Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-06-30| GIS, Edukacja, Software, Instytucje, Imprezy

Wrocław: Naukowcy i administracja o wolnym oprogramowaniu


23 czerwca odbyło się ogólnopolskie szkolenie na temat wolnego oprogramowania dla wykonawstwa i administracji geodezyjnej zorganizowane na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu przy współudziale grupy woGIS, Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UP oraz polskiego oddziału organizacji OSGeo.

Coraz bardziej widoczny jest nurt propagujący wykorzystanie wolnego oprogramowania w Europie. Między innymi Komisja Europejska postanowiła, by wzorcowy Geoportal INSPIRE został zbudowany jako system bazujący na komponentach typu open source. Również w Polsce coraz częściej spotyka się projekty komercyjne, w których ważną rolę ogrywają elementy posiadające darmowe licencje.

W trakcie panelu dyskusyjnego zorganizowanego podczas szkolenia na UP poruszono wiele istotnych spraw dotyczących rozwoju i wykorzystania wolnego oprogramowania w naszym kraju. Postulaty dotyczyły m.in. popularyzacji tego typu produktów i finansowania projektów związanych z jego rozwojem. Podczas dyskusji sprecyzowano kilka wniosków:

● W celu szerszej popularyzacji wolnego oprogramowania pożądane jest wsparcie organizacji rządowych i pozarządowych, np. przez propozycje finansowania projektów bazujących na wolnym oprogramowaniu i przyczyniających się do jego rozwoju.

● W celu uzupełnienia braku specjalistów w dziedzinie standardów ISO oraz OGC powinny zostać podjęte działania prowadzące do rozwoju edukacji w tej dziedzinie (np. przez wprowadzanie tej tematyki do programów nauczania na uczelniach wyższych, tworzenie komórek zajmujących się szkoleniami).

● Programy operacyjne UE umożliwiają finansowanie różnorodnych projektów. Celowe wydaje się zwrócenie uwagi na możliwość prowadzenia grup projektowych zajmujących się rozwojem wolnego oprogramowania. Jednym z prostych zabiegów, który pozwoliłby rozpropagować ideę wolnego oprogramowania, jest umieszczenie w wymaganiach dotyczących realizacji projektu warunku, aby tworzone oprogramowanie posiadało licencję typu open source z możliwością pobierania odpłat za jego wdrażanie i wsparcie.

● Polskie tłumaczenia dokumentacji technicznej zwiększają szanse na upowszechnienie wolnego oprogramowania w codziennym zastosowaniu. Należy zatem promować inicjatywy związane z przekładem dokumentacji na język polski i wspierać środowisko tłumaczy.

● W świadomości wielu użytkowników rozwój wolnego oprogramowania jest wciąż postrzegany jako spontaniczna, niezorganizowana i niepewna inicjatywa. Należy więc przełamywać te stereotypy uświadamiając użytkownikom, że wolne oprogramowanie może funkcjonować jako atrakcyjny zamiennik produktu komercyjnego, że charakteryzuje je równie dobra jakość oraz długoterminowa polityka rozwoju i utrzymania w sprawności. Co więcej, istnieją rozwiązania hybrydowe wykorzystujące zarówno wolne, jak i komercyjne komponenty zintegrowane w jednym produkcie. Akcja uświadamiająca może w efekcie wywołać wzrost zastosowania tego typu produktów w ośrodkach administracji publicznej na poziomie lokalnym.

Bartosz Kopańczyk


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama