|2009-06-10|
GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Prawo
Przedstawiciele GGK w Zespole ds. Galileo
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało właśnie projekt nowelizacji zarządzenia prezesa RM w sprawie Międzyresortowego Zespołu do realizacji zadań w zakresie wykorzystania systemu satelitarnego Galileo w obszarze sygnału PRS na potrzeby administracji rządowej. Projekt przewiduje m.in. rozszerzenie składu Zespołu o przedstawicieli Głównego Geodety Kraju.
Zarządzenie nr 22 prezesa Rady Ministrów z 6 marca 2007 r. powołuje i reguluje zakres działania oraz tryb postępowania Międzyresortowego Zespołu do realizacji zadań w zakresie wykorzystania systemu satelitarnego Galileo w obszarze sygnału PRS (Public Regulated Service – usługi regulowane publicznie) na potrzeby administracji rządowej. W skład Zespołu wchodzą m.in. przedstawiciele MSWiA. Obsługę Zespołu dotychczas zapewniał Departament Infrastruktury Teleinformatycznej MSWiA.
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, jest ona uzasadniona zmianą organizacyjną dokonaną w ministerstwie, gdzie na mocy zarządzenia nr 17 prezesa Rady Ministrów z 5 marca 2009 r. powołany został nowy Departament Ewidencji Państwowych i Teleinformatyki – w miejsce dotychczasowych: Departamentu Centralnych Ewidencji Państwowych i Departamentu Infrastruktury Teleinformatycznej. W celu uniknięcia kolejnych ewentualnych zmian zarządzenia nr 22 prezesa RM proponuje się w niniejszym projekcie zastosowanie sformułowania odnoszącego się do odpowiedniej komórki organizacyjnej MSWiA właściwej w sprawach realizacji zadań w zakresie nawigacji satelitarnej.
Projekt przewiduje również rozszerzenie składu Zespołu o przedstawicieli Głównego Geodety Kraju. Jest to uzasadnione faktem, iż GUGiK uruchomił w czerwcu 2008 r. system wspomagania pozycjonowania satelitarnego ASG-EUPOS, który będzie wykorzystywał sygnał systemu satelitarnego Galileo.
Jednocześnie projektowana nowelizacja określa nowe zadanie Zespołu, tj.: przygotowanie założeń organizacyjnych w celu powołania w strukturach administracji rządowej krajowej jednostki do spraw implementacji i zarządzania usługami PRS. Powołanie takiej jednostki w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej, planującym korzystanie z PRS, będzie wymagane przez zarządzającego systemem nawigacji satelitarnej Galileo. Wskazanie tego zadania w zarządzeniu zostało zaakceptowane przez wszystkich członków Zespołu.
Zdaniem projektodawców wejście w życie regulacji nie spowoduje dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa.
PRS (Public Regulated Service, czyli usługi regulowane publicznie) będzie przeznaczony dla wybranych użytkowników Galileo wymagających bardzo wysokiej dokładności i wiarygodności danych. Poza danymi niezbędnymi do określenia pozycji i czasu będzie dostarczał wiadomości związane z bezpieczeństwem narodowym, dotyczące transportu, telekomunikacji, energetyki itd.
AW
|