Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-06-24| Mapy, Edukacja, Ludzie, Instytucje

O Atlasie podziemia niepodległościowego w Polskim Przeglądzie Kartograficznym



W najnowszym wydaniu kwartalnika „Polski Przegląd Kartograficzny” znalazły się m.in. artykuły o kształceniu kartografów na Uniwersytecie Moskiewskim oraz o problemach redakcyjnych, jakie mieli autorzy „Atlasu polskiego podziemia niepodległościowego”.

Aleksander M. Berlant z Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu im. Łomonosowa przybliżył koncepcję kształcenia kartografów na tamtejszym Wydziale Geografii. Przedstawia m.in. organizację systemu edukacji w tej dziedzinie w Rosji, a także udowadnia, że jedną z zasad uniwersyteckiego wykształcenia geograficzno-kartograficznego jest konserwatyzm. Nie oznacza to jednak rezygnacji z nowych technik i technologii, wprowadzanie nowoczesności powinno się jednak odbywać poprzez rozwijanie „szkół naukowych”.

Krzysztof Kałamucki z Zakładu Kartografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zajął się problemami redakcyjnymi i sposobami ich rozwiązania przy opracowywaniu „Atlasu polskiego podziemia niepodległościowego 1944-56”. Omówił zarówno genezę powstania Atlasu i jego strukturę, jak i kłopoty związane doborem map i odpowiednią prezentacją treści kartograficznej.
Dzieło zostało nagrodzone w 2008 r. w konkursie „Książka historyczna roku”. Atlas liczy 660 stron i zawiera 299 map i tysiące danych faktograficznych, a pracowało nad nim przez pięć lat ponad 60 osób.

AB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama