wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-04-10| GIS, Software

Nowy darmowy program GIS


Na rynku pojawiła się kolejna aplikacja typu Open Source – JUMP GIS. Program opracowany jest w języku JAVA, oferuje podstawowe narzędzia do edycji danych wektorowych i jest dostępny w 8 wersjach językowych, m.in. w angielskiej, francuskiej i niemieckiej.

Open JUMP GIS (JAVA Unified Mapping Platform) przeznaczony jest dla systemów operacyjnych Windows, Unix, Linux i Macintosh. Za jego pomocą można edytować pliki w formatach SHP, GML, MIF, PostGIS i DXF. Dostępne narzędzia umożliwiają m.in. przeprowadzanie podstawowych analiz przestrzennych (np. przecinanie, generowanie ekwidystant i łączenie), generalizację, konwersję grafiki (np. zamianę linii na poligony) oraz wyszukiwanie obiektów według atrybutów. Więcej funkcji oferują specjalne nakładki opracowywane przez użytkowników programu. Aplikacja pozwala także na otwieranie rastrów (formaty: TIFF, JPG, PNG, ECW, ESRI ASCII Grid) oraz ściąganie danych przez protokoły WMS i WFS.

Początkowo (od 2002 r.) program był tworzony przez British Columbia Ministry of Sustainable Resource Management oraz firmę Vivid Solutions i miał służyć do zarządzania danymi o sieci drogowej i hydrograficznej. Z biegiem czasu instytucje te zaprzestały prac nad aplikacją, a zadania tego podjęli się indywidualni użytkownicy z całego świata (dodając do nazwy programu wyraz „open”).

Planowane jest dalsze rozwijanie oprogramowania. Wśród nowych narzędzi ma się znaleźć się m.in. obsługa formatów SVG, MrSID, oraz rozbudowane wyszukiwanie i przeprowadzania analiz przestrzennych.

Źródło: Open JUMP GIS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ehmm projekt wcale nie jest taki nowy, istnieje już od dłuższego czasu. Autor tego artykułu chyba nie jest zorientowany w oprogramowaniu GIS typu open source.

Spostrzeżenie Sądzę, że to żadna nowinka. Artykuł na wstępie powinien być o Openjumpie. Przydałby się jakiś odnośnik do strony projektu (www.openjump.org). Lepsze chyba było by niezamieszanie jego iusa, bo odgrzewany kotlet. Openjump sam w sobie to super program (zwłaszcza kontrole topologi w plikach SHP). Pozdrawiam z Wielkim Piątkiem i nadchodzącą Wielkanocą

2 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt