|2009-05-29|
Edukacja, Ludzie, Imprezy
90 lat Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
W Krakowie trwają obchody 90-lecia utworzenia Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica. Z tej okazji zorganizowano liczne imprezy, począwszy od konferencji i seminariów po wystawy i koncerty.
Głównym punktem uroczystości było posiedzenie Senatu, które odbyło się w holu budynku A-0 w piątkowe popołudnie (29 maja). Okolicznościowe przemówienie wygłosił rektor AGH prof. Antoni Tajduś. Zasłużeni pracownicy uczelni otrzymali Medale za Długoletnią Służbę przyznane przez prezydenta RP. Wykłady okolicznościowe wygłosili: Adam Dziewoński, profesor Uniwersytetu Harvarda, wybitny naukowiec zajmujący się badaniami trzęsień ziemi (w 1964 r. obronił pracę doktorską na AGH), który przybliżył budowę wnętrza Ziemi, i prof. Andrzej Gołaś, specjalista od metod numerycznych w akustyce, który, mówiąc o zależnościach między badaniami, edukacją i służbą publiczną, kreślił przyszłość krakowskiej uczelni. Z okazji jubileuszu na piątkowy wieczór zaplanowano koncert na Placu Wolnica zatytułowany „Piękny Kraków – piękny Kazimierz”, na który można pojechać starym tramwajem. Z kolei w sobotę na terenie AGH nastąpi odsłonięcie „Lokomotywy postępu” – odrestaurowanej lokomotywy z 1943 roku (wraz z zabytkowym wagonem), która stanie się zapewne kolejną atrakcją turystyczną miasta. Zorganizowano także liczne turnieje, pokazy, wystawy, koncerty, zawody sportowe, a w internecie i na specjalnych stoiskach można kupić uczelniane gadżety: koszulki, torby itp. Każdy z wydziałów AGH zorganizował także swoje wewnętrzne imprezy. Na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska odbyły się dwudniowe konferencje naukowo-techniczne zatytułowane „Współczesne technologie geoinformacyjne” (połączona z prezentacjami sprzętu geodezyjnego) oraz „X Dni miernictwa górniczego i ochrony terenów górniczych”.
O utworzenie uczelni technicznej grupa inżynierów górnictwa pod kierunkiem Jana Zarańskiego zabiegała w Krakowie już w 1912 roku. Rok później powstał Komitet Organizacyjny Akademii Górniczej, któremu przewodził Józef Mroziewicz. W skład komitetu weszli: Leopold Szefer – dyrektor Polskiej Szkoły Górniczej w Dąbrowie Cieszyńskiej i profesorowie szkoły: Roman Rieger, Antoni Schmitzek i Jan Zarański. 31 maja 1913 roku cesarz Austrii Franciszek Józef zatwierdził powstanie Akademii. Plany te pokrzyżowała I wojna światowa. Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości komitet wznowił działalność. 8 kwietnia 1919 roku powołano do życia Akademię Górniczą w Krakowie. 20 października uroczystego otwarcia (w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego) dokonał marszałek Józef Piłsudski. Na początku szkoła liczyła 80 studentów, a wśród nich była jedna kobieta. W lipcu 1949 roku uczelnię przemianowano na Akademię Górniczo-Hutniczą, a od 1969 roku jej patronem jest Stanisław Staszic. Samodzielny Wydział Geodezji Górniczej utworzono na AGH w 1951 roku z połączenia dwóch oddziałów: Oddziału Geodezyjnego Wydziału Inżynierii Wydziałów Politechnicznych i Oddziału Miernictwa Górniczego Wydziału Geologiczno-Mierniczego. Pierwszym jego dziekanem był Tadeusz Kochmański.
Obecnie kadrę Akademii stanowi 2000 wykładowców, w tym 500 profesorów, a studiuje na niej 35 tys. studentów. Uczelnia kształci na 15 wydziałach, 46 kierunkach i 180 specjalnościach oraz 90 kierunkach studiów podyplomowych. Jak się oblicza, w ciągu 90 lat szkoła wypuściła 150 tys. absolwentów.
Jerzy Przywara
|