Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-03-30| Prawo, Edukacja, Software, Instytucje

Studenci AGH rozprawiali o geomatyce


Na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie odbyło się (26 marca) II Seminarium Naukowe pt. „Graficzne spotkania z geomatyką cz. 1” zorganizowane przez członków Koła Naukowego Grafiki Komputerowej i Geomatyki.

Pomysł takiego spotkania zrodził się wśród studentów, którzy brali udział w Warsztatach eSDI-Net+ przeprowadzonych na WGGiIŚ i będących etapem kwalifikacji serwisów SDI do ogólnoeuropejskiego konkursu „The SDI Best Practices Award 2009”. Podczas seminarium studenci zaprezentowali referaty poruszające zagadnienia geomatyki.

Michał Szmiga skupił się na wyjaśnieniu podstawowych pojęć z zakresu infrastruktury danych przestrzennych. Przybliżył znaczenia takich terminów, jak geomatyka i SDI (Spatial Data Infrastructure – infrastruktura informacji przestrzennej). Podane przez niego przykłady praktycznych zastosowań geomatyki pozwoliły na bardziej przystępne przedstawienie obszaru zagadnień, jakimi zajmuje się ta dziedzina.
Standardy OGC (Open Geospatial Consortium) przedstawił zebranym Grzegorz Olejarz. Omówił również istotę języka znacznikowego GML, techniczne aspekty Web Map Service wraz z zastosowaniem Styled Layer Descriptor, ponadto opisał powiązania standardów OGC z normami ISO oraz dyrektywą INSPIRE.
Ewelina Hnat omówiła transpozycję dyrektywy INSPIRE na grunt prawa polskiego oraz projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Przybliżyła pojęcia infrastruktury informacji przestrzennej w kontekście dyrektywy. Zwróciła również uwagę na cele ustawy oraz zmiany, jakie wprowadzi w obowiązujących aktach prawnych (np. Pgik).
W referacie pt. „Web Map Service przykłady zastosowań w geodezji” Małgorzata Marszalik zajęła się standardami OGC oraz odpowiedzią na pytania: co to jest WMS oraz jakie są funkcje tego serwisu. Przedstawiła korzyści z korzystania z WMS, zwróciła także uwagę na ograniczenia tej usługi i pokazała przykłady portali korzystających z WMS oraz programów obsługujących ten standard.
Z kolei Agnieszka Igielska zmierzyła się z tematem matadanych. Próbowała odpowiedzieć na pytania: Czym są metadane? Jakie są ich funkcje? Do czego są potrzebne? Co powinny zawierać? Sięgnęła także do podstaw prawnych i przybliżyła normy ISO oraz specyfikację techniczną. Na koniec poruszyła kwestie edycji i aktualizacji zbiorów metadanych w ODGIK-ach.

Gościem seminarium był dr Krystian Pyka, prof. AGH, który m.in. poruszył kwestie dostosowania polskiego prawa do dyrektywy INSPIRE, omówił nadchodzące sympozjum „Krakowskie Spotkania z INSPIRE”, na które zaprosił członków koła oraz pogratulował autorom udanych wystąpień. Z kolei opiekun koła dr Artur Krawczyk uzupełnił nieujęte w referatach kwestie oraz krótko skomentował problem wyszukiwania metadanych.

Ewelina Hnat, Grzegorz Olejarz


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama