|2009-06-17|
GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Ludzie, Imprezy, Kataster
"GIS w praktyce" o cyfrowych mapach i bazach danych
Piętnaste spotkanie „GIS w praktyce” (17 czerwca) poświęcone było technologii i zastosowaniom cyfrowych map. W referatach poruszono zagadnienia pozyskiwania danych i ich jakości oraz technologii i wykorzystania systemów informacji przestrzennej.
Dr Waldemar Izdebski (Politechnika Warszawska, Geo-System Sp. z o.o.) przedstawił możliwości wykorzystania cyfrowych i interaktywnych map w administracji oraz działanie i funkcje serwisów WMS. Jak zaznaczył, w wielu przypadkach głównym problemem użytkowników jest brak map, nawet papierowych, jak również niezgodność mapy zasadniczej z danymi z ewidencji gruntów i budynków. Jako przykład dobrego serwisu mapowego wspierającego funkcjonowanie instytucji i firm wskazał warszawski serwis e-Inwestycje. Według dr. Izdebskiego dyrektywa INSPIRE powinna przyspieszyć budowę tego typu portali.
Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja Witolda Radzio, zastępcy dyrektora Biura Geodety Województwa Mazowieckiego oraz doradcy Głównego Geodety Kraju. Omówił on problemy z dostępnością, aktualnością i jakością materiałów geodezyjno-kartograficznych oraz możliwości rozwoju zasobów danych georeferencyjnych. Przyznał, że brak nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne przyczynia się do zahamowania działań zmierzających do poprawy jakości danych. Jednak wprowadzenie rozwiązań zaproponowanych w projekcie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej wyeliminuje bariery w dostępie do informacji przestrzennej. Omawiając stan danych na poszczególnych poziomach administracji, Radzio podkreślił, że najgorsza sytuacja jest w ewidencji gruntów i budynków, w szczególności obejmującej tereny wiejskie. Wystąpienie podsumował stwierdzeniem, że warunkiem niezbędnym do zbudowania w Polsce infrastruktury informacyjnej jest integracja i harmonizacja rejestrów georeferencyjnych, a priorytetem powinien być kataster.
Podczas dyskusji, którą wywołało jego wystąpienie, kilku mówców stwierdziło, że przez ostatnie 20 lat nie udało się prawie nic zmienić w geodezji. Padły propozycje, aby oddzielić geodezję od administracji i wprowadzić osobne urzędy zajmujące się katastrem i ewidencją. W pozostałych wystąpieniach dr Witold Fedorowicz-Jackowski (Geosystems Polska) przedstawił możliwości zastosowania produktów firmy ERDAS, dr Janusz Michalak (Wydział Geologii UW) omówił zastosowanie narzędzi Web GIS i Web-mapping, Krzysztof Bojarowski i Jacek Lamparski (UWM) przybliżyli wykorzystanie GPS w geodezji, a dr Stanisław Lewiński (IGiK) – możliwości aktualizacji map cyfrowych z wykorzystaniem zobrazowań satelitarnych.
W spotkaniu wzięło udział około 70 osób, w tym geodeci, kartografowie oraz pracownicy administracji samorządowej. Organizatorami spotkania byli: Centrum Promocji Informatyki oraz Klub Rozwoju Technik Informacyjnych (e-administracja). Sponsorem imprezy była firma Geosystems Polska, a redakcja Geoforum.pl i miesięcznika GEODETA – patronem medialnym.
Joanna Mostowska
|