Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-04-05| Edukacja, Software, Ludzie

O animacji na seminarium Koła Naukowego Grafiki Komputerowej WGGiIŚ AGH



3 kwietnia br. na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie odbyło się I Seminarium Naukowe Koła Grafiki Komputerowej. Zaprezentowano na nim dotychczasowe osiągnięcia Koła i najnowsze prace studentów.

Maciej Włodarczyk, prezes Koła, przedstawił licznie zgromadzonym uczestnikom seminarium dotychczasową działalność Koła i jego osiągnięcia. Między innymi omówił trzy nagrodzone animacje przygotowane przez członków Koła na 47. i 48. Studencką Sesję Kół Naukowych AGH oraz zeszłoroczne prace wysłane na konkurs BE Awards.

Przygotowane na konkurs prace przedstawili ich autorzy. Dominik Galica zaprezentowaÅ‚ animacjÄ™ o charakterze inżynierskim pt. „Podziemne wyrobiska typowej kopalni wÄ™gla w Polsce”. Na tym przykÅ‚adzie pokazaÅ‚ zastosowane techniki modelowania wyrobisk górniczych wraz z obudowÄ… oraz sposoby prowadzenia widoku kamery w wyrobisku korytarzowym. Dążenie do realizmu wykluczyÅ‚o w tym wypadku możliwość dowolnego ksztaÅ‚towania Å›cieżki kamery. MógÅ‚ z tego skorzystać Mieszko Sorkowski w pracy „Szyb górniczy”, w której kamera prezentowaÅ‚a widok szybu od zewnÄ…trz. Z kolei animacja Macieja WÅ‚odarczyka pokazaÅ‚a zastosowanie technik modelowania obiektów półprzezroczystych i odbijajÄ…cych refleksy Å›wietlne. Szczególnie ciekawy byÅ‚ fragment prezentujÄ…cy zaÅ‚amanie promieni Å›wiatÅ‚a przechodzÄ…cych przez szyby i wodÄ™.
Wymienione prace wezmą udział w konkursie BE Awards 2008 (rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju br).

Po sporej dawce efektów graficznych dr Artur Krawczyk, opiekun KoÅ‚a Naukowego, wygÅ‚osiÅ‚ krótki referat na temat oprogramowania grafiki komputerowej, GIS, CAD i baz danych jako narzÄ™dzi przetwarzania danych przestrzennych stosowanych w geomatyce. Dobrym przykÅ‚adem poÅ‚Ä…czenia różnych technik byÅ‚ niedawno zrealizowany model warszawskiej Starówki, w którym zastosowano techniki grafiki komputerowej i baz danych w Å›rodowisku CAD (MicroStation). KonkluzjÄ… referatu byÅ‚o wystosowanie propozycji dotyczÄ…cej rozszerzenia nazwy koÅ‚a o czÅ‚on „geomatyka”, tak aby oficjalna nazwa brzmiaÅ‚a: KoÅ‚o Naukowe Grafiki Komputerowej i Geomatyki. Propozycja ta zostanie przegÅ‚osowana na najbliższym spotkaniu KoÅ‚a.
Gość seminarium, architekt Marcin Piotrowski, przedstawiÅ‚ sposoby wykorzystania w animacji komórek typu RPC (Rich Photorealistic Content) oraz techniki renderingu i animacji wody. ZaprezentowaÅ‚ także zastosowanie Feature Based Modelling – modelowania obiektów trójwymiarowych na bazie wybranych cech tych obiektów. Wszelkie operacje przenikania i odejmowania lub innego typu modyfikacje elementów przestrzennych wykonywane sÄ… w tej technice w czasie rzeczywistym, przez co znaczÄ…co przyspieszajÄ… prace.

Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja, w której dr Jadwiga Maciaszek (Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska) omówiła zastosowania technik laserowego skanowania 3D obiektów wielkokubaturowych (np. komory soli w Wieliczce) oraz możliwości technik przetwarzania masowych ilości danych (do dziesiątków milionów punktów). Z kolei dr Tadeusz Szuba, kierownik Międzywydziałowego Laboratorium (Wydział Elektroniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki), przedstawił swe uwagi do prac pokazanych przez studentów oraz plany dalszego rozwoju Laboratorium.

Artur Krawczyk, WGGiIÅš AGH


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS