Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-04-02| Geodezja, Mapy, Edukacja, Imprezy

Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Geodezyjnych


Dzisiaj (2 kwietnia) w budynku Politechniki Warszawskiej rozpoczęła się dwudniowa Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Geodezyjnych. Impreza organizowana jest przez Stowarzyszenie „Geoida” (PW), Ogólnopolski Klub Studentów Geodezji oraz Wydziałową Radę Samorządu Wydziału Geodezji i Kartografii PW

W sesji naukowej biorą udział członkowie kół naukowych z Gliwic (Politechnika Śląska), Wrocławia (Uniwersytet Przyrodniczy), Olsztyna (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), Krakowa (AGH) oraz Warszawy (PW i WAT).

Konferencję rozpoczął wykład inauguracyjny wygłoszony przez dr. inż. Roberta Olszewskiego pod tytułem „Czy geomatyka ma przyszłość?”. Wyjściem do rozważań była teza prof. Judy Olson, która stwierdziła, iż „GIS zabił kartografię”. Prelegent na gruncie bardziej filozoficznym niż ściśle naukowym zastanawiał się nad najważniejszymi zagrożeniami i szansami stojącymi przed geomatyką, takimi jak choćby wykorzystanie automatycznych metod generalizacji.

Pierwsze referaty poświęcone były w przeważającej części praktycznym aspektom geodezji i kartografii. Studenci z Politechniki Warszawskiej przedstawili efekty pracy nad multimedialnym przewodnikiem turystycznym po Krakowskim Przedmieściu. W podobną tematykę wpisywał się referat koła naukowego „Geopixel” z WAT prezentujący wirtualny plan tej uczelni. Uwzględniono w nim nie tylko obrazy satelitarne i zdjęcia panoramiczne, lecz nawet przebieg sieci elektrycznej i ciepłowniczej. Szczególną ciekawość wzbudziła u słuchaczy możliwość włączania i wyłączania światła w zwiedzanych salach. Studenci Politechniki Warszawskiej przybliżyli zaś zagadnienie budowy SIP dla pienińskiego poligonu dynamicznego. Ich dotychczasowe wyniki badań świadczą o tym, iż w miarę napełniania zbiornika retencyjnego obok Czorsztyna, okoliczne tereny osiadły o kilka milimetrów. W projekcie wykorzystano m.in. szczegółowe pomiary grawimetryczne i wysokościowe prowadzone na tym obszarze już od końca lat 60. ubiegłego wieku. Studenci z Warszawy planują opublikowanie wyników badań w Internecie w postaci interaktywnych map. Podobną tematyką zajęli się studenci z Wrocławia. Zeprezentowali oni referat na temat przemieszczeń bloków skalnych w Górach Stołowych. W dalszej części sesji naukowej członkowie koła naukowego z Gliwic przybliżyli słuchaczom zagadnienie analiz nachyleń płyt boisk piłkarskich na potrzeby PZPN.

Drugi dzień konferencji poświęcony będzie przede wszystkim zagadnieniom teoretycznym. Studenci z Gliwic omówią analizę dokładności wyznaczania różnic wysokości przy zastosowaniu elektronicznych technik pomiarowych, a magistranci z Wrocławia zaprezentują badania wyznaczenia współrzędnych przestrzennych punktów niedostępnych. Praktyczne aspekty geodezji przybliżą studenci z Krakowa w wystąpieniu o pomiarach dokładności i prostoliniowości osi pionowej krzyża na Giewoncie, a członkowie koła z AGH porównają tachimetry Trimble i Leica. Pod koniec konferencji ogłoszone zostaną wyniki konkursu na najlepszy referat w czterech kategoriach – wartość naukowo-dydaktyczna, innowacyjność, przydatność w praktyce oraz jakość prezentacji. W jury zasiadają m.in. przedstawiciele PW, SGP, GUGiK-u oraz firm sponsorujących imprezę.

Planowane są także prezentacje przygotowane przez sponsorów konferencji (Autodesk, ESRI, Leica, Intergraph, C-Geo i TPI Topcon). Zademonstrują oni między innymi możliwości swojego najnowszego oprogramowania i urządzeń.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS