Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-05-29 | Edukacja, Ludzie, Imprezy

90 lat Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie


W Krakowie trwają obchody 90-lecia utworzenia Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica. Z tej okazji zorganizowano liczne imprezy, począwszy od konferencji i seminariów po wystawy i koncerty.

Głównym punktem uroczystości było posiedzenie Senatu, które odbyło się w holu budynku A-0 w piątkowe popołudnie (29 maja). Okolicznościowe przemówienie wygłosił rektor AGH prof. Antoni Tajduś. Zasłużeni pracownicy uczelni otrzymali Medale za Długoletnią Służbę przyznane przez prezydenta RP.
Wykłady okolicznościowe wygłosili: Adam Dziewoński, profesor Uniwersytetu Harvarda, wybitny naukowiec zajmujący się badaniami trzęsień ziemi (w 1964 r. obronił pracę doktorską na AGH), który przybliżył budowę wnętrza Ziemi, i prof. Andrzej Gołaś, specjalista od metod numerycznych w akustyce, który, mówiąc o zależnościach między badaniami, edukacją i służbą publiczną, kreślił przyszłość krakowskiej uczelni.

Z okazji jubileuszu na piątkowy wieczór zaplanowano koncert na Placu Wolnica zatytułowany „Piękny Kraków – piękny Kazimierz”, na który można pojechać starym tramwajem. Z kolei w sobotę na terenie AGH nastąpi odsłonięcie „Lokomotywy postępu” – odrestaurowanej lokomotywy z 1943 roku (wraz z zabytkowym wagonem), która stanie się zapewne kolejną atrakcją turystyczną miasta.
Zorganizowano także liczne turnieje, pokazy, wystawy, koncerty, zawody sportowe, a w internecie i na specjalnych stoiskach można kupić uczelniane gadżety: koszulki, torby itp.
Każdy z wydziałów AGH zorganizował także swoje wewnętrzne imprezy. Na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska odbyły się dwudniowe konferencje naukowo-techniczne zatytułowane „Współczesne technologie geoinformacyjne” (połączona z prezentacjami sprzętu geodezyjnego) oraz „X Dni miernictwa górniczego i ochrony terenów górniczych”.

O utworzenie uczelni technicznej grupa inżynierów górnictwa pod kierunkiem Jana Zarańskiego zabiegała w Krakowie już w 1912 roku. Rok później powstał Komitet Organizacyjny Akademii Górniczej, któremu przewodził Józef Mroziewicz. W skład komitetu weszli: Leopold Szefer – dyrektor Polskiej Szkoły Górniczej w Dąbrowie Cieszyńskiej i profesorowie szkoły: Roman Rieger, Antoni Schmitzek i Jan Zarański. 31 maja 1913 roku cesarz Austrii Franciszek Józef zatwierdził powstanie Akademii. Plany te pokrzyżowała I wojna światowa.
Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości komitet wznowił działalność. 8 kwietnia 1919 roku powołano do życia Akademię Górniczą w Krakowie. 20 października uroczystego otwarcia (w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego) dokonał marszałek Józef Piłsudski.
Na początku szkoła liczyła 80 studentów, a wśród nich była jedna kobieta. W lipcu 1949 roku uczelnię przemianowano na Akademię Górniczo-Hutniczą, a od 1969 roku jej patronem jest Stanisław Staszic.
Samodzielny Wydział Geodezji Górniczej utworzono na AGH w 1951 roku z połączenia dwóch oddziałów: Oddziału Geodezyjnego Wydziału Inżynierii Wydziałów Politechnicznych i Oddziału Miernictwa Górniczego Wydziału Geologiczno-Mierniczego. Pierwszym jego dziekanem był Tadeusz Kochmański.

Obecnie kadrę Akademii stanowi 2000 wykładowców, w tym 500 profesorów, a studiuje na niej 35 tys. studentów. Uczelnia kształci na 15 wydziałach, 46 kierunkach i 180 specjalnościach oraz 90 kierunkach studiów podyplomowych. Jak się oblicza, w ciągu 90 lat szkoła wypuściła 150 tys. absolwentów.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Gratuluje Gratuluje długoletniej tradycji przede wszystkim w kształceniu geodetów :):) A taka ciekawostka ta lokomotywa była podobno największą promocją wydarzenia:powiesili na niej ogromny baner z napisem Studenckie Koła Naukowe najprostRZą drogą do sukcesu ;) http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,37650,6648823,NajprostR Za_droga_do_sukcesu_studentow_AGH.html
  



zobacz też:

Najlepsze referaty studenckiej konferencji na PW

Na Politechnice Warszawskiej zakończyła się dziś (3 kwietnia) Ogólnopolska Konferencja Studenckich...

Studenci AGH rozprawiali o geomatyce

Na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie odbyło się (26 marca) II Seminarium...

Spotkanie Sieci Tematycznej eSDI-NET+

W belgijskim Leuven zebrali się (18-19 marca) członkowie Europejskiej Sieci Tematycznej eSDI-NET+*, by...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
przed wojną najbardziej wysunięty na południe punkt granicy Polski miał wsp. geogr. 47°44? i leżał w pow. kosowskim w woj. stanisławowskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Dudzik

Kazimierz Dudzik
Kazimierz Dudzik, wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Słupsku i założyciel firmy Geobaza, jednego z pierwszych w Polsce przedsiębiorstw o profilu geoinformatycznym. Był w Polsce pionierem w zakresie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2000

2000
Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Warszawie przechowuje 1,5 mln zdjęć lotniczych, 1,4 mln egz. map i 46 tys. teczek z dokumentacją topograficzno-kartograficzną.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2