Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-05-29 | GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Pierwszy dzień konferencji we Wdzydzach


Wczoraj (28 maja) rozpoczęła się IV konferencja naukowo-techniczna „Wykorzystanie współczesnych zobrazowań satelitarnych, lotniczych i naziemnych dla potrzeb obronności kraju i gospodarki narodowej” połączona z IX konferencją użytkowników oprogramowania ERDAS Inc.

Imprezę rozpoczęły wykłady na temat możliwości produktów ERDAS w wersji 9.3.2. Omówione zostały aplikacje Apollo, Titan, Imagine, ADE oraz Image Web Server. Jak podkreślił dr Witold Fedorowicz-Jackowski z GEOSYSTEMS Polska, na rynku oprogramowania GIS można zauważyć wyraźną tendencję do spadku znaczenia aplikacji typu desktop i rosnącą popularność produktów przeznaczonych do zarządzania, udostępniania oraz przeglądania danych przestrzennych (takich jak Titan czy Image Web Server).
Sporo miejsca poświęcono także standardom OGC (WMS, WCS, WFS i innym) i normom ISO. Omówiono także zalety mało znanych i używanych formatów zapisu danych, jak np. Jpeg 2000, umożliwiający znaczne zredukowanie rozmiarów 16-bitowych rastrów (nawet przy bezstratnej kompresji) oraz GeoPDF – pozwalający na przeglądanie w Adobe Readerze danych przestrzennych wraz z możliwością odczytu atrybutów i współrzędnych obiektów geograficznych.

Prof. Romuald Kaczyński z WAT omówił z kolei wykorzystanie oprogramowania ERDAS podczas realizacji projektu opracowania map wielkoskalowych w Tadżykistanie. Zadanie, które tam wykonywał, było o tyle trudne, iż kraj ten nie posiada jawnego układu współrzędnych, dopiero trzeba było go opracować i zatwierdzić. Danymi źródłowymi dla projektu były m.in. zdjęcia satelitarne (IKONOS i Quickbird) oraz numeryczny model tereny SRTM-3.

Przedstawiciel firmy DigitalGlobe zaprezentował natomiast możliwości satelity teledetekcyjnego WorldView 2, który ma zostać wyniesiony na orbitę okołoziemską wczesną jesienią tego roku. Będzie on rejestrować zdjęcia o rozdzielczości lepszej niż 50 cm, w 8 pasmach widma (w tym dwóch w bliskiej podczerwieni). Ponadto, dzięki lepszej technologii sterowania sensorami, w ciągu jednego dnia satelita będzie mógł zobrazować ponad 950 tys. km kw. powierzchni Ziemi z dokładnością położenia punktu rzędu 4 metrów.
Prof. Andrzej Stateczny z Akademii Morskiej w Szczecinie udowodnił z kolei, że współczesne technologie obrazowania to nie tylko światło, lecz także dźwięk. Jako przykład podał obrotowy sonar skanujący, który potrafi wykryć niewielkie obiekty w toni wodnej nawet w promieniu 100 metrów.


Bez wątpienia najbardziej oczekiwanym przez uczestników punktem dnia był pokaz bezpilotowego samolotu wojskowego Orbiter, który jest na wyposażeniu jednostki z Pruszcza Gdańskiego. Jak powiedział jej przedstawiciel G. Trzeciak, maszyna ta waży raptem 7 kg i potrafi prowadzić rozpoznanie w świetle widzialnym i podczerwieni termalnej przez 1,5 godziny, przy zasięgu 15 km i prędkości maksymalnej około 90 km/h. Aktualnie maszyny te wykorzystywane są w polskiej armii do patrolowania okolic baz wojskowych na misjach w Iraku i Afganistanie.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

do autora Aktualnie polska armia wycofała się z Iraku więc nasze Orbitery tam nie latają ;)
  
do zainteresowanych dokladnie ta osoba
  
i!#$%! albo ex-Techmex
  
do wszystko wiedzacy dzieki, czy to ten ex scor?
  
do expl Paweł Ziemba
  
Przedstawiciel DigitalGlobe??? Czy ktoś może podać dane tego przedstawiciela? Inni są wymienieni z nazwiska :))
  



zobacz też:

Ruszyły Mazowieckie Dni Technik Satelitarnych (MDTS)

Warsztatami na temat zastosowań technik satelitarnych w geodezji, rolnictwie, ratownictwie...

XV Targi INTERGEO 2009 w Karlsruhe

Największe wydarzenie handlowe z zakresu geodezji, geoinformacji i planowania przestrzennego zaplanowano od 22 do...

Jesienna III zawodowa konferencja kartografów

Z okazji 10–lecia Stowarzyszenia Kartografów Polskich w dniach 14–17 października 2009 r. w...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
płk. William Lambton rozpoczął w 1800 r. wielkie pomiary trygonometryczne subkontynentu indyjskiego, które trwały pół wieku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Lech Nowogrodzki (1950-2022)

Lech Nowogrodzki (1950-2022)
Lech Damazy Nowogrodzki urodził się 11 grudnia 1950 r. w Warszawie, gdzie ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV, a także studia magisterskie na kierunku geodezja i kartografia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1943

1943
Na zlecenie armii amerykańskiej John Presper Eckert (1919-95) i John William Mauchly (1907-80) z Uniwersytetu Pennsylwania rozpoczynają prace nad budową maszyny liczącej ENIAC (Electronic Numerator Integrator Analyser and Computer). ENIAC osiągnęła...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama