Wczoraj (29 czerwca) na Politechnice Gdańskiej odbyły się IV warsztaty technologiczne „Innowacyjne technologie geodezyjne”. Tematem przewodnim tej edycji były najnowsze rozwiązania stosowane w budownictwie i architekturze.
Przedstawiciele różnych ośrodków naukowych pokazali, jak wiele różnorodnych zastosowań mogą mieć popularne geodezyjne techniki pomiarowe. Przykładowo Bartosz Jabłoński ze Stoczni Gdańskiej omówił wykorzystanie pomiarów tachimetrycznych przy budowie statków. Jak się okazuje, potrafią one znacząco przyspieszyć pracę na pochylniach, co stało się szczególnie istotne, gdy Unia Europejska nakazała Polsce ich częściowe zamykanie. Podobne technologie pomiarowe są także z powodzeniem wykorzystywane przy montażu platform wiertniczych i terminali gazowych. Katarzyna Ciszkiewicz z Politechniki Gdańskiej udowodniła, że dzięki swojej precyzji pozwalają one na budowę poszczególnych elementów konstrukcji w różnych regionach świata (np. w Dubaju i Polsce), a następnie ich bezproblemowe łączenie w Norwegii.
Szczególnie interesujący okazał się referat prof. Cezarego Spechta z Politechniki Gdańskiej. Przestawił on wyniki badań nad precyzją systemu ASG-EUPOS realizowanych przez zespół uczelni - Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Akademię Marynarki Wojennej, a także firmę Leica Geosystems Polska. Na podstawie 17 500 niezależnych pomiarów RTK okazało się, że sieć spełnia stawiane jej wymagania, choć zdarza się, że jej precyzja wyraźnie spada (np. do 15 cm w przypadku usługi NAWGEO). Badania prowadzą do wniosków, że dostępne w Europie aktywne systemy geodezyjne nie są w stanie sprostać formalnym wymaganiom w zakresie zabezpieczenia procesu nawigacji obiektów. Niezbędne jest więc opracowanie założeń oraz wykonanie prototypu stacji kontroli wiarygodności ASG. Stacje tego typu będą przydatne nie tylko w nawigacji, lecz także przy obsłudze inwestycji hydrotechnicznych i budowlanych. Prace nad takim systemem dla Zatoki Gdańskiej prowadzone są obecnie na Politechnice Gdańskiej.
Sporo miejsca podczas warsztatów poświęcono skanerom laserowym. Przedstawiciele firm Zoller+Fr