Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-05-23 | GIS, Mapy, Imprezy

Wyniki konkursu kartograficznego w Poznaniu


Wczoraj (22 maja) na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się konkurs kartograficzny dla studentów uczelni wyższych. Swoje postery zaprezentowało 22 uczestników z 6 ośrodków naukowych.

Wśród tematyki prac dominowały zagadnienia związane z wykorzystaniem technik komputerowych w kartografii. Studenci z Poznania (Rafał Smyk i Tomasz Szczepanek) i Torunia (Arkadiusz Pawłowski) zaprezentowali na oddzielnych posterach trójwymiarowe modele budynków wykonane w programie Google SketchUp. Przedstawiciele ośrodka wielkopolskiego podkreślili, że realizacja ich projektu została znacząco ułatwiona dzięki bardzo dobrej współpracy z lokalnym ośrodkiem dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, który dostarczył im potrzebne dane w formacie cyfrowym. Inny reprezentant UAM – Łukasz Halik – omówił możliwość wykorzystania usługi Google Maps API w kartografii, a Kamila Florek z Wrocławia porównała przydatność aplikacji CorelDraw i ArcGIS do opracowywania planów miast, dowodząc, że w niektórych przypadkach programy graficzne nadal są niezbędne przy opracowaniu estetycznej mapy. Nie zabrakło także bardziej tradycyjnych tematów, omawiających problemy metodyczne związane z redakcją opracowań tematycznych, takich jak choćby: mapa Poznania na Euro 2012, mapa zabytków województwa lubelskiego, atlas skoków narciarskich czy mapa panoramiczna Pragi Północ.

Wszystkie postery oceniane były w 5 kategoriach – utylitarność pracy, zachowanie struktury naukowej posteru, sposób werbalnej prezentacji, oryginalność podjętego problemy oraz walory graficzne. W jury zasiedli: prof. Wiesława Żyszkowska (przewodnicząca jury, UWr), dr hab. Zenon Kozieł (UMK w Toruniu), dr inż. Paweł Pędzich (PW), dr Paweł Kowalski (UW), Wojciech Zając (geodeta województwa wielkopolskiego), Włodzimierz Mączyński (kierownik poznańskiego PODGiK), Lilia Nawracała (dyrektor wielkopolskiego WODGiK) oraz Horst Kremers (oddział brandenburski Niemieckiego Towarzystwa Kartograficznego). Pierwsze miejsce w konkursie zajął Radosław Golba (UMK) za pracę pt. „Zastosowania Numerycznych Modeli Terenu w wizualizacjach i analizach powodziowych”. Drugie miejsce przyznano Tomaszowi Prusiowi (UWr) za poster pt. „Mapa samochodowa Dolnego Śląska 1:250 000 na podstawie BDO”, a trzecią lokatę zajął Dawid Pyrdał (UAM) za „Koncepcję mapy potencjalnych miejsc lokalizacji elektrowni wiatrowych”.

Jak podkreśliła prof. Wiesława Żyszkowska, poziom konkursu był niezwykle wyrównany. Mimo niespodziewanie dużej liczby uczestników, oceny wahały się od 122 do 157 pkt, przy czym wszyscy trzej laureaci zdobyli ich tyle samo. Aby przyznać 1., 2. i 3. miejsce, jury musiało przeprowadzić dogrywkę. Prof. W. Żyszkowska wyraziła nadzieję, że konkurs ten nie jest imprezą jednorazową i w przyszłych latach można spodziewać się jego kolejnych edycji.

Organizatorami konkursu były Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu oraz Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Radosław Golba (UMK) prezentuje zwycięski poster

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Organizator trąba Na konkursie nie byłem. Twierdzę, że zawinił organizator. Nie przemyślał sprawy i tyle. Dwója z logiki. Można było zrobić konkurs na pracę z zakresu geoinformacja i GIS i po sprawie, a nie wciskać kit o kartograficznej tematyce konkursu. Co do zakresu kartografii to Morgana odsyłam do Agendy MAK. Też dwója, tym razem z kartografii. Tam określony został zakres zainteresowań badawczych kartografii. Moim zdaniem pierwsze miejsce powinien zająć T. Pruś (UWr) za poster pt. „Mapa samochodowa Dolnego Śląska 1:250 000 na podstawie BDO”. To w istocie praca kartograficzna. Reszta to wszystko ale na pewno nie kartografia. Chyba, że za kartografię uważamy Atlas anatomii człowieka. NIE NALEŻY KRYTYKI ODBIERAĆ PERSONALNIE!!! Ludzie, obiektywnie spójrzcie na sprawę. Nie wciskajmy kitów. Jeżeli konkurs kartograficzny to kartografia a nie powodzie czy fermy wiatrowe.
  
To wg Ciebie, jakie powinny być tematy prac na tego typu konkurs? Jeśli byłeś osobiście na tym konkursie to może wskażesz, które postery wg Ciebie spełniały warunek pracy kartograficznej?
  
Tok myślenia Zgodnie z tokiem myślenia osoby posługującej się nickiem schabowy nie ważne jest czy praca jest na temat, ważne żeby była poprawna merytorycznie i super hiper technologiczno-komputerowa... W sumie czemu nie. Na konkurs na najlepszy samochód roku wysłać można czołg, a w plebiscycie na najlepszy kurpiowski fotel bujany zgłosić można krzesło high-tech rodem z Krosna. Oczywiście wygra czołg bo bardziej spektakularny, i krzesło z Krosna bo bardziej nowoczesne i możliwe do wykorzystania aplikacyjnego. Ale coś nie tak. Pana Radka znam i wysoko ocenia jego pracę. Ale z całym szacunkiem, to nie jest praca z zakresu kartografii więc niech jej nie oceniają kartografowie. Co kartografom do analiz powodziowych. Niech ocenia ją osoby zajmujące się modelowaniem zjawisk fizycznogeograficznych: hydrolodzy i meteorolodzy, geofizycy. To ich działka. Kto spośród kartografów jest w stanie ocenić poprawność parametryzacji modelu powodzi?! Zatem kto zawinił: organizator konkursu. I tyle.
  
Brawo Dave! Dawid gratulacje od całego roku Geoinformacji
  
kartografia? Z szacunkiem dla Jury, ale faktycznie I miejsce to nie temat kartograficzny, tylko skrzyżowanie fotogrametrii i hydrologii. I podobnie jest z miejscem III - to geografia kompleksowa, z dodatkiem GIS-u.
  
do zupy najlepiej skrytykować od razu wszystko. każda nauka jest potrzebna, nawet taka. Moim zdaniem krytyka może być tylko merytoryczna (ew. błędy w rozumowaniu, itp.) a nie od razu wszystko przekreślamy... Lepiej chyba zrobić coś niż nie zrobić nic i nic się nie nauczyć. pozdrawiam
  
Zdumiewające astosowania Numerycznych Modeli Terenu w wizualizacjach i analizach powodziowych” - zaiste typowo kartograficzny temat... Czy chodzi o konkurs, w którym mapa jest przedmiotem badań czy ich narzędziem. W przyszłym roku wygra zapewne koncepcja Atlasu ssaków albo Trójwymiarowego atlasu anatomii człowieka. Paranoja.
  



zobacz też:

Nagrody National Geographic dla najlepszych map

Amerykańskie Towarzystwo Geograficzne (National Geographic Society) ogłosiło wyniki corocznego...

Najlepsze referaty studenckiej konferencji na PW

Na Politechnice Warszawskiej zakończyła się dziś (3 kwietnia) Ogólnopolska Konferencja Studenckich...

Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Geodezyjnych

Dzisiaj (2 kwietnia) w budynku Politechniki Warszawskiej rozpoczęła się dwudniowa...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łańcuch triangulacyjny w łuku Struvego miał długość 2880 km?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Gustaw Gerlach (1827-1915)

Gustaw Gerlach (1827-1915)
Osiadły w Warszawie niemiecki przedsiębiorca. W 1852 roku uruchomił firmę „Specjalna Fabryka Instrumentów Geodezyjnych i Rysunkowych G. Gerlach" na bazie warsztatu założonego w 1816 r. przez mechanika Józefa Migdalskiego. Jednym...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1725-30
Vitus Bering (1689-1741), duński żeglarz w służbie rosyjskiej, odbywa wyprawę w rejon Kamczatki i wysp Aleuckich i odkrywa cieśninę (Beringa). Powstają pierwsze mapy obszaru granicznego między Azją i Ameryką. W kolejnej wyprawie Beringa (1733-42)...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2