Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-07-06 | Ludzie

Vanessa Lawrence z wizytą w Polsce


W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 26 czerwca odbyło się spotkanie polskich parlamentarzystów i osób zaangażowanych we wdrażanie dyrektywy INSPIRE z dyrektorem generalnym Ordnance Survey (brytyjski odpowiednik GUGiK) Vanessą Lawrence.

Podczas spotkania Vanessa Lawrence zaprezentowała zasady gromadzenia i udostępniania danych przestrzennych oraz ich rolę w funkcjonowaniu administracji. Ordance Survey liczy sobie już 218 lat, zatrudnia blisko 1,4 tys. pracowników, a dzięki dobremu zarządzaniu tylko w 2008 roku działalność tej instytucji przyniosła 22,5 mln funtów zysku, przy łącznym obrocie na poziomie 118,2 mln funtów. Co ciekawe, ponad 50% dochodów pochodzi z handlu z prywatnymi przedsiębiorstwami.

Kluczem do sukcesu jest sprawna aktualizacja rejestrów danych. Dziennie w bazach OS wprowadzanych jest nawet ponad 5 tys. zmian, z czego 99,9% z nich w czasie nie dłuższym niż 6 miesięcy. Aktualnie zapisanych jest w nich około 460 mln obiektów. Ważnym elementem funkcjonowania tej instytucji jest także wykorzystanie nowoczesnych technologii, czego przykładem może być aktywna sień geodezyjna OSNet oraz interaktywne serwisy mapowe. Jeden z nich (OS Open Space) działa na zasadzie usługi API i udostępniony jest bez opłat dla serwisów internetowych odwiedzanych dziennie przez nie więcej niż 200 użytkowników. Kolejnym elementem decydującym o konkurencyjności Ordnande Survey jest współpraca z ponad 500 zewnętrznymi partnerami, która przynosi rocznie blisko 400 mln funtów dochodów, z czego 30 mln dla OS.

Podczas spotkania Vanessa Lawrence przekonywała, że inwestowanie w nowoczesną infrastrukturę informacji przestrzennej może przynieść sporo korzyści nie tylko dla państwa, lecz także dla prywatnych podmiotów. Jako przykład podała wykorzystaniu sieci OSNet przez brytyjskie służby mundurowe do inwentaryzacji miejsc wypadków drogowych. Ocenia się, że pozwala to na przyspieszenie ponownego otwarcia drogi średnio aż o 40 min. Z kolei wykorzystanie systemów GIS przy planowaniu tras autobusów szkolnych tylko dla dwóch szkół gimnazjalnych już teraz przynosi oszczędności rzędu 160 tys. funtów rocznie. Około 100 tys. funtów więcej w swoim budżecie będzie miało także miasto Daventry dzięki lepszemu rozplanowaniu tras zbierania odpadów komunalnych na podstawie danych OS. Vanessa Lawrence omówiła także kilka innych przykładów wykorzystania IIP w dziedzinach: opieki zdrowotnej, służbach ratunkowych, turystyce oraz na potrzeby infrastruktury dla oczyszczalni ścieków.

Podczas spotkania dyskutowano także nad projektem ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, który w najbliższym czasie trafi pod obrady parlamentu. Głos w tej sprawie zabrali m.in. GGK Jolanta Orlińska (na zaproszenie której przybyła Vanessa Lawrence) oraz prof. Jerzy Gaździcki.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Każdy musi być liderem - wywiad GEODETY z Vanessą Lawrence

Vanessa Lawrence: Oczywiście, Polacy też mogą wejść na rynek z mapą Wielkiej Brytanii i...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
warszawskie Technikum Geodezyjne (wcześniej Państwowa Szkoła Miernicza) miało swą siedzibę kolejno przy ul. Siennej, Szpitalnej, Hożej, Koszykowej, Gościeradowskiej i Szanajcy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Kęsik
Był absolwentem geografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, rocznik 1952. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczął pracę w Katedrze Geografii Fizycznej, a od 1964 r. w nowo utworzonym Zakładzie Kartografii UMCS. Odbył staże na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1999
Powstało Stowarzyszenie Kartografów Polskich.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2