Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-06-10 | GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Prawo

Przedstawiciele GGK w Zespole ds. Galileo


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało właśnie projekt nowelizacji zarządzenia prezesa RM w sprawie Międzyresortowego Zespołu do realizacji zadań w zakresie wykorzystania systemu satelitarnego Galileo w obszarze sygnału PRS na potrzeby administracji rządowej. Projekt przewiduje m.in. rozszerzenie składu Zespołu o przedstawicieli Głównego Geodety Kraju.

Zarządzenie nr 22 prezesa Rady Ministrów z 6 marca 2007 r. powołuje i reguluje zakres działania oraz tryb postępowania Międzyresortowego Zespołu do realizacji zadań w zakresie wykorzystania systemu satelitarnego Galileo w obszarze sygnału PRS (Public Regulated Service – usługi regulowane publicznie) na potrzeby administracji rządowej. W skład Zespołu wchodzą m.in. przedstawiciele MSWiA. Obsługę Zespołu dotychczas zapewniał Departament Infrastruktury Teleinformatycznej MSWiA.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, jest ona uzasadniona zmianą organizacyjną dokonaną w ministerstwie, gdzie na mocy zarządzenia nr 17 prezesa Rady Ministrów z 5 marca 2009 r. powołany został nowy Departament Ewidencji Państwowych i Teleinformatyki – w miejsce dotychczasowych: Departamentu Centralnych Ewidencji Państwowych i Departamentu Infrastruktury Teleinformatycznej. W celu uniknięcia kolejnych ewentualnych zmian zarządzenia nr 22 prezesa RM proponuje się w niniejszym projekcie zastosowanie sformułowania odnoszącego się do odpowiedniej komórki organizacyjnej MSWiA właściwej w sprawach realizacji zadań w zakresie nawigacji satelitarnej.

Projekt przewiduje również rozszerzenie składu Zespołu o przedstawicieli Głównego Geodety Kraju. Jest to uzasadnione faktem, iż GUGiK uruchomił w czerwcu 2008 r. system wspomagania pozycjonowania satelitarnego ASG-EUPOS, który będzie wykorzystywał sygnał systemu satelitarnego Galileo.

Jednocześnie projektowana nowelizacja określa nowe zadanie Zespołu, tj.: przygotowanie założeń organizacyjnych w celu powołania w strukturach administracji rządowej krajowej jednostki do spraw implementacji i zarządzania usługami PRS. Powołanie takiej jednostki w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej, planującym korzystanie z PRS, będzie wymagane przez zarządzającego systemem nawigacji satelitarnej Galileo. Wskazanie tego zadania w zarządzeniu zostało zaakceptowane przez wszystkich członków Zespołu.

Zdaniem projektodawców wejście w życie regulacji nie spowoduje dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa.

PRS (Public Regulated Service, czyli usługi regulowane publicznie) będzie przeznaczony dla wybranych użytkowników Galileo wymagających bardzo wysokiej dokładności i wiarygodności danych. Poza danymi niezbędnymi do określenia pozycji i czasu będzie dostarczał wiadomości związane z bezpieczeństwem narodowym, dotyczące transportu, telekomunikacji, energetyki itd.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Norwegia przyłącza się do projektu Galileo

Rząd Norwegii uznał, że wraz z 27 państwami Unii Europejskiej będzie oficjalnie uczestniczyć w projekcie...

Konflikt o częstotliwości dla Galileo i Compass

Przedstawiciele Chin i Unii Europejskiej rozpoczęli w Pekinie negocjacje na temat dalszego rozwoju...

Zmiany w ASG-EUPOS

W systemie precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego ASG-EUPOS wprowadzono zmiany postulowane przez użytkowników sieci...

Prezentacje o ASG-EUPOS

Na stronie internetowej poświęconej systemowi ASG-EUPOS zamieszczono prezentacje dotyczące prawnych i technicznych zagadnień...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pierwszą codzienną gazetą była "Einkommende Zeitungen" wydawana w Lipsku od lipca do września 1650 r. przez drukarza i księgarza Tymoteusza Ritzscha w formacie 13,5 x 17 cm?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Hopfer (1933-2023)

Andrzej Hopfer (1933-2023)
Andrzej Hopfer urodził się 6 sierpnia 1933 r. w Warszawie. W młodości uprawiał lekkoatletykę. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Skolimowie studiował w latach 1952–1957 na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1891
Podczas Międzynarodowego Kongresu Geograficznego w Bernie prof. Albrecht Penck rzucił ideę stworzenia międzynarodowej mapy świata w skali 1:1 mln wykonywanej przez poszczególne państwa. W 1913 r. na Kongresie w Paryżu określono szczegóły projektu...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2