu zarządzaniu tylko w 2008 roku działalność tej instytucji przyniosła 22,5 mln funtów zysku, przy łącznym obrocie na poziomie 118,2 mln funtów. Co ciekawe, ponad 50% dochodów pochodzi z handlu z prywatnymi przedsiębiorstwami.
Kluczem do sukcesu jest sprawna aktualizacja rejestrów danych. Dziennie w bazach OS wprowadzanych jest nawet ponad 5 tys. zmian, z czego 99,9% z nich w czasie nie dłuższym niż 6 miesięcy. Aktualnie zapisanych jest w nich około 460 mln obiektów. Ważnym elementem funkcjonowania tej instytucji jest także wykorzystanie nowoczesnych technologii, czego przykładem może być aktywna sień geodezyjna OSNet oraz interaktywne serwisy mapowe. Jeden z nich (OS Open Space) działa na zasadzie usługi API i udostępniony jest bez opłat dla serwisów internetowych odwiedzanych dziennie przez nie więcej niż 200 użytkowników. Kolejnym elementem decydującym o konkurencyjności Ordnande Survey jest współpraca z ponad 500 zewnętrznymi partnerami, która przynosi rocznie blisko 400 mln funtów dochodów, z czego 30 mln dla OS.
Podczas spotkania Vanessa Lawrence przekonywała, że inwestowanie w nowoczesną infrastrukturę informacji przestrzennej może przynieść sporo korzyści nie tylko dla państwa, lecz także dla prywatnych podmiotów. Jako przykład podała wykorzystaniu sieci OSNet przez brytyjskie służby mundurowe do inwentaryzacji miejsc wypadków drogowych. Ocenia się, że pozwala to na przyspieszenie ponownego otwarcia drogi średnio aż o 40 min. Z kolei wykorzystanie systemów GIS przy planowaniu tras autobusów szkolnych tylko dla dwóch szkół gimnazjalnych już teraz przynosi oszczędności rzędu 160 tys. funtów rocznie. Około 100 tys. funtów więcej w swoim budżecie będzie miało także miasto Daventry dzięki lepszemu rozplanowaniu tras zbierania odpadów komunalnych na podstawie danych OS. Vanessa Lawrence omówiła także kilka innych przykładów wykorzystania IIP w dziedzinach: opieki zdrowotnej, służbach ratunkowych, turystyce oraz na potrzeby infrastruktury dla oczyszczalni ścieków.
Podczas spotkania dyskutowano także nad projektem ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, który w najbliższym czasie trafi pod obrady parlamentu. Głos w tej sprawie zabrali m.in. GGK Jolanta Orlińska (na zaproszenie której przybyła Vanessa Lawrence) oraz prof. Jerzy Gaździcki.
Źródło: GUGiK
|