|2009-07-03|
Teledetekcja, Instytucje
Polska w szeregach EUMETSAT
30 czerwca br. Polska dopięła formalności związane z ratyfikacją umowy z Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), dzięki czemu staliśmy się jej pełnoprawnym członkiem.
Członkostwo da polskim służbom meteorologicznym nieograniczony dostęp do wszystkich danych, przetworzonych informacji, archiwów i urządzeń technicznych należących do EUMETSAT (m.in. satelitów Meteosat-6, -7, -8, -9, Metop-A i Jason-2). Specjaliści i naukowcy z Polski będą mogli korzystać z kursów i szkoleń oraz na ubiegać się o pracę w strukturach tej organizacji. Krajowe ośrodki badawcze i przemysł będą mogły ponadto uzyskać możliwość produkcji aparatury i urządzeń dla EUMETSAT. Konsekwencją członkostwa jest także uzyskanie prawa głosu podczas obraz Rady organizacji.
Już dzień po przystąpieniu przedstawiciele naszego kraju wzięli udział w 67 posiedzeniu Rady EUMETSAT, które odbyło się w Darmstadt w Niemczech. Podczas spotkania zadecydowano o przeznaczeniu 63 mln euro na budowę satelity Jason-3 przeznaczonego do pomiarów altymetrycznych. Podpisano także ramowe porozumienie z Europejską Agencją Kosmiczną w sprawie współpracy przy programie budowy satelitów Sentitel-3, -4 i -5. Dyskutowano także nad projektem satelity meteorologicznego nowej generacji MTG (Meteosat Third Generation), który ma ruszyć w 2010 roku. W dalszych planach organizacji jest także wystrzelenie aparatu Post-EUMETSAT Polar System (Post EPS).
Niemal równolegle z Polską do EUMETSAT weszły także: Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Litwa i Węgry. Na początku przyszłego roku kolejnym członkiem zostanie także Rumunia. Do organizacji należą już 24 państwa będące pełnoprawnymi członkami oraz 6 krajów współpracujących.
Źródło: IMGW, EUMETSAT
|