Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-05-20 | Mapy, Firma, Przetargi, Instytucje

Cztery firmy zeskanują mapy statystyczne dla GUS


W drugim etapie przetargu na skanowanie map statystycznych oraz wektoryzację granic rejonów statystycznych znalazło się 13 firm. Urząd wybrał czterech wykonawców zlecenia.

Poszczególne części zamówienia obejmującego skanowanie map statystycznych oraz wektoryzację granic rejonów statystycznych zrealizują:

I. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej PP, Warszawa – 638 194 zł
II. InterTIM, Suwałki – 644 745 zł
III. MGGP S.A., Tarnów – 784 386 zł
IV. OPGK Olsztyn – 596 580 zł.

Przetarg jest obecnie na etapie podpisywania umów z wykonawcami.

Całość prac obejmuje skanowanie map (400 dpi), kalibrację rastrów do układu PUWG 1992 i wektoryzację granic rejonów statystycznych. Na potrzeby zamówienia obszar Polski podzielono na 4 części. Do przetworzenia będzie w nich odpowiednio: 6580, 6606, 8142 i 5969 arkuszy. Przetarg związany jest z przygotowaniami do Powszechnego Spisu Rolnego (2010 r.) i Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań (2011 r.).
Czas wykonania zlecenia: 5 miesięcy.

JP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Do Wykonawcy Chyba trochę zagalopowałeś się z tym wykorzystaniem PRG dla pozyskania granic rejonów, a szczególnie obwodów. Podstawą rejonów statystycznych są obręby albo ich części. Obwody to jeszcze drobniejszy podział, chociaż różnie się to układa - wiele zależy od gęstości zaludnienia. A PRG kończy się (albo zaczyna, jak kto woli) na granicach gmin, a więc z PRG niewiele da się wyciągnąć dla tego celu.
  
PRG Nie tylko do kalibracji. Również granice gmin będą pozyskane z PRG. A dopiero wewnątrz gminy, podział statystyczny będzie wektoryzowany z mapy.
  
PRG z tego co wiem to PRG zostanie uzyte tylko jako material pomocniczy do kalibracji rastrow
  
Do Yankee Doniesienia do prokuratury to domena poprzedniej władzy GUGiK, miejmy nadzieję, że to już przeszłość. A poza tym do wektoryzacji granic rejonów i obwodów zostaną wykorzystane dane z PRG. Podobnie jak Delma myślę, że GUS chętnie skorzystałby z danych z egibu jeżeli byłaby to baza spójna, jednorodna, możliwa do pozyskania centralnie.
  
Wiedzą co w trawie piszczy A co jeśli po stronie GUS jest gość, który zajmował w GUGiK wysokie stanowisko i wie dokładnie w jakim stanie są działki w EGIB? Może zrobił analizę i okazało się, że dane te zupełnie nie nadają się do wykorzystania bo ... pomimo że powinny być to w podgikach ich fizycznie nie ma? Bo EGIB w wielu miejscach prowadzony jest klasycznie. Sorry wolałabym mieć spójną warstwę wektorową (nawet z 25K) niż jakiś badziew z niesamowitą dokładnością geodezyjną, w której działki na granicach powiatów lub województw zachodzą na siebie. Jeśli nasza branża nie będzie w stanie dostarczyć danych geoprzestrzennych szybko, w normalnym formacie i to jeszcze dobrej jakości, to nie mamy co liczyć, że inne branże (np GUS) będą nas traktowały poważnie. Lepiej nie budzić prokuratury bo geodezja powiatowa pierwsza dostałaby po plecach. Chyba......... A z tego co wiem, to nie zawsze granice obwodów spisowych biegną granicami działek.
  
karygodne a może po prostu trzeba złożyć doniesienie do prokuratury ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa poprzez niegospodarność i bezsensowną próbą stworzenia za ogrooomne pieniądze publiczne czegoś, co już istnieje. Przecież to mogłoby być zrobione poprzez wykorzystanie nawet PRG lub danych pzg z weryfikacją map używanych przez GUS. Nie trzeba ich skanować, żeby zauważyć błedy grube... Myślę, że pomysł tego przetargu zrodził się z nikłej wiedzy urzedników GUSu o istniejących produktach... Żenada...
  
Niestety Niestety Robott masz rację. A naprawdę jest jeszcze gorzej: granice rejonów stat. (teoretycznie pokrywające się z granicami obrębów) namazane na GUSowskich mapach, poza tym że są bardzo niedokładne, to jeszcze często są po prostu błędne. A po zeskanowaniu i wektoryzacji wejdą do baz GUSowskich i staną się bardzo ważne: po pierwsze dlatego, że będą to dane bardzo ważnego urzędu, a po drugie będą wektorowe i w komputerze. A za jakiś czas okaże się, że właściwe granice obrębów to nie te z operatu ewid. gruntów tylko z bazy GUSu. Przecież tak się już stało się, lub prawie stało, z granicami działek: dla bardzo wielu ludzi właściwe granice to te pokazane na ortofoto LPIS. A przecież art. 21 ust. 1 ustawy pgik wyraźnie określa, że m.in. podstawą statystyki publicznej są dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Pytanie retoryczne: czy dane pzgik jeszcze czemuś służą? Pani Prezes GUGiK: czy jeszcze czemuś służą??? O co tu chodzi? Nie wiadomo? No, jeśli nie wiadomo to sprawa jest jasna ...
  
Pytanie Czy widzieliście materiały podlegające opracowaniu? Stare wymiętoszone mapy w skali 1 :25 000 (w większości przypadków) i amaziane na nich przebiegi granic... I to się będzie przetwarzało a potem digitalizowało! W przetargu nie pomyślano o szerokim wykorzystaniu map z pzgik i przejęciu wektorowych granic obrębów, które wszak zgodnie z ustawą o statystyce publicznejm mają być zgodne z granicami rejonów statrystycznych ! Ale cóż MY POLACY marzymy aby pokazać innym, że wiemy lepiej! Pozdrawiam :)
  
BULiGL BULiGL ostatnio startuje w wielu przetargach...wiadomo w LP kryzys i chyba coraz mniej im płacą i chłopaki szukają alternatywnego zarobku.
  



zobacz też:

Jaka była kiedyś powierzchnia Warszawy?

Główny Urząd Statystyczny opublikował ciekawe opracowanie pt. „Ludność i powierzchnia Warszawy w...

13 firm na krótkiej liście GUS

Główny Urząd Statystyczny zakwalifikował 13 firm do drugiego etapu przetargu na skanowanie map statystycznych oraz...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
największe księżyce Jowisza to: Io, Europa, Ganimedes i Kallisto?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Witold Senisson (1919-2002)

Witold  Senisson  (1919-2002)
Urodził się 12 czerwca 1919 roku w Krakowie. Absolwent Gimnazjum Sobieskiego w Krakowie (1938 r.). W 1939 roku ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy; brał udział w kampanii wrześniowej i trafił do niewoli niemieckiej (z której wkrótce uciekł). W 1941...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1080
Ukazały się tablice Toledańskie - tablice astronomiczne opracowane przez uczonych hiszpańskich i arabskich zawierające m.in. tabele z formułami, za pomocą których można było wyznaczyć położenie planet na nieboskłonie w dowolnym dniu. W wiekach...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama