Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-06-04 | Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

XX Sesja NT w Nowym Sączu: od odznaczeń do granic nieruchomości



Trzydniowa konferencja z cyklu „Aktualne zagadnienia w geodezji” rozpoczęła się dzisiaj (4 czerwca) od wręczania jubileuszowych odznaczeń. Szybko jednak nastąpiło przejście do merytorycznych obrad pod hasłem „Porządek geodezyjno-prawny warunkiem rozwoju gospodarczego”, które na koniec dnia przerodziły się w żywą dyskusję.

Nowy Sącz jest stałym miejscem spotkań geodetów od 1971 roku. Bogdan Grzechnik, jeden z najbardziej wytrwałych animatorów tych konferencji, przygotował publikację podsumowującą wszystkie sesje. Uczestniczyło w nich w sumie 4000 osób, a 316 autorów wygłosiło 409 referatów. Efektem konferencji było m.in. 420 wniosków, z czego, jak ocenia autor, zrealizowano do dzisiaj 65%. Pierwsi, nieżyjący już, organizatorzy tych spotkań to: prof. Czesław Kamela – inicjator sądeckich konferencji, prof. Michał Odlanicki Poczobutt, Wacław Kłopociński oraz Piotr Abramczuk. Pałeczkę przejęli od nich Janusz Korpak, Marian Ryczek oraz Bogdan Grzechnik.

Kluczowe dla tegorocznej sesji pytania postawił na wstępie Bogdan Grzechnik (fot.): Co to znaczy uporządkowany stan prawny nieruchomości? Dlaczego tak ważne jest uporządkowanie tego stanu? Co należy uczynić, aby doprowadzić tego typu sprawy do pełnego porządku? Udzielając na nie odpowiedzi, przedstawił m.in. statystykę ilustrującą sytuację prawną na kilku kontraktach drogowych. Wynika z niej, że na blisko 3 tys. nieruchomości 66% miało założoną księgę wieczystą, a stan prawny pozostałych regulowały: akt własności ziemi (10%), decyzja administracyjna (4%), postanowienie sądu (5%), akt notarialny (3%), umowa przekazania (1%) i akt nadania ziemi (1%). Brak jakichkolwiek dokumentów odnotowano w 10% przypadków. Bogdan Grzechnik postuluje m.in. zwiększenie środków przeznaczanych na porządkowanie stanów prawnych, wydanie ustawy regulującej problemy gruntów warszawskich, uporządkowanie stanu prawnego istniejących dróg i ulic oraz ustalenie jednolitych zasad wykonywania map i innych dokumentów do celów prawnych.

Niektóre praktyczne aspekty rozgraniczania nieruchomości przedstawił Zenon Marzec (AGP Grunt), sugerując kilka korekt w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Dla usunięcia sprzeczności i wad postępowania istotne jest m.in. ustalenie, kto jest stroną postępowania i że jest ono prowadzone na wniosek i koszt strony, zdefiniowanie pojęcia granicy ustalonej według stanu prawnego i zlikwidowanie obowiązku przekazania przez organ z urzędu sprawy do sądu (powinno to należeć do obowiązku strony niezadowolonej). Zenon Marzec jest jednak przeciwny radykalnej zmianie przepisów w tym zakresie.
Innego zdania jest dr Dariusz Felcenloben, według którego istnieje potrzeba dokonania istotnych zmian w przepisach (dotyczących zasad rozgraniczania nieruchomości). Zaproponował on model, w którym ustalenie granic nieruchomości byłoby możliwe w dwóch niezależnych i fakultatywnych trybach:
• postępowania o charakterze materialno-technicznym – prowadzonego przez geodetę posiadającego stosowne uprawnienia zawodowe; protokół graniczny lub akt ugody podpisany przez wszystkie uprawnione strony kończyłby procedurę ustalenia granic nieruchomości,
• postępowania cywilnego przed sądem powszechnym.

Ewidencję gruntów i budynków w kontekście dokumentacji geodezyjno-prawnej przedstawił reprezentujący GUGiK Witold Radzio. Stefan Bajer zajął się problemami związanymi z procedurami stosowanymi przez biegłych sądowych przy wykonywaniu prac geodezyjnych i sporządzaniu dokumentów w sprawach związanych z podziałem nieruchomości. W kręgu map do celów sądowych pozostał także Leszek Cieciura, omawiając tematykę służebności gruntowych, a także nowej służebności przesyłu.
Kilku autorów skupiło się na aspektach historycznych praw do nieruchomości. Jedynie prof. Bogdan Ney (PAN) wyszedł poza tę tematykę, przedstawiając funkcje geodezji i geoinformatyki w planowaniu i gospodarce przestrzennej.

Końcowa dyskusja dotyczyła głównie procedur i katastru. Wśród wielu różnych głosów można było jednak znaleźć wspólny mianownik, jest nim potrzeba dokonania szybkich i gruntownych zmian legislacyjnych.

Zarząd Główny SGP wyróżnił dzisiaj Diamentowymi Odznakami Honorowymi SGP: Janusza Korpaka, Zofię Piotrowską oraz Bogdana Grzechnika. Wręczono także odznaki złote (5) i srebrne (4). Odznaką Amigo Societas (Przyjaciel Stowarzyszenia) otrzymali starosta nowosądecki Jan Golonka, prezydent miasta Ryszard Nowak oraz prezes MGGP S.A. Franciszek Gryboś. Z kolei powiat sądecki odznaczył 11 geodetów Złotymi Jabłkami Sądeckimi.

Imprezę pod patronatem głównego geodety kraju Jolanty Orlińskiej zorganizowały Stowarzyszenie Geodetów Polskich i Geodezyjna Izba Gospodarcza.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Wydatki na e-administrację maleją

Jak informuje „Rzeczpospolita”, spadły wydatki państwa na informatyzację społeczeństwa. W 2008 r...

Jaka była kiedyś powierzchnia Warszawy?

Główny Urząd Statystyczny opublikował ciekawe opracowanie pt. „Ludność i powierzchnia Warszawy w...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
nazwa galaktyka pochodzi od greckiego słowa gala, czyli „mleko”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Giovanni Domenico Cassini (1625-1712)

Giovanni Domenico  Cassini  (1625-1712)
Francuski astronom, matematyk i geodeta pochodzenia włoskiego. Urodził się 8 czerwca 1625 roku w Perinaldo we Włoszech. Studiował na uniwersytetach w Genui i Bolonii. W latach 1650-69 był profesorem astronomii i matematyki na uniwersytecie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1765

1765
Utworzenie Akademii Szlacheckiego Korpusu Kadetów Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej, czyli Szkoły Rycerskiej (Korpusu Kadetów), przygotowującej do służby oficerskiej, w tym szkolącej adeptów w zakresie prac...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama