Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-06-17 | GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Ludzie, Imprezy, Kataster

"GIS w praktyce" o cyfrowych mapach i bazach danych


Piętnaste spotkanie „GIS w praktyce” (17 czerwca) poświęcone było technologii i zastosowaniom cyfrowych map. W referatach poruszono zagadnienia pozyskiwania danych i ich jakości oraz technologii i wykorzystania systemów informacji przestrzennej.

Dr Waldemar Izdebski (Politechnika Warszawska, Geo-System Sp. z o.o.) przedstawił możliwości wykorzystania cyfrowych i interaktywnych map w administracji oraz działanie i funkcje serwisów WMS. Jak zaznaczył, w wielu przypadkach głównym problemem użytkowników jest brak map, nawet papierowych, jak również niezgodność mapy zasadniczej z danymi z ewidencji gruntów i budynków. Jako przykład dobrego serwisu mapowego wspierającego funkcjonowanie instytucji i firm wskazał warszawski serwis e-Inwestycje. Według dr. Izdebskiego dyrektywa INSPIRE powinna przyspieszyć budowę tego typu portali.

Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja Witolda Radzio, zastępcy dyrektora Biura Geodety Województwa Mazowieckiego oraz doradcy Głównego Geodety Kraju. Omówił on problemy z dostępnością, aktualnością i jakością materiałów geodezyjno-kartograficznych oraz możliwości rozwoju zasobów danych georeferencyjnych. Przyznał, że brak nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne przyczynia się do zahamowania działań zmierzających do poprawy jakości danych. Jednak wprowadzenie rozwiązań zaproponowanych w projekcie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej wyeliminuje bariery w dostępie do informacji przestrzennej. Omawiając stan danych na poszczególnych poziomach administracji, Radzio podkreślił, że najgorsza sytuacja jest w ewidencji gruntów i budynków, w szczególności obejmującej tereny wiejskie. Wystąpienie podsumował stwierdzeniem, że warunkiem niezbędnym do zbudowania w Polsce infrastruktury informacyjnej jest integracja i harmonizacja rejestrów georeferencyjnych, a priorytetem powinien być kataster.

Podczas dyskusji, którą wywołało jego wystąpienie, kilku mówców stwierdziło, że przez ostatnie 20 lat nie udało się prawie nic zmienić w geodezji. Padły propozycje, aby oddzielić geodezję od administracji i wprowadzić osobne urzędy zajmujące się katastrem i ewidencją.
W pozostałych wystąpieniach dr Witold Fedorowicz-Jackowski (Geosystems Polska) przedstawił możliwości zastosowania produktów firmy ERDAS, dr Janusz Michalak (Wydział Geologii UW) omówił zastosowanie narzędzi Web GIS i Web-mapping, Krzysztof Bojarowski i Jacek Lamparski (UWM) przybliżyli wykorzystanie GPS w geodezji, a dr Stanisław Lewiński (IGiK) – możliwości aktualizacji map cyfrowych z wykorzystaniem zobrazowań satelitarnych.

W spotkaniu wzięło udział około 70 osób, w tym geodeci, kartografowie oraz pracownicy administracji samorządowej. Organizatorami spotkania byli: Centrum Promocji Informatyki oraz Klub Rozwoju Technik Informacyjnych (e-administracja). Sponsorem imprezy była firma Geosystems Polska, a redakcja Geoforum.pl i miesięcznika GEODETA – patronem medialnym.

Joanna Mostowska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Nikosiu a SWDE? no dobra, zartowalem ;)
  
To wszysko puste słowa i bicie piany!!! Najważniejsze są dane. Trzeba określić jakie dane geodeci mają zbierać obligatoryjnie-minimum, ale baza powinna być obiektowa i otwarta. Dopiero można się zająć budową jakiegoś systemu. Dziś na rynku mamy kilka ładnych programów, które nie umieją ze sobą rozmawiać. Jedne dane nie przechodzą do drugiego systemu. Czy robię pracę w ewidzie czy geo-mapie, a może w geo-info to pliki wymiany powinny być kompatybilne. A gdyby PODGiK musiał wkreślać na mapach to szybko byłyby dane cyfrowe. A tak to jest lanie wody!!!
  
do dozdez A co w tym zlego? W normalnych krajach biznes jest scisle powiazany z nauka i oba sektory czerpia z tego same korzysci: przeplyw mysli i technologii w jednym kierunku oraz pieniedzy na badania i ksztalcenie w drugim. Mialem zajecia z dr Izdebskim, pamietam ze sporo sie tam nauczylem i jest to wiedza ktora przydala mi sie pozniej w praktyce zawodowej.
  
A czy nie może być jednocześnie człowiek zarządzającym firmą (Geo-System Sp. z o.o.) i wykładać na uczelni?
  
popieram w całości i dodam zeby jeszcze pracownik administracji geodezyjnej ( np. inspektor lub wyzszy ranga) był praktykiem to moze byl by wspolny jezyk z wykonawstwem.
  
uważam że GeoSystem robi ciekawe i nowatorskie rozwiązania. A według mnie naukowiec praktyk to jest dopiero właściwy dydaktyk i potrafi nauczyć studentów tego co najważniejsze
  
cyt.:Politechnika Warszawska, Geo-System Sp. z o.o. To w końcu Politechnika, czy geo-system? A może geo-system to wydział na Politechnice?
  



zobacz też:

Wkrótce konferencja w ramach Mazowieckich Dni Technik Satelitarnych

Pozostało jeszcze kilka wolnych miejsc na konferencję pod hasłem „Techniki...

Rada ds. INSPIRE i ramowy program działania

Na 23 czerwca zaplanowano kolejne posiedzenie Rady ds. Implementacji INSPIRE. Tematem spotkania będzie...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Survey of India założył lord Clive, a zadaniem biura było opracowanie map Indii? Generał Robert Clive był latach 1765-67 gubernatorem Bengalu. Był jednym z twórców kolonializmu brytyjskiego w Indiach.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Teodor Blachut (1915-2004)

Teodor  Blachut  (1915-2004)
Urodził się 10 lutego 1915 roku w Częstochowie. Po ukończeniu gimnazjum Karola Miarki w Mikołowie studiował na Oddziale Mierniczym Politechniki Lwowskiej (1932-38). Po uzyskaniu dyplomu powrócił na Śląsk i do chwili wybuchu II wojny światowej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1858
W Hiszpanii rozpoczynają się prace nad założeniem sieci triangulacyjnej. Pomiary prowadzone są wzdłuż 10 wytypowanych równoleżników i południków. Zostaną zakończone w 1885 r.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2